2 miesiące temu

Dowiedz się, czy siny paznokieć jest groźny dla zdrowia. Kiedy zasinienie ustąpi?

Przygotowuję się do półmaratonu. W tygodniu biegam około 40 km. Niestety zauważyłem, że wielki paluch ma sine zabarwienie. Myślę, że zasinienie powstało od zbyt ciasnych butów. Co robić?

Odpowiedź

Zasinienie na paznokciu powstaje w wyniku mikrourazów związanych z pocieraniem palców o wewnętrzną część czubka buta. Dobra wiadomość to ta, że zasinienie samo zejdzie. Przesuwa się ono do góry wraz ze wzrostem paznokcia i po kilku tygodniach znika. Jeśli pod paznokciem powstał pęcherz, wtedy może dojść do oderwania płytki paznokciowej i zejścia paznokcia. Niestety całkowita regeneracja paznokcia na stopie jest długa, na wielkim palcu trwa nawet około roku. Jeśli skóra wokół paznokcia jest napięta i ropiejąca lub jeśli doszło do odklejenia paznokcia, skonsultuj się z lekarzem. Jak zapobiegać takim zmianom? Najlepiej kupować buty o pół numeru większe.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.