Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Zioła na grzybicę, które mogą pomóc w walce z infekcją

Olga Dąbska

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Zioła na grzybicę to jeden z bardziej znanych i skutecznych naturalnych sposobów w walce z infekcją. Z działania przeciwgrzybiczego słyną zwłaszcza szałwia, aloes, jeżówka. Przy grzybicy pomogą również olejki eteryczne i czosnek.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
pixabay.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
 1. Zioła na grzybicę - pomoc w zwalczaniu infekcji
 2. Szałwia w walce z grzybicą
 3. Czosnek na grzybicę
 4. Aloes jako zioło na grzybicę
 5. Olej herbaciany w walce z grzybicą
 6. Zioła na grzybicę - jeżówka
 7. Zioła jako składniki preparatów przeciwgrzybiczych

Zioła na grzybicę - pomoc w zwalczaniu infekcji

Prozdrowotne właściwości ziół są nieocenione w leczeniu mnóstwa schorzeń. Warto po nie sięgnąć również w przypadku zakażenia grzybiczego. Trzeba jednak pamiętać, że zioła na grzybicę, podobnie jak inne domowe rozwiązania, powinny pełnić funkcję pomocniczą w specjalistycznym procesie leczenia. Znane z działania przeciwgrzybiczego są szałwia i nagietek. W kuracji odgrzybiającej pomoże też: jeżówka, oregano, kora dębu, oczar wirginijski, pięciornik kurze ziele, gorzknik kanadyjski, goździk, wrotycz i aloes. Dowiedz się więcej o ziołach na grzybice organizmu.

Szałwia w walce z grzybicą

Szałwia to roślina, której właściwości lecznicze wykorzystywane były już w starożytności. Surowiec zielarski stanowią liście, w których składzie znajdują się m.in.: olejek lotny (zawiera kamforę, pinen, tujon, cyneol), kwasy organiczne, gorycze, garbniki, flawonoidy, witaminy (zwłaszcza B1, PP, A, C). Z uwagi na bogaty skład szałwia ma liczne zastosowania prozdrowotne, a jednym z nich jest działanie przeciwgrzybicze. Odpowiada za nie przede wszystkim obecność olejku eterycznego i flawonoidów. Zioło to stosowane może być przy m.in. grzybicy jamy ustnej, zatok, skóry, paznokci. Z szałwii przygotowuje się napar - 1 łyżeczka suszu na 1 szklankę wrzątku - którym płucze się jamę ustną, przemywa skórę i jej przydatki, czy spożywa. Płukanki z szałwii zalecane są też w leczeniu owrzodzeń, aft, zapalenia dziąseł, bólu gardła. Szałwia na grzybicę zatok stosowana jest w formie olejku, z użyciem którego przeprowadza się inhalacje.

Czosnek na grzybicę

Czosnek to bez wątpienia jeden z najbardziej naturalnych surowców o przeznaczeniu leczniczym. To naturalny antybiotyk. Wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, czyli zdolność do zwalczania patogenów, w tym grzybów. Efekt terapeutyczny czosnku wynika z obecności związków zawierających siarkę, w tym allicyny. Hamuje przede wszystkim wzrost gatunków: Trichophyton verrucosum, T. schoenleinii, T. mentagrophytes, T. violaceum, T. rubrum, Microsporum gypseum, Epidermophyton Floccosum. Czosnek powinno się wprowadzić do jadłospisu - można go spożywać samego lub dodawać do potraw. Spożywanie czosnku to też sposób, jak zapobiec grzybicy. W przypadku grzybicy powierzchownych, czyli infekcji toczących się na skórze i paznokciach z czosnku można przygotować okłady. Wystarczy rozgnieść ząbki i przykładać do objętych chorobą miejsc. Aby nie spadły, najlepiej zabezpieczyć je bandażem.

Aloes jako zioło na grzybicę

Kolejnym ziołem na grzybice skóry czy paznokci jest aloes. Podobnie jak czosnek to uniwersalny lek. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, grzybobójczo, nawilżająco, regenerująco, a to tylko wybrane jego właściwości. Aloes w walce z grzybicą wykorzystać można w różny sposób. W przypadku grzybicy stóp z zioła tego przygotowuje się kąpiel. W tym celu należy zalać 1 litrem wrzątku 2 garści rozdrobnionych liści aloesu. Aby wzmocnić działanie grzybobójcze, warto dodać po 1 garści szałwii i nagietka. Aloesem w formie żelu albo świeżo wyciśniętym sokiem z aloesu można smarować zajęte infekcją obszary.

Olej herbaciany w walce z grzybicą

Prawdziwym remedium w walce z grzybicą jest olej herbaciany. Za przeciwgrzybicze działanie olejku z drzewa herbacianego odpowiadają zwłaszcza: 1,8-cyneol, α-terpineol, linalol, α-pinen, β-pinen, terpinen-4-ol. Jest szczególnie pomocny w likwidacji zakażenia dermatofitami (np.: Trichophyton mentagrophytes, T. rubrum, Microsporum gypseum, M. canis). To inhibitor (spowalniacz) wzrostu grzybów pleśniowych, które mogą być patogenne dla ludzi, jak m.in. Aspergillus niger i A. flavus. Pomaga też przy drożdżycach. Działa także przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwpasożytniczo. Surowcem tym można smarować skórę i paznokcie. Inną formą jego zastosowania w przypadku grzybic powierzchownych jest kąpiel z jego dodatkiem. Ciekawą propozycją jest połączenie przeciwgrzybiczego działania olejku z drzewa herbacianego z aloesem. W tym celu należy wymieszać ½ łyżki olejku ze 100 ml żelu aloesowego. Miksturę aplikuje się na ciało. Warto ją stosować nawet, kiedy nie ma się pewności, czy płytkę paznokciową zajęła onycholiza, czy może grzybica. W przypadku grzybicy zatok z olejku herbacianego można przygotować inhalację.

Zioła na grzybicę - jeżówka

Jeżówka znana jest też jako echinacea. To zioło na grzybicę ogólnoustrojową. Na uwagę w jej składzie zasługuje zwłaszcza echinacyna, która pobudza mechanizmy obronne organizmu, działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo. Roślina ta nie tylko pomaga leczyć zakażenie grzybicze, lecz także można stosować ją profilaktycznie. Jeżówka może być używana w postaci nalewki, wyciągów stałych, soku, odwarów. Ten ostatni przygotowuje się w następujący sposób: 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalewa się 1 szklanką wody, gotuje pod przykryciem na wolnym ogniu przez kwadrans. Następnie odstawia do przestygnięcia i odcedza. Odwar z jeżówki można też stosować zewnętrznie, jako zioło na grzybicę paznokci i skóry.

Zioła jako składniki preparatów przeciwgrzybiczych

Zioła lub występujące w nich związki nierzadko spotkać można w składzie preparatów przeciwgrzybiczych. Oto przykładowe spośród nich:

 • kwas kaprylowy (obecny m.in. w oleju kokosowym),

 • wyciąg z pestek grejpfruta,

 • karwakrol (obecny m.in. w olejku z oregano, czarnuszce, macierzance, tymianku),

 • czosnek i olej czosnkowy,

 • kurkuma,

 • kora kruszyny,

 • piołun.

Należy jednak pamiętać, aby stosowanie suplementów diety na grzybicę skonsultować wcześniej z lekarzem.

Źródła
 1. G. Burnie, Botanica: ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Tandem Verlag GmbH, Könemann 2005.
 2. Y. Shadkchan, E. Shemesh, D. Mirelman i wsp., Efficacy of allicin, the reactive molecule of garlic, in inhibiting Aspergillus spp. in vitro, and in a murine model of disseminated aspergillosis, „Journal of Antimicrobial Chemotherapy” 2004, nr 53, s. 832-836.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

domowe-sposoby-na-nudnosci-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na nudności - jak sobie radzić?
30.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.