account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Grzybica paznokci

Olga Dąbska31.10.2021Aktualizacja: 03.06.2023

Domowe sposoby na grzybicę paznokci powinny odgrywać wyłącznie rolę wspomagającą wobec leczenia specjalistycznego, które określa dermatolog. Wśród naturalnych rozwiązań znajdują się m.in. płukanki z octu jabłkowego, nacieranie zmian czosnkiem czy olejkami eterycznymi. Bardzo ważna jest też dbałość o higienę.


Grzybica paznokci jest mocno rozpowszechnioną chorobą dermatologiczną. Najczęściej wywoływana jest przez grzyby o nazwie „dermatofity”. Rzadziej odpowiadają za nią grzyby pleśniowe czy drożdżowe. Zwalczanie grzybicy paznokci jest procesem trudnym z uwagi na to, że jest to choroba przewlekła i nawrotowa. Poznaj domowe sposoby na grzybicę paznokci, które pomogą Ci się z nią uporać.

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
jak-rozpoznac-aloes-leczniczy-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Jak rozpoznać aloes leczniczy? Jak wygląda?
30.07.2021
kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Grzybica paznokci – czym się objawia?
  2. Grzybica paznokci – domowe sposoby
  3. Higiena obuwia w zakażeniu grzybicą
  4. Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg i rąk
  5. Czosnek
  6. Soda oczyszczona
  7. Olejki eteryczne
  8. Kombucha
  9. Grzybica paznokci u nóg – domowe sposoby leczenia
  10. Leczenie grzybicy paznokci ogólnodostępnymi środkami

Grzybica paznokci – czym się objawia?

Grzybica może obejmować jeden paznokieć, ale też zająć kilka płytek jednocześnie, bo bardzo szybko się rozprzestrzenia. Grzybica paznokci u nóg występuje częściej niż na dłoni z uwagi na bardziej sprzyjające rozwojowi grzybów warunki – wilgotność i ciepło, jakie zapewnia noszenie zakrytych butów czy skarpet ze sztucznych materiałów. Za powstanie grzybicy paznokcia odpowiedzialne są głównie dermatofity, w tym zwłaszcza gatunek Trichophyton rubrum (44% przypadków grzybicy paznokci) oraz drożdżaki.

Najczęściej spotykanymi objawami grzybicy paznokci są:

  • zmiany przerostowe lub zanikowe,

  • zmiana kształtu powierzchni płytki paznokcia – pogrubienie, pofałdowanie, zmatowienie,

  • kruchość i łamliwość,

  • zmiana zabarwienia płytki paznokcia na żółtobrązową, zielonobrązową, mlecznożółtą, co wpisuje się też w obraz wielu chorób, w tym w objawy cukrzycy,

  • białe plamki na paznokciach,

  • oddzielenie się paznokcia od łożyska,

  • nieprzyjemny zapach,

  • zmiana kształtu paznokcia na szponowaty (wydłużona, pogrubiona, zagięta płytka paznokciowa) lub rurkowaty (pogrubiona płytka paznokciowa, której wolne brzegi zawijają się).

Ponadto przy grzybicy paznokci możesz odczuwać osłabienie organizmu, który zmuszony jest walczyć z infekcją.

grzybica-paznokci-objawy

Grzybica paznokci – domowe sposoby

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące zmiany na paznokciach, wybierz się do dermatologa. Nieleczona grzybica może przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian wraz z całkowitym zniszczeniem paznokci. Leczenie tej choroby jest z reguły długotrwałe. Będzie wymagało od Ciebie dużej dyscypliny i systematyczności. Aby prowadzona terapia przyniosła szybszy efekt, warto wspomagać ją domowymi sposobami.

Polecamy

co-paznokcie-mowia-o-twoim-zdrowiu
Zdrowie

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.

Redakcja17.08.2021

Bardzo ważne jest stosowanie się do zasad higieny. Kilkakrotne w ciągu dnia myj zmienione chorobowo miejsca. Używaj specjalnego przeciwbakteryjnego mydła albo ewentualnie mydła szarego. Zwracaj uwagę na dokładne wytarcie dłoni lub stóp. Pamiętaj, aby wykorzystywać do tego osobny ręcznik, co ograniczy rozprzestrzeniania się grzyba nie tylko na inne osoby, ale i na inne obszary Twojego ciała. Nie tylko przy objawach grzybicy paznokci, ale i w ogóle powinieneś unikać noszenia syntetycznych skarpetek. Najlepszym wyborem będą skarpety z naturalnych materiałów (np. bawełniane), które zapewnią stopie cyrkulację powietrza i sprawią, że będzie się mniej pocić, a to bardzo ważne w przypadku grzybicy paznokci.

Mówiąc o higienie, należy podkreślić konieczność częstej dezynfekcji akcesoriów przeznaczonych do pielęgnacji paznokci, np. nożyczek, pilników, cążek. Nie pozwalaj używać ich innym osobom. Pamiętaj o przycinaniu paznokci na krótko i piłowaniu zmienionych chorobowo paznokci. Korzystając z usług salonów kosmetycznych, wybieraj te, które przykładają wagę do czystości i odkażania sprzętu. Domowe sposoby na grzybicę paznokci to też odpowiednie przycinanie paznokci – nie za krótko i z lekko zaokrąglonymi brzegami. Ogranicz wizyty w saunie, na basenie, w publicznych natryskach, gdzie bardzo łatwo jest zarazić się patologicznym grzybem. 

Higiena obuwia w zakażeniu grzybicą

W profilaktyce grzybicy paznokci, ale i w jej leczeniu ważne jest przestrzeganie zasad higieny odnoszących się do obuwia. Nie chodź boso po podłożu, po którym wcześniej chodziła chora osoba. Pamiętaj, aby zmieniać buty w obiektach sportowych. W przypadku noszenia butów wypożyczonych (np. na lodowisku, w kręgielni) zachowaj szczególną czujność, czy zostały dokładnie zdezynfekowane. Na zakupach nie przymierzaj sklepowego obuwia „na gołą stopę”. Unikaj noszenia ciasnych butów.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg i rąk

Do leczenia grzybicy paznokci wykorzystaj naturalne produkty. Wiele z nich znajdziesz z pewnością w swojej kuchni.

Czosnek

Dużo dobrego przyniesie nacieranie paznokci czosnkiem. Ten naturalny antybiotyk podnosi odporność organizmu, ale i skutecznie likwiduje grzyby czy bakterie. Ajoen, czyli zawarty w czosnku siarkoorganiczny związek chemiczny, jest skutecznym środkiem w walce z grzybicą paznokci.

Kuracja czosnkiem wygląda następująco:

  • przykładaj ciepły i wilgotny kompres do zajętego przez grzybicę paznokcia – ciepło przyciąga grzyby, co ułatwi ich usuwanie,

  • umieść rozgnieciony ząbek czosnku w gazie i przymocuj do chorego miejsca, zmieniaj kompres na świeży co 3–5 godzin.

Inną propozycją jest moczenie stóp przez pół godziny w gorącej wodzie z rozgniecionym czosnkiem. Dla zwiększenia efektu możesz wprowadzić go do swojej diety. 

Soda oczyszczona

Dobrym środkiem przeciwgrzybiczym jest soda oczyszczona. Mieszając ją z sokiem z cytryny, przygotujesz pastę do nakładania na zajętą przez grzybicę płytkę paznokciową. Kryjący się za sodą oczyszczoną wodorowęglan sodu to powszechnie dostępna substancja, która ma szerokie zastosowanie w pracach domowych, ale i w leczeniu naturalnym. Pasta z sody oczyszczonej zwalczy świąd wywołany przez patogeny i złagodzi dolegliwości bólowe. Inną propozycją jest kąpiel stóp w roztworze z wody i sody oczyszczonej. Przygotujesz ją, dodając 4 łyżki sody do 2 l ciepłej wody. Mocz stopy przez mniej więcej pół godziny, a następnie bardzo dokładnie wysusz je ręcznikiem. Możesz używać sody oczyszczonej również do dezynfekcji obuwia. Posypanie butów proszkiem i odstawienie ich na kilka godzin pomoże wyeliminować z nich grzyby.

Olejki eteryczne

Naturalne sposoby na grzybicę paznokci opierają się na użyciu olejków eterycznych. Najbardziej znany z działania przeciwgrzybiczego jest olejek herbaciany. Zapewnia dodatkowo działanie odkażające i odświeżające. Świetnie łagodzi stany zapalne i sprzyja gojeniu się ran oraz eliminuje brzydki zapach stóp. Właściwości takie ma też olejek lawendowy. Możesz go dodać do kąpieli albo po kilka kropel wmasowywać w płytkę paznokciową 3 razy na dobę. Dobrym domowym sposobem na grzybicę paznokci jest wcieranie olejku malutką szczoteczką w zainfekowany paznokieć. W ten sposób usuniesz dodatkowo zmiany grzybicze, nagromadzone na jego krawędzi.

W leczeniu grzybicy paznokci wykorzystuje się też inne olejki. Znane z działania przeciwgrzybiczego są:

  • olejek z oregano – zawiera czynniki przeciwdrobnoustrojowe, jak karwakrol i tymol, które mogą eliminować grzyby i bakterie,

  • olejek tymiankowy – cenną wartością tego ekstraktu jest zawartość tymolu, który ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne,

  • olejek goździkowy – działa antyseptycznie, przeciwdrobnoustrojowo, łagodzi ból zmienionych chorobowo paznokci dzięki obecności kapsaicyny,

  • olejek cynamonowy – ma silne właściwości przeciwgrzybiczne, co powoduje zawarty w nim eugenol.

Olejki należy wymieszać z olejem bazowym (np. jojoba lub oliwą) i aplikować na zmienioną chorobowo płytkę paznokciową za pomocą wacika kosmetycznego, patyczka higienicznego czy waty.

Kombucha

Jednym z popularniejszych naturalnych sposobów na grzybicę paznokci jest kombucha (kombucza). Produkt ten spotkać możesz też pod nazwą „grzyb herbaciany” lub „grzybek japoński”. To kolonia bakterii i specjalne kultury drożdży. Oferowane w sprzedaży, mają postać krążka, który należy rozgnieść do uzyskania kleiku. Miksturę wcieraj w dotknięte grzybem paznokcie 2–3 razy dziennie. Pamiętaj, aby za każdym razem zrobić świeży kleik, bo szybko traci on cenne właściwości. Właściwości probiotyczne kombuchy wspomagają zwalczanie stanów zapalnych skóry. Kombucha wzmacnia regenerację płytki paznokciowej, a dzięki zawartości witaminy C działa antyoksydacyjnie. Zawiera w swoim składzie cynk, który jest podstawą zdrowego wyglądu paznokci.

Grzybica paznokci u nóg – domowe sposoby leczenia

W domowym leczeniu grzybicy paznokci stosowane są okłady z samego soku cytrynowego, który wykazuje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Wystarczy, że nasączysz w nim wacik i przyłożysz do zmienionego chorobowo miejsca. Nie można zapomnieć o ziołach. Nieocenione w walce z grzybicą są: szyszki chmielu, pokrzywa, czarci pazur, skrzyp polny, komosa piżmowa, rozmaryn. Możesz je stosować wewnętrznie jako herbatki do picia i zewnętrznie do przemywania zainfekowanych paznokci. Przygotowane z nich napary warto też dodawać do kąpieli. Kolejna propozycja to płukanka na bazie octu jabłkowego. Ten produkt podobnie jak czosnek wykazuje rozmaite pozytywne działanie na organizm. Przygotowanie płukanki jest bardzo proste. Wystarczy, że połączysz w proporcji 1 : 1 ocet z ciepłą wodą. Objęte grzybicą obszary mocz raz dziennie przez kwadrans.

Leczenie grzybicy paznokci ogólnodostępnymi środkami

Na rynku farmaceutycznym możesz znaleźć wiele preparatów na grzybicę paznokci. Za pomocą ogólnodostępnych leków z apteki można leczyć niewielkie zmiany na paznokciach. Najczęściej preparaty mają formę sztyftu, lakieru, maści, żelu, aerozolu. Znajdują się w nich substancje grzybobójcze, takie jak: cyklopiroks, amorolfina, mikonazol. W ich składzie jest też mnóstwo naturalnych składników, m.in. wyciąg z tymianku lub eukaliptusa, olejek z drzewa herbacianego. Środki te regenerują zniszczoną płytkę i zabijają chorobotwórcze grzyby. Zawarta w tego typu lekach witamina E chroni i odżywia paznokcie, a pantenol odbudowuje strukturę płytki i działa łagodząco.

Źródła
  1. B. Brandon, Soda oczyszczona 100 leczniczych właściwości. Kompletny przewodnik bezpiecznego wykorzystania, Vital, Białystok 2018.
  2. A. Malinowska, R. Nowicki, Grzybica paznokci - terapia musi być konsekwentna, „Dermatologia po Dyplomie” 2014, t. 5, nr 6, s. 29-36.
  3. H. van Braak, S. von Kuster, Ocet jabłkowy, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2014.
  4. M. Hellmiss, Ocet jabłkowy dobry dla zdrowia, Weltbild, Augsburg 2011.
  5. J. Szepietowski, A. Franczuk, Grzybica paznokci. Onychomycosis, „Nowa Medycyna” 2011, t. 1, nr 4, s. 18–23.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.