Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?

Redakcja

19.10.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Sprawne działanie układu nerwowego decyduje o zdrowiu fizycznym i psychicznym. Kieruje on pracą narządów wewnętrznych i analizuje bodźce, które docierają do organizmu. Odpowiada także za prawidłowy przebieg procesów poznawczych, takich jak zapamiętywanie czy uczenie się. Jeśli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony systemu nerwowego, warto umówić się na e-wizytę do neurologa.


neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online

Polecane

czym-zajmuje-sie-pulmonolog-dziecięcy-jakie-leczy-choroby
Telemedycyna
1 min.
Czym zajmuje się pulmonolog dziecięcy? Jakie leczy choroby?
03.11.2021
jakie-choroby-leczy-reumatolog-kiedy-skorzystac-z-e-wizyty
Telemedycyna
1 min.
Jakie choroby leczy reumatolog? Kiedy skorzystać z e-wizyty?
01.09.2021
lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna
1 min.
Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?
08.12.2021
jak-wyglada-wizyta-u-seksuologa
Telemedycyna
1 min.
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
11.02.2022
Spis treści
  1. Porada neurologiczna online – na czym polega?
  2. Neurolog online – porada neurologiczna przez Internet
  3. Niepokojące objawy i urazy głowy – co zgłosić neurologowi w trakcie konsultacji online?

Porada neurologiczna online – na czym polega?

Neurolog zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń układu nerwowego, czyli mózgu, rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych. W ramach swojej specjalizacji może prowadzić terapię m.in. pacjentów po wypadkach, po udarze, z chorobą Alzheimera, Parkinsona, padaczką, migrenami, stwardnieniem rozsianym.

Podczas wywiadu lekarskiego pacjent powinien zgłosić specjaliście niepokojące objawy, do których należą: bóle głowy, migreny, nagłe kłopoty z pamięcią czy ze wzrokiem, drżenia mięśni, problemy z koordynacją ruchową. W razie potrzeby lekarz zleca dodatkowe, szczegółowe badania dla uzyskania pełnego obrazu stanu zdrowia.

Neurolog online – porada neurologiczna przez Internet

Konsultacja lekarska online u neurologa przebiega podobnie jak konsultacja w gabinecie. Zaczyna się od szczegółowego wywiadu. Jeśli pacjent umówił się na e-wizytę przez platformę Welbi, przed teleporadą może załączyć dokumentację medyczną lub wyniki badań do swojego Panelu pacjenta. Specjalista przeanalizuje te informacje, a oprócz tego zapyta o symptomy, które zaniepokoiły pacjenta oraz częstość ich występowania. Warto spisać je na kartce, aby o niczym nie zapomnieć. Podobnie jak listę przyjmowanych leków.

Oprócz tego neurolog online może sprawdzić podstawowe odruchy, skontrolować czucie czy sposób chodu – jeśli tylko telewizyta odbywa się w formie videochatu. Pacjent powtarza pewne sekwencje ruchów, dzięki czemu specjalista może dokonać wstępnej oceny stanu jego zdrowia. Często też zadaje pacjentowi proste zadania do wykonania, np. liczenie, czytanie, pisanie.

Co istotne, podczas konsultacji neurologicznej online lekarz może zlecić dodatkowe badania i/lub wizytę w placówce medycznej – jeśli tylko stan zdrowia pacjenta tego wymaga, a także wystawić zwolnienie L4 online.

Niepokojące objawy i urazy głowy – co zgłosić neurologowi w trakcie konsultacji online?

Pacjent który uległ urazowi głowy, powinien skontaktować się z lekarzem. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy urazy spowodują objawy, do których można zaliczyć: bóle, osłabienie, wymioty, nadmierne zmęczenie, zawroty. Nie bagatelizuj bólu z tyłu głowy, który utrzymuje się przez dłuższy czas po urazie. W takiej sytuacji podczas porady online neurolog prawdopodobnie zleci wykonanie dodatkowych badań.

Jednocześnie należy pamiętać, że telekonsultacje czy chat z lekarzem nie są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dojdzie do poważnego urazu zagrażającemu zdrowiu czy życiu pacjenta. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.