2 miesiące temu

Paznokieć zerwany od macierzy – co robić?

W wyniku urazu zerwałem sobie paznokieć od macierzy. W szpitalu lekarz założył mi opatrunek. Jakie są szanse na prawidłowe wygojenie się rany oraz odrośnięcie paznokcia?

Odpowiedź

Paznokcie palców są wytworem skóry i pełnią funkcję ochronną. U rąk przyrastają z prędkością ok. 2 mm na miesiąc, u stóp rosną wolniej. Macierz paznokcia to niewidoczne miejsce znajdujące się poniżej obłoczka (białego przejaśnienia na początku paznokcia), pod skórą. Tam powstaje paznokieć. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tej przestrzeni, wzrastająca płytka paznokciowa może ulec zdeformowaniu. W przypadku znacznego uszkodzenia macierzy paznokcia bądź jego deformacji lekarz może zadecydować o chirurgicznym opracowaniu zmienionego chorobowo miejsca.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.