Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

lek. Wiktor Trela 9 miesięcy temu

Czy złamanie paznokcia, któremu towarzyszy pojawienie się krwi, jest groźne?

Idąc po chodniku, potknąłem się i lekko uderzyłem stopą w krawężnik. Po powrocie do domu zauważyłem jednak, że paznokieć dużego palca u nogi jest złamany aż do krwi. Czy jest to groźne?

Odpowiedź

W zdecydowanej większości przypadków tego typu urazy nie są groźne, ponieważ paznokcie z czasem odrastają. Paznokieć jest wytworem naskórka i pełni funkcję ochronną. Wzrost paznokcia rozpoczyna się w macierzy, która znajduje się u jego podstawy pod skórą. Uszkodzenie macierzy może skutkować nieprawidłowym wzrostem paznokcia. W przypadku tego typu urazów najlepiej dokładnie oczyścić miejsce urazu pod bieżącą wodą i zabezpieczyć je plastrem ochronnym. Należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak: nieprawidłowy wzrost paznokcia, znaczna bolesność uszkodzonego miejsca, obrzęk, ocieplenie i zaczerwienienie skóry w okolicy urazu.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.