Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Telekonsultacja z geriatrą: wygodna pomoc dla osób starszych

Redakcja

26.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Seniorzy wymagają kompleksowej opieki. Najczęściej cierpią na wiele dolegliwości współistniejących, które wymagają holistycznego podejścia do leczenia. Jeśli szukasz lekarza, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób wieku podeszłego, skorzystaj z pomocy geriatry. Kim on dokładnie jest? Czym się zajmuje geriatra i w jaki sposób może pomóc online? Sprawdźmy!


telekonsultacja-z-geriatra-jak-przebiega

Polecane

lekarz-medycyny-podrozy-teleporada-przed-wyjazdem
Telemedycyna
1 min.
Lekarz medycyny podróży: z czym można się do niego zwrócić w ramach teleporady?
16.11.2021
reumatolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Wizyta u reumatologa: jak może pomóc Ci online?
16.11.2021
lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna
1 min.
Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?
08.12.2021
jakie-choroby-leczy-reumatolog-kiedy-skorzystac-z-e-wizyty
Telemedycyna
1 min.
Jakie choroby leczy reumatolog? Kiedy skorzystać z e-wizyty?
01.09.2021
Spis treści
  1. Czym się zajmuje geriatra?
  2. Osoby starsze na telewizycie: jak geriatra może pomóc online?
  3. Jak przygotować osobę starszą do telewizyty?

Czym się zajmuje geriatra?

Seniorzy zmagają się nawet z 2 lub 3 chorobami równocześnie. Najczęściej należą do nich cukrzyca, problemy z ciśnieniem, choroby układu krążenia, schorzenia reumatoidalne (np. choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza) czy problemy związane z funkcjonowaniem poznawczym (np. demencja). Każda z tych chorób leczona jest przez innego specjalistę, dlatego tak ważne jest zasięgnięcie porady geriatry, który podchodzi do pacjenta holistycznie.

Geriatria to interdyscyplinarna gałąź medycyny. Lekarz geriatra ma wiedzę z zakresu wielu specjalizacji, co pozwala mu zajmować się wszystkimi dolegliwościami seniora, a nie leczyć tylko wybraną przypadłość. Szczególne znaczenie ma to w farmakoterapii – geriatra dba, aby poszczególne leki nie wchodziły ze sobą w interakcje i dostosowuje je do kondycji zdrowotnej pacjenta.

Osoby starsze na telewizycie: jak geriatra może pomóc online?

Podstawą pracy każdego lekarza jest szczegółowy wywiad przeprowadzany poprzez rozmowę z pacjentem. To ona bowiem pozwala wstępnie określić stan jego zdrowia oraz ewentualną konieczność leczenia i jego przebieg. Dzięki konsultacji lekarskiej online lekarz geriatra jest w stanie nie tylko postawić wstępną diagnozę, ale także skierować osobę starszą na badania. W trakcie e-wizyty lekarz może wypisać także e-receptę na te farmaceutyki, których właśnie zabrakło, a także wystawić zwolnienie L4 online.

Jak przygotować osobę starszą do telewizyty?

Jak dokładnie przygotować seniora na e-wizytę? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest spisanie na kartkę wszystkich dolegliwości, jakie doskwierają osobie starszej. W ten sposób senior w czasie rozmowy z geriatrą nie będzie musiał się martwić o to, że coś pominął, czy o czymś zapomniał.

Przed telekonsultacją warto także, by osoba starsza przemyślała, czego konkretnie potrzebuje od lekarza geriatry, jeśli np. chodzi o e-receptę na stale przyjmowane leki, znała ich nazwę i dawkę. W ten sposób uniknie się zamieszania, jakie mogłoby wyniknąć w momencie konieczności podania nazwy danych farmaceutyków.

Jeśli senior posiada dokumentację medyczną, np. wypis ze szpitala, zaświadczenie o stwierdzonej chorobie przewlekłej, zalecenia od innego specjalisty, warto załączyć je w Panelu pacjenta, jeszcze przed rozpoczęciem telewizyty. W ten sposób lekarz będzie mógł zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, jeszcze przed rozpoczęciem porady i wykorzystać tę wiedzę w trakcie.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.