Osłabienie organizmu – przyczyny i sposoby na odzyskanie sił

Agata Oleszkiewicz

19.05.2021

Aktualizacja: 29.09.2022

Osłabienie organizmu to powszechne zjawisko występujące u osób zapracowanych, zmagających się z bezsennością czy intensywnie trenujących. Jednak uważaj! Nieprzyjemny stan często bywa objawem przewlekłych chorób o różnorodnej etiologii. Poznaj możliwe źródła osłabienia i sposoby na odzyskanie sił!


oslabienie-organizmu-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jakie są objawy osłabienia organizmu?

Osłabienie organizmu to stan słabości fizycznej i psychicznej, w przebiegu którego dochodzi do pogorszenia siły mięśniowej i wydolności umysłowej. To nieprzyjemne doznanie dotyka najczęściej osoby zapracowane, zmagające się z bezsennością czy intensywnie trenujące. Pamiętaj jednak, że osłabienie organizmu bywa też objawem przewlekłych chorób o różnorodnej etiologii. Mimo że nie jest uznawane za chorobę, powoduje wiele dolegliwości.

Po czym poznać osłabienie organizmu?

Jeśli wydaje Ci się, że twój organizm jest osłabiony, zapewne poza zmęczeniem odczuwasz senność, obniżenie nastroju i masz zawroty głowy. W takim stanie zdarza się obniżona temperatura ciała i uczucie zimna. Prawdopodobne jest także, że masz słabszą zdolność koncentracji i bywasz rozdrażniona. Powszechną dolegliwością jest ponadto krwotok z nosa w ciągu dnia lub zalegająca krwawa wydzielina o poranku.

Polecamy

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.

Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Chroniczne zmęczenie może mieć wiele przyczyn – jest objawem niektórych chorób, a także schorzeniem samym w sobie. Nie jest na pewno synonimem lenistwa, jak mogą uznawać niektórzy sceptycy. Ciągłe uczucie zmęczenia negatywnie wpływa na jakość życia – więc zamiast zrzucać winę na brak snu, warto porozmawiać z lekarzem, który wykluczy poważniejsze przyczyny i doradzi, co możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej.

Redakcja18.11.2021

Kiedy objawy osłabienia organizmu wymagają wizyty u lekarza?

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie objawy osłabienia mogą pojawić się jednocześnie i zawsze. Jeśli nieprzyjemny stan wynika z niewłaściwego trybu życia, musisz jedynie skorygować złe nawyki, a sytuacja powinna się poprawić. Niepokój mogą wzbudzić natomiast dodatkowe objawy. Bardzo silne osłabienie organizmu często występuje w ciężkich stanach nowotworowych. Może być też objawem depresji. Z kolei utrata witalności połączona z omdleniem czy uczuciem ciężkości jednej strony ciała bywa związana z udarem mózgu czy zawałem serca.

Co powoduje ogólne osłabienie organizmu?

Osłabienie organizmu w wyniku infekcji

Osłabienie organizmu to jeden z charakterystycznych stanów towarzyszących przeziębieniom i różnorodnym infekcjom bakteryjnym czy wirusowym. Jedną z najczęstszych jest grypa.

Złe żywienie jako powód osłabienia organizmu

Przyczyną osłabienia organizmu bywają również błędy żywieniowe. Źle zbilansowana dieta, uboga w witaminy, minerały, kwas foliowy, źródło żelaza, potasu czy magnezu prowadzi do zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej oraz sprzyja szybkiej męczliwości, niedożywieniu i niedoborom najważniejszych składników odżywczych. Jeśli natomiast dokuczają Ci mdłości, Twój organizm jest osłabiony, a przed rozpoznaniem tych objawów zjadłaś orientalny obiad czy zażyłaś nowy lek przeciwbólowy, może to być alergia bądź nietolerancja pokarmowa, która wywołuje stan zapalny. Dolegliwości na tym tle najczęściej pojawiają się 24–48 godzin po spożyciu szkodliwego składnika i utrzymują się kilka dni. Jeśli natomiast nie zidentyfikujesz alergenu i nadal będzie on dostarczany do przewodu pokarmowego, osłabienie i inne dolegliwości mogą trwać dłużej.

Choroby powodujące osłabienie organizmu

Nieprzyjemny stan często towarzyszy chorobom tarczycy, zwłaszcza nadczynności i niedoczynności. Wahania hormonów dodatkowo uruchamiają problemy skórne, powodują spadek bądź wzrost wagi ciała, nadmierną senność i problemy z wypróżnianiem. Mocne osłabienie obserwuje się także w przebiegu wielu chorób układu krążenia, głównie związanych z niewydolnością serca i nadciśnieniem, ale są to też objawy anemii. Osłabienie organizmu po chorobie nowotworowej to kolejna potencjalna przyczyna Twoich problemów. Jeśli podjęte było w Twoim przypadku intensywne leczenie farmakologiczne, daj sobie trochę czasu. To normalna reakcja na wyniszczające, toksyczne substancje zawarte w tabletkach czy kroplówkach. Osłabienie organizmu możesz też odczuwać po operacji chirurgicznej. Przyczyną nieprzyjemnego stanu bywa ponadto ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze. To również cecha charakterystyczna asteników (osób o wątłej budowie ciała i słabo rozwiniętych mięśniach).

Co na osłabienie organizmu?

Aby uporać się z osłabieniem organizmu, najlepiej rozpoznać przyczynę nieprzyjemnego stanu. Jeśli Twoje dolegliwości związane są z wahaniami hormonów, należy podjąć terapię farmakologiczną. W przypadku problemów z ciśnieniem możesz zdecydować się na tabletki regulujące nieprawidłowości, ale niezależnie od tego zadbaj o aktywność fizyczną. Sport i rekreacja korzystnie wpływają na kondycję układu krążeniowo-oddechowego. Dzięki temu serce będzie pracowało wydajniej, oddech się pogłębi, a w naczyniach krwionośnych nie rozwinie się żaden proces chorobowy.

Co przyjmować na osłabienie organizmu z przemęczenia i niedożywienia? Możesz zdecydować się na suplementację, ale przede wszystkim wzbogać jadłospis o brakujące składniki. W tym celu wykonaj badania morfologiczne i skonsultuj się z lekarzem, który poleci Ci najlepsze mikroelementy.

Źródła
  1. L. Brydak, Grypa i jej profilaktyka, Termedia, Poznań 2004.
  2. Z. Wieczorek-Chełmińska, Żywienie w niedokrwistościach, PZWL, Warszawa 2007.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
bakterie-jelitowe-jakie-sa-szczepy-jak-o-nie-dbac
Zdrowie
2 min.
Bakterie jelitowe - jakie są szczepy? Jak o nie dbać?
21.01.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.