Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Obgryzanie skórek to nie tylko kwestia estetyki

Gdy się denerwuję, nieświadomie obgryzam skórki. Myślałam, że problemem jest tylko nieestetyczny wygląd, ale ostatnio dowiedziałam się, że może to mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Czym skutkuje obgryzanie skórek?

Odpowiedź

Obgryzanie skórek to rzeczywiście nie tylko kwestia estetyki. Naruszenie ciągłości skóry i przewlekłe drobne ranki ułatwiają bakteriom i wirusom wnikanie do organizmu. Przy długotrwałych urazach może dodatkowo dojść do uszkodzenia małych nerwów. Bakterie i wirusy mogą również dostawać się do jamy ustnej. Poza tym nałogowe obgryzanie skórek przyczynia się do wad zgryzu. Ma też aspekt psychologiczny i klasyfikowane jest jako rodzaj nerwicy. Co więcej, zwłaszcza u kobiet, może być przyczyną obniżonej samooceny.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.