Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Telekonsultacja z geriatrą: wygodna pomoc dla osób starszych

Redakcja

26.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Seniorzy wymagają kompleksowej opieki. Najczęściej cierpią na wiele dolegliwości współistniejących, które wymagają holistycznego podejścia do leczenia. Jeśli szukasz lekarza, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób wieku podeszłego, skorzystaj z pomocy geriatry. Kim on dokładnie jest? Czym się zajmuje geriatra i w jaki sposób może pomóc online? Sprawdźmy!


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
telekonsultacja-z-geriatra-jak-przebiega

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
Spis treści
  1. Czym się zajmuje geriatra?
  2. Osoby starsze na telewizycie: jak geriatra może pomóc online?
  3. Jak przygotować osobę starszą do telewizyty?

Czym się zajmuje geriatra?

Seniorzy zmagają się nawet z 2 lub 3 chorobami równocześnie. Najczęściej należą do nich cukrzyca, problemy z ciśnieniem, choroby układu krążenia, schorzenia reumatoidalne (np. choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza) czy problemy związane z funkcjonowaniem poznawczym (np. demencja). Każda z tych chorób leczona jest przez innego specjalistę, dlatego tak ważne jest zasięgnięcie porady geriatry, który podchodzi do pacjenta holistycznie.

Geriatria to interdyscyplinarna gałąź medycyny. Lekarz geriatra ma wiedzę z zakresu wielu specjalizacji, co pozwala mu zajmować się wszystkimi dolegliwościami seniora, a nie leczyć tylko wybraną przypadłość. Szczególne znaczenie ma to w farmakoterapii – geriatra dba, aby poszczególne leki nie wchodziły ze sobą w interakcje i dostosowuje je do kondycji zdrowotnej pacjenta.

Osoby starsze na telewizycie: jak geriatra może pomóc online?

Podstawą pracy każdego lekarza jest szczegółowy wywiad przeprowadzany poprzez rozmowę z pacjentem. To ona bowiem pozwala wstępnie określić stan jego zdrowia oraz ewentualną konieczność leczenia i jego przebieg. Dzięki konsultacji lekarskiej online lekarz geriatra jest w stanie nie tylko postawić wstępną diagnozę, ale także skierować osobę starszą na badania. W trakcie e-wizyty lekarz może wypisać także e-receptę na te farmaceutyki, których właśnie zabrakło, a także wystawić zwolnienie L4 online.

Jak przygotować osobę starszą do telewizyty?

Jak dokładnie przygotować seniora na e-wizytę? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest spisanie na kartkę wszystkich dolegliwości, jakie doskwierają osobie starszej. W ten sposób senior w czasie rozmowy z geriatrą nie będzie musiał się martwić o to, że coś pominął, czy o czymś zapomniał.

Przed telekonsultacją warto także, by osoba starsza przemyślała, czego konkretnie potrzebuje od lekarza geriatry, jeśli np. chodzi o e-receptę na stale przyjmowane leki, znała ich nazwę i dawkę. W ten sposób uniknie się zamieszania, jakie mogłoby wyniknąć w momencie konieczności podania nazwy danych farmaceutyków.

Jeśli senior posiada dokumentację medyczną, np. wypis ze szpitala, zaświadczenie o stwierdzonej chorobie przewlekłej, zalecenia od innego specjalisty, warto załączyć je w Panelu pacjenta, jeszcze przed rozpoczęciem telewizyty. W ten sposób lekarz będzie mógł zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, jeszcze przed rozpoczęciem porady i wykorzystać tę wiedzę w trakcie.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Telemedycyna
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.