Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Cc oznaczają górki na paznokciach?

Parę dni temu zauważyłam na paznokciach stóp niewielkie żółte górki. Nie są bolesne ani się nie powiększają. Czym mogą być spowodowane?

Odpowiedź

Obecność zmian na paznokciach może być spowodowana wieloma czynnikami. Patologia w obrębie paznokci może być ograniczona miejscowo, ale czasem jest też objawem choroby ogólnoustrojowej. Do najczęstszych przyczyn miejscowych zalicza się infekcję grzybiczą i uraz (często powstały jako skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia oraz zakażenie wirusem HPV pod paznokciem). Obecność zmian na paznokciach może również wskazywać na chorobę ogólnoustrojową, np. łuszczycę paznokci, łuszczycowe zapalenie stawów, niedoczynności tarczycy czy też przewlekłe stany prowadzących do obniżenia odporności (choroba nowotworowa, AIDS). Do jednoznacznego ustalenia przyczyny zmian na paznokciach niezbędna jest wizyta u lekarza. Leczeniem zmian dotyczących skóry i chorób układowych zajmują się odpowiednio dermatolog i reumatolog.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.