Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Redakcja

17.08.2021

Aktualizacja: 24.07.2023

Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.


co-paznokcie-mowia-o-twoim-zdrowiu
unsplash.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Spis treści
  1. Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?
  2. Przyczyny zmienionego wyglądu paznokci
  3. Jakie objawy mogę zaobserwować i o czym mogą świadczyć?
  4. Białe kropki
  5. Bruzdowanie paznokcia
  6. Łamliwość paznokci
  7. Zmiany kształtu paznokci

Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?

Zdrowe paznokcie mają jednolity kolor, są gładkie i mocne, chociaż należy pamiętać, że grubość płytki paznokciowej jest uwarunkowana genetycznie i nie mamy na nią wpływu. Paznokcie zbudowane są z tych samych komórek, z których powstają włosy i tak jak one, pełnią funkcje ochronne. Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie paznokci, mogą one odzwierciedlać zmiany zachodzące w Twoim organizmie, także w przebiegu niektórych chorób.

Przyczyny zmienionego wyglądu paznokci

Czynniki warunkujące zmiany wyglądu paznokci są bardzo różne. Mogą wynikać z wrodzonych defektów, być spowodowane urazem, niedoborem minerałów lub witamin, chorobami ogólnoustrojowymi, pasożytami lub bakteriami. Aby określić dokładną przyczynę problemów z płytką paznokciową, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który specjalizuje się w chorobach skóry, włosów i paznokci.

Polecamy

dermatolog-jak-przebiega-telewizyta
Telemedycyna

Dermatolog: jak wygląda telewizyta?

Teleporady lekarskie w dobie pandemii koronawirusa stały się podstawową praktyką, a systemy telemedyczne przekonują do siebie coraz większą liczbę pacjentów. I wiele wskazuje na to, że taka opcja z niektórymi pozostanie nawet wtedy, kiedy COVID-19 ustąpi. Dotyczy to także konsultacji z dermatologiem. Jak wyglądają porady dermatologiczne online i kiedy z nich skorzystać?

Redakcja03.11.2021

Jakie objawy mogę zaobserwować i o czym mogą świadczyć?

Białe kropki

Białe kropki na paznokciach nazywane są leukonychią. Mogą występować w postaci plam, prążków lub całe paznokcie mogą zabarwić się na biało. Najczęściej związane są mikrourazami i z niedoborami mikro- i makroelementów takich jak: cynk, żelazo, magnez lub witaminy z grupy A, B, C, E. Rzadziej są wynikiem chorób ogólnoustrojowych.

Bruzdowanie paznokcia

Na paznokciach możesz także zaobserwować bruzdy podłużne lub poprzeczne. Bruzdy podłużne występują w zaburzeniach ukrwienia i liszaju płaskim. Bruzdy poprzeczne fachowo nazywane są liniami Beau. Ich pojawienie się świadczy o zahamowaniu wzrostu paznokcia, najczęściej w wyniku ostrej infekcji, chorób serca, niedoczynności przytarczyc oraz w stanach niedoborów.

Łamliwość paznokci

Chociaż łamliwość paznokci kojarzona jest z niedoborami substancji odżywczych, powodem kruszenia się i rozwarstwiania płytki paznokciowej najczęściej są zbyt często stosowane lakiery i zmywacze do paznokci. Na osłabienie płytki paznokciowej mają wpływ także urazy mechaniczne i choroby przewlekłe, takie jak nadczynność tarczycy i łuszczyca.

Zmiany kształtu paznokci

Paznokcie mogą zmienić kształt w wyniku urazów, ale także niedoborów żywieniowych i schorzeń narządów wewnętrznych. Jeśli płytka paznokcia stanie się wklęsła, może to świadczyć o zbyt niskim poziomie żelaza we krwi. Z kolei paznokcie pałeczkowate (w kształcie szkiełek od zegarka) mogą być związane z chorobami płuc oraz układu krążenia.

Zmiany w wyglądzie paznokci mogą dotyczyć nie tylko chorób skóry, ale i towarzyszyć licznym stanom patologicznym i chorobom ogólnoustrojowym. Dlatego tak ważne jest konsultowanie z lekarzem wszystkich zmian - możesz skorzystać z teleporady online z dermatologiem.

Źródła
D. Chrzanowska, D. Krasowska, Wybrane zmiany płytek paznokciowych, Borgis, Nowa Medycyna 3/2008, 12-15

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.