account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Osłabienie organizmu – przyczyny i sposoby na odzyskanie sił

Agata Oleszkiewicz19.05.2021Aktualizacja: 12.03.2024

Osłabienie organizmu to powszechne zjawisko występujące u osób zapracowanych, zmagających się z bezsennością czy intensywnie trenujących. Jednak uważaj! Nieprzyjemny stan często bywa objawem przewlekłych chorób o różnorodnej etiologii. Poznaj możliwe źródła osłabienia i sposoby na odzyskanie sił!


oslabienie-organizmu-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
pexels.com

Polecane

przeziebienie-a-grypa-jaka-jest-roznica-w-objawach
Zdrowie
2 min.
Przeziębienie a grypa - jaka jest różnica w objawach?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jakie są objawy osłabienia organizmu?
  2. Po czym poznać osłabienie organizmu?
  3. Kiedy objawy osłabienia organizmu wymagają wizyty u lekarza?
  4. Co powoduje ogólne osłabienie organizmu?
  5. Osłabienie organizmu w wyniku infekcji
  6. Złe żywienie jako powód osłabienia organizmu
  7. Choroby powodujące osłabienie organizmu
  8. Co na osłabienie organizmu?

Jakie są objawy osłabienia organizmu?

Osłabienie organizmu to stan słabości fizycznej i psychicznej, w przebiegu którego dochodzi do pogorszenia siły mięśniowej i wydolności umysłowej. To nieprzyjemne doznanie dotyka najczęściej osoby zapracowane, zmagające się z bezsennością czy intensywnie trenujące. Pamiętaj jednak, że osłabienie organizmu bywa też objawem przewlekłych chorób o różnorodnej etiologii. Mimo że nie jest uznawane za chorobę, powoduje wiele dolegliwości.

Po czym poznać osłabienie organizmu?

Jeśli wydaje Ci się, że twój organizm jest osłabiony, zapewne poza zmęczeniem odczuwasz senność, obniżenie nastroju i masz zawroty głowy. W takim stanie zdarza się obniżona temperatura ciała i uczucie zimna. Prawdopodobne jest także, że masz słabszą zdolność koncentracji i bywasz rozdrażniona. Powszechną dolegliwością jest ponadto krwotok z nosa w ciągu dnia lub zalegająca krwawa wydzielina o poranku.

Polecamy

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna

Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Chroniczne zmęczenie może mieć wiele przyczyn – jest objawem niektórych chorób, a także schorzeniem samym w sobie. Nie jest na pewno synonimem lenistwa, jak mogą uznawać niektórzy sceptycy. Ciągłe uczucie zmęczenia negatywnie wpływa na jakość życia – więc zamiast zrzucać winę na brak snu, warto porozmawiać z lekarzem, który wykluczy poważniejsze przyczyny i doradzi, co możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej.

Redakcja18.11.2021

Kiedy objawy osłabienia organizmu wymagają wizyty u lekarza?

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie objawy osłabienia mogą pojawić się jednocześnie i zawsze. Jeśli nieprzyjemny stan wynika z niewłaściwego trybu życia, musisz jedynie skorygować złe nawyki, a sytuacja powinna się poprawić. Niepokój mogą wzbudzić natomiast dodatkowe objawy. Bardzo silne osłabienie organizmu często występuje w ciężkich stanach nowotworowych. Może być też objawem depresji. Z kolei utrata witalności połączona z omdleniem czy uczuciem ciężkości jednej strony ciała bywa związana z udarem mózgu czy zawałem serca.

Co powoduje ogólne osłabienie organizmu?

Osłabienie organizmu w wyniku infekcji

Osłabienie organizmu to jeden z charakterystycznych stanów towarzyszących przeziębieniom i różnorodnym infekcjom bakteryjnym czy wirusowym. Jedną z najczęstszych jest grypa.

Złe żywienie jako powód osłabienia organizmu

Przyczyną osłabienia organizmu bywają również błędy żywieniowe. Źle zbilansowana dieta, uboga w witaminy, minerały, kwas foliowy, źródło żelaza, potasu czy magnezu prowadzi do zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej oraz sprzyja szybkiej męczliwości, niedożywieniu i niedoborom najważniejszych składników odżywczych. Jeśli natomiast dokuczają Ci mdłości, Twój organizm jest osłabiony, a przed rozpoznaniem tych objawów zjadłaś orientalny obiad czy zażyłaś nowy lek przeciwbólowy, może to być alergia bądź nietolerancja pokarmowa, która wywołuje stan zapalny. Dolegliwości na tym tle najczęściej pojawiają się 24–48 godzin po spożyciu szkodliwego składnika i utrzymują się kilka dni. Jeśli natomiast nie zidentyfikujesz alergenu i nadal będzie on dostarczany do przewodu pokarmowego, osłabienie i inne dolegliwości mogą trwać dłużej.

Obserwujesz u siebie pogorszenie siły mięśniowej i wydolności umysłowej? Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu, podpisz umowę i opłać pierwszą składkę, żeby zyskać łatwy i szybki dostęp do lekarzy, badań i wielu innych usług medycznych, które ułatwią Ci zachowanie zdrowia jak najdłużej.

W zależności od wybranego pakietu możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów (w tym alergologa, endokrynologa i kardiologa), a także wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych. Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się w większości przypadków ciągu 3 dni roboczych. A w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD zyskasz możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu raz do roku, który w wersji dla kobiet obejmuje wizytę u ginekologa, badania cytologiczne i USG piersi lub mammografię, a w wersji dla mężczyzn konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG.

Sprawdź, co wchodzi w zakres wybranego pakietu! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Choroby powodujące osłabienie organizmu

Nieprzyjemny stan często towarzyszy chorobom tarczycy, zwłaszcza nadczynności i niedoczynności. Wahania hormonów dodatkowo uruchamiają problemy skórne, powodują spadek bądź wzrost wagi ciała, nadmierną senność i problemy z wypróżnianiem. Mocne osłabienie obserwuje się także w przebiegu wielu chorób układu krążenia, głównie związanych z niewydolnością serca i nadciśnieniem, ale są to też objawy anemii. Osłabienie organizmu po chorobie nowotworowej to kolejna potencjalna przyczyna Twoich problemów. Jeśli podjęte było w Twoim przypadku intensywne leczenie farmakologiczne, daj sobie trochę czasu. To normalna reakcja na wyniszczające, toksyczne substancje zawarte w tabletkach czy kroplówkach. Osłabienie organizmu możesz też odczuwać po operacji chirurgicznej. Przyczyną nieprzyjemnego stanu bywa ponadto ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze. To również cecha charakterystyczna asteników (osób o wątłej budowie ciała i słabo rozwiniętych mięśniach).

Co na osłabienie organizmu?

Aby uporać się z osłabieniem organizmu, najlepiej rozpoznać przyczynę nieprzyjemnego stanu. Jeśli Twoje dolegliwości związane są z wahaniami hormonów, należy podjąć terapię farmakologiczną. W przypadku problemów z ciśnieniem możesz zdecydować się na tabletki regulujące nieprawidłowości, ale niezależnie od tego zadbaj o aktywność fizyczną. Sport i rekreacja korzystnie wpływają na kondycję układu krążeniowo-oddechowego. Dzięki temu serce będzie pracowało wydajniej, oddech się pogłębi, a w naczyniach krwionośnych nie rozwinie się żaden proces chorobowy.

Co przyjmować na osłabienie organizmu z przemęczenia i niedożywienia? Możesz zdecydować się na suplementację, ale przede wszystkim wzbogać jadłospis o brakujące składniki. W tym celu wykonaj badania morfologiczne i skonsultuj się z lekarzem, który poleci Ci najlepsze mikroelementy.

Źródła
  1. L. Brydak, Grypa i jej profilaktyka, Termedia, Poznań 2004.
  2. Z. Wieczorek-Chełmińska, Żywienie w niedokrwistościach, PZWL, Warszawa 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.