account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Na czym polega leczenie osteoporozy?

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela30.07.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Osteoporoza leczona jest na kilka sposobów, a wśród metod terapeutycznych wyróżnia się te ukierunkowane na pobudzanie osteoblastów (tworzenie tkanki kostnej) oraz hamowanie osteoklastów (hamowanie ubytku kości). Duże znaczenie przypisuje się farmakoterapii, diecie, fizjoterapii, aktywności fizycznej – niska sprawność ruchowa zwiększa ryzyko upadków.


osteoporoza-na-czym-polega-leczenie-co-warto-wiedziec
unsplash.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Leczenie osteoporozy – jakie są elementy terapii
  2. Osteoporoza – leczenie farmakologiczne
  3. Leczenie osteoporozy – suplementacja składników mineralnych i witamin
  4. Osteoporoza – jakie jeszcze leczenie się stosuje?

Leczenie osteoporozy – jakie są elementy terapii

Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Objawy osteoporozy zazwyczaj pojawiają się późno – kiedy choroba jest już zaawansowana. Pierwszymi symptomami są złamania kości. Stąd bardzo ważne są badania na osteoporozę oceniające stan struktur kostnych. Osteoporoza leczona jest na kilka sposobów. W jej terapii wymienia się takie główne elementy:

  • farmakoterapia,

  • suplementacja składników mineralnych i witamin,

  • fizykoterapia,

  • ziołolecznictwo,

  • prewencja upadków i eliminacja czynników ryzyka,

  • zalecenia żywieniowe – dieta w osteoporozie odgrywa bardzo duże rolę.
    Sprawdź, na czym dokładnie polegają poszczególne elementy leczenia osteoporozy.

Osteoporoza – leczenie farmakologiczne

Najczęściej stosowanymi lekami w farmakoterapii osteoporozy są bisfosfoniany. Oto przykładowe spośród nich: alendronian sodu, klodronian disodowy, kwas zoledronowy, etydronian disodowy, kwas ibandronowy, pamidronian disodowy, ryzedronian sodu. Środki te hamują resorpcję kości (powolne wchłanianie składników mineralnych kości). Wiążą się z jonami wapnia, przez co przeciwdziałają demineralizacji kości i wapnieniu tkanek miękkich. Omawiane leki wykazują przeciwstawne działanie wobec transportera jonów, dzięki czemu dochodzi do podwyższenia wartości pH, a to ogranicza postęp osteomalacji (niedostateczna mineralizacja i zmniejszenie gęstości kości). Oprócz leczenia osteoporozy kwasy bisfosfonowe stosowane są w terapii choroby Pageta, szpiczaka mnogiego, przerzutów nowotworowych do kości. Mimo licznych zalet ich stosowanie wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych, a wśród najczęściej występujących wymienia się: biegunki, bóle w obrębie narządów jamy brzusznej, smoliste stolce, refluks, niestrawność.

W leczeniu farmakologicznym osteoporozy stosowane bywają takie środki, jak m.in.:

  • kalcytonina – reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową ustroju, hamuje działanie osteoklastów w kościach,

  • ranelinian strontu – pobudza kościotworzenie (pobudza replikację osteoblastów i wytwarzanie przez nie kolagenu), hamuje różnicowanie i aktywność komórek kościogubnych,

  • teryparatyd – zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach, a zmniejsza jego wydalanie z moczem, pobudza proces tworzenia kości, działając bezpośrednio na komórki kościotwórcze,

  • raloksyfen – u kobiet w wieku pomenopauzalnym ogranicza resorpcję tkanki kostnej, jaka zachodzi w wyniku zaburzonej gospodarki estrogenowej, zmniejsza wydalanie wapnia z moczem, zwiększa gęstość tkanki kostnej,

  • przeciwciała monoklonalne – zmniejszają aktywność komórek kościogubnych i spowalniają proces osteomalacji.

Polecamy

kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?

Osteoporoza to choroba szkieletu, w której dochodzi do osłabienia kości oraz zmniejszenia ich gęstości mineralnej, a w konsekwencji do patologicznych złamań. Pomimo tego, że to choroba bardzo powszechna (szacuje się, że na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia), większość pacjentów nie jest leczona farmakologicznie. Jeżeli podejrzewasz, że możesz chorować na osteoporozę albo masz już diagnozę, warto skonsultować się z lekarzem.

Redakcja02.12.2021

Leczenie osteoporozy – suplementacja składników mineralnych i witamin

W leczeniu osteoporozy stosowana jest suplementacja składnikami mineralnymi – zwłaszcza wapniem, cynkiem oraz witaminami D i K. Suplementację należy przeprowadzać pod ścisłą kontrolą lekarza. Zarówno zbyt mała ilość, jak i nadmiar wymienionych składników może mieć negatywne skutki dla organizmu.

Poza gotowymi suplementami warto zadbać o dietę bogatą w minerały i witaminy. Dobre źródła wapnia stanowią zwłaszcza: jaja, mleko i produkty nabiałowe, migdały, mak niebieski, ryby konserwowe, sezam, nasiona chia, orzechy, pasta tahini, natka pietruszki, szczaw, soja. Zalecane źródła cynku to: owoce morza (ostrygi, małże, homary, krewetki), ryby (makrela wędzona, węgorz, tuńczyk, łosoś), gorzka czekolada, czosnek, drożdże piwne, pomidory, brukselka, kalafior, fasola, bób, ciecierzyca. Źródło leczniczej witaminy D na osteoporozę to: ryby, tran, podroby, grzyby, nabiał. Z kolei witaminę K zawierają m.in.: sery i inne przetwory mleczne, żółtko, kiszona kapusta, wołowina.

Osteoporoza – jakie jeszcze leczenie się stosuje?

W leczeniu osteoporozy stosuje się fizjoterapię, w tym m.in.:

  • masaż, fango (okłady z błota), masaż podwodny, elektroterapia,

  • ćwiczenia oporowe obejmujące wszystkie większe grupy mięśniowe (ze szczególnym uwzględnieniem mięśni posturalnych), o umiarkowanej intensywności ze stopniowym progresją, pracę mięśni poprawią też ćwiczenia izometryczne,

  • ćwiczenia aerobowe pozwalające na zachowanie sprawności i wydolności organizmu, np. marsze, nordic walking, jazda na rowerze,

  • nauka prawidłowej postawy i podnoszenia przedmiotów.

Do złamań osteoporotycznych dochodzi nierzadko w wyniku upadków. Stąd bardzo ważna jest ich prewencja, która obejmuje takie zasadnicze obszary, jak: eliminacja domowych czynników ryzyka (np. chodniki, progi, brak barierek, złe oświetlenie), trening siły i równowagi, poprawa funkcjonowania narządu wzroku, układu krążenia i funkcji umysłowych, weryfikacja stosowanych leków. Poza upadkami ważna jest też eliminacja modyfikowalnych czynników ryzyka, np. zaprzestanie palenia tytoniu, siedzącego trybu życia, ograniczenie spożycia alkoholu.

Naturalne leczenie osteoporozy ziołami wspomaga leczenie specjalistyczne. Wśród zalecanych ziół wymienia się: pokrzywę zwyczajną, ziele owsa, skrzyp polny, lantanę pospolitą.

Jeśli wchodzisz właśnie w okres menopauzy albo jesteś już po niej, na pewno ważne jest dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do lekarzy i różnych badań na wypadek rozwoju osteoporozy. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc skonsultować się z lekarzem specjalistą i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych bez czekania w długich kolejkach.

W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do 39 specjalistów, ale też do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na e-konsultację lub wizytę stacjonarną w gabinecie to z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów (do ginekologa-endokrynologa umówisz się w ciągu 7 dni roboczych) i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ.

W ramach tego pakietu możesz wykonać bez dodatkowych kosztów blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, oznaczenie poziomu hormonów płciowych.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w wymagającym dla organizmu czasie menopauzy.

Źródła
  1. L. Bandeira, E.M. Lewiecki, J.P. Bilezikian, Romosozumab for the treatment of osteoporosis, „Expert Opinion on Biological Therapy” 2017, t. 17, nr 2, s. 255–263.
  2. M. Jarosz, B. Bułhak-Jachymczyk, Normy żywieniowe człowieka. Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. E. Mytnik, J. Kuryszko, E. Chmielewska i wsp., Molekularny mechanizm działania bisfosfonianów i ich zastosowanie w praktyce klinicznej, „Medycyna Weterynaryjna” 2010, t. 66, nr 5, s. 307–310.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.