Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Redakcja

17.08.2021

Aktualizacja: 17.08.2021

Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.


co-paznokcie-mowia-o-twoim-zdrowiu
unsplash.com

Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?

Zdrowe paznokcie mają jednolity kolor, są gładkie i mocne, chociaż należy pamiętać, że grubość płytki paznokciowej jest uwarunkowana genetycznie i nie mamy na nią wpływu. Paznokcie zbudowane są z tych samych komórek, z których powstają włosy i tak jak one, pełnią funkcje ochronne. Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie paznokci, mogą one odzwierciedlać zmiany zachodzące w Twoim organizmie, także w przebiegu chorób.

Przyczyny zmienionego wyglądu paznokci

Czynniki warunkujące zmiany wyglądu paznokci są bardzo różne. Mogą wynikać z wrodzonych defektów, być spowodowane urazem, niedoborem witamin, chorobami ogólnoustrojowymi, pasożytami lub bakteriami. Aby określić dokładną przyczynę problemów z płytką paznokciową, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który specjalizuje się w chorobach skóry, włosów i paznokci.

Jakie objawy mogę zaobserwować i o czym mogą świadczyć?

Białe kropki

Białe kropki na paznokciach nazywane są leukonychią. Mogą występować w postaci plam, prążków lub całe paznokcie mogą zabarwić się na biało. Najczęściej związane są mikrourazami i z niedoborami mikro- i makroelementów takich jak: cynk, żelazo, magnez lub witaminy z grupy A, B, C, E. Rzadziej są wynikiem chorób ogólnoustrojowych.

Bruzdowanie paznokcia

Na paznokciach możesz także zaobserwować bruzdy podłużne lub poprzeczne. Bruzdy podłużne występują w zaburzeniach ukrwienia i liszaju płaskim. Bruzdy poprzeczne fachowo nazywane są liniami Beau. Ich pojawienie się świadczy o zahamowaniu wzrostu paznokcia, najczęściej w wyniku ostrej infekcji, chorób serca, niedoczynności przytarczyc oraz w stanach niedoborów.

Łamliwość paznokci

Chociaż łamliwość paznokci kojarzona jest z niedoborami substancji odżywczych, powodem kruszenia się i rozwarstwiania płytki paznokciowej najczęściej są zbyt często stosowane lakiery i zmywacze do paznokci. Na osłabienie płytki paznokciowej mają wpływ także urazy mechaniczne i choroby przewlekłe, takie jak nadczynność tarczycy i łuszczyca.

Zmiany kształtu paznokci

Paznokcie mogą zmienić kształt w wyniku urazów, ale także niedoborów żywieniowych i schorzeń narządów wewnętrznych. Jeśli płytka paznokcia stanie się wklęsła, może to świadczyć o zbyt niskim poziomie żelaza we krwi. Z kolei paznokcie pałeczkowate (w kształcie szkiełek od zegarka) mogą być związane z chorobami płuc oraz układu krążenia.

Zmiany w wyglądzie paznokci mogą dotyczyć nie tylko chorób skóry, ale i towarzyszyć licznym stanom patologicznym i chorobom ogólnoustrojowym. Dlatego tak ważne jest konsultowanie z lekarzem wszystkich zmian. Umów się na poradę online z dermatologiem, jeśli zaobserwujesz u siebie zmiany w wyglądzie paznokci.

Źródła

D. Chrzanowska, D. Krasowska, Wybrane zmiany płytek paznokciowych, Borgis, Nowa Medycyna 3/2008, 12-15

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Najchętniej czytane

gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
Zdrowie
1 min.
Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
20.08.2021
poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021
dlaczego-sniadanie-jest-wazne-i-nie-powinno-sie-go-pomijac
OdżywianieZdrowie
1 min.
Dlaczego śniadanie jest ważne i nie powinno się go pomijać?
30.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.