account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Redakcja17.08.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.


co-paznokcie-mowia-o-twoim-zdrowiu
unsplash.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
  1. Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?
  2. Przyczyny zmienionego wyglądu paznokci
  3. Jakie objawy mogę zaobserwować i o czym mogą świadczyć?
  4. Białe kropki
  5. Bruzdowanie paznokcia
  6. Łamliwość paznokci
  7. Zmiany kształtu paznokci

Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?

Zdrowe paznokcie mają jednolity kolor, są gładkie i mocne, chociaż należy pamiętać, że grubość płytki paznokciowej jest uwarunkowana genetycznie i nie mamy na nią wpływu. Paznokcie zbudowane są z tych samych komórek, z których powstają włosy i tak jak one, pełnią funkcje ochronne. Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie paznokci, mogą one odzwierciedlać zmiany zachodzące w Twoim organizmie, także w przebiegu niektórych chorób.

Przyczyny zmienionego wyglądu paznokci

Czynniki warunkujące zmiany wyglądu paznokci są bardzo różne. Mogą wynikać z wrodzonych defektów, być spowodowane urazem, niedoborem minerałów lub witamin, chorobami ogólnoustrojowymi, pasożytami lub bakteriami. Aby określić dokładną przyczynę problemów z płytką paznokciową, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który specjalizuje się w chorobach skóry, włosów i paznokci.

Polecamy

dermatolog-jak-przebiega-telewizyta
Telemedycyna

Dermatolog: jak wygląda telewizyta?

Teleporady lekarskie w dobie pandemii koronawirusa stały się podstawową praktyką, a systemy telemedyczne przekonują do siebie coraz większą liczbę pacjentów. I wiele wskazuje na to, że taka opcja z niektórymi pozostanie nawet wtedy, kiedy COVID-19 ustąpi. Dotyczy to także konsultacji z dermatologiem. Jak wyglądają porady dermatologiczne online i kiedy z nich skorzystać?

Redakcja03.11.2021

Jakie objawy mogę zaobserwować i o czym mogą świadczyć?

Białe kropki

Białe kropki na paznokciach nazywane są leukonychią. Mogą występować w postaci plam, prążków lub całe paznokcie mogą zabarwić się na biało. Najczęściej związane są mikrourazami i z niedoborami mikro- i makroelementów takich jak: cynk, żelazo, magnez lub witaminy z grupy A, B, C, E. Rzadziej są wynikiem chorób ogólnoustrojowych.

Bruzdowanie paznokcia

Na paznokciach możesz także zaobserwować bruzdy podłużne lub poprzeczne. Bruzdy podłużne występują w zaburzeniach ukrwienia i liszaju płaskim. Bruzdy poprzeczne fachowo nazywane są liniami Beau. Ich pojawienie się świadczy o zahamowaniu wzrostu paznokcia, najczęściej w wyniku ostrej infekcji, chorób serca, niedoczynności przytarczyc oraz w stanach niedoborów.

Łamliwość paznokci

Chociaż łamliwość paznokci kojarzona jest z niedoborami substancji odżywczych, powodem kruszenia się i rozwarstwiania płytki paznokciowej najczęściej są zbyt często stosowane lakiery i zmywacze do paznokci. Na osłabienie płytki paznokciowej mają wpływ także urazy mechaniczne i choroby przewlekłe, takie jak nadczynność tarczycy i łuszczyca.

Zmiany kształtu paznokci

Paznokcie mogą zmienić kształt w wyniku urazów, ale także niedoborów żywieniowych i schorzeń narządów wewnętrznych. Jeśli płytka paznokcia stanie się wklęsła, może to świadczyć o zbyt niskim poziomie żelaza we krwi. Z kolei paznokcie pałeczkowate (w kształcie szkiełek od zegarka) mogą być związane z chorobami płuc oraz układu krążenia.

Obserwujesz u siebie zmianę wyglądu płytki paznokciowej? Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, aby rozpoznać przyczynę tego stanu i rozpocząć leczenie. A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do nawet 39 specjalistów, w tym dermatologa (w pakiecie OCHRONA GOLD).

Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W pakiecie OCHRONA PLUS już od 69 zł umówisz się do dermatologa na e-konsultację, żeby omówić z nim wszelkie niepokojące objawy lub wyniki badań.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
D. Chrzanowska, D. Krasowska, Wybrane zmiany płytek paznokciowych, Borgis, Nowa Medycyna 3/2008, 12-15

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.