Grzybica paznokci u nóg - jak wygląda i jak się jej pozbyć?
Olga Dąbska
lek. Agnieszka Widera
31.10.2021
Aktualizacja: 07.10.2022
Grzybica paznokci u nóg nie może być leczona na własną rękę. Powinien się jej przyjrzeć lekarz. Stosuj się do jego zaleceń, a dodatkowo wspomagaj się domowymi sposobami. Pomocne będzie na przykład nacieranie chorych paznokci serum z olejków eterycznych. Warto też wykonywać kąpiel w wyciągu z pestek grejpfruta.
Grzybica paznokci uważana jest za najbardziej rozpowszechnioną chorobę dermatologiczną o podłożu infekcyjnym. Może obejmować paznokcie zarówno u rąk, jak i u nóg, przy czym częściej dotyczy kończyn dolnych. Choroba może mieć różną postać, niekiedy obejmuje tylko jeden paznokieć. Grzybica u nóg jest trudna do wyleczenia. Sprawdź, jakimi sposobami można się jej pozbyć.

Grzybica paznokci u nóg - jak wygląda i jakie są jej rodzaje?
Na początek postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda grzybica paznokci u nóg. Biorąc pod uwagę stopień nasilenia i lokalizację zmian, wyróżniamy takie główne typy grzybicy paznokci u nóg, jak:
DLSO (z ang. distal and lateral subungual onychomycosis) - występuje najczęściej; grzyby zajmują płytkę paznokcia od brzegu bocznego lub końca i rozprzestrzeniają się do środka. Objawia się oddzielaniem płytki od łożyska, zmianą barwy paznokcia na żółto-kremową, kruchością, łamliwością, pogrubieniem płytki paznokciowej;
SWO (z ang. superficial white onychomycosis) - powierzchowne zakażenie; objawy są lekkie, płytka nieznacznie jest zniszczona, typowe są białe plamki na paznokciach. Temu typowi często towarzyszy grzybica międzypalcowa stóp;
PSO (z ang. proximal subungual onychomycosis) - zakażenie zaczyna się od wału okołopaznokciowego. Poprzedza je z reguły uszkodzenie płytki. Występuje często u osób z zaburzeniami odporności i wpisuje się w objawy cukrzycy. Prowadzi do zbielenia oraz wykruszenia bliższej części paznokcia;
TDO (z ang. total dystrophic onychomycosis) - zmiany chorobowe obejmują cały paznokieć. Ten typ jest bardzo trudny do wyleczenia. Wiąże się z ryzykiem zakażenia bakteryjnego. Może pojawić się nawet zielona bakteria na paznokciu, czyli pałeczka ropy błękitnej.
Jak pozbyć się grzybicy paznokci u nóg?
Grzybica paznokci stóp jest trudna do usunięcia. Lekarz zaleci ci stosowanie preparatów miejscowych, a w przypadku ich nieskuteczności włączy leczenie ogólne doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Pomocna okaże się też codzienna pielęgnacja skóry stóp i paznokci środkami w postaci lotionów, kremów, sprayów, sztyftów, lakierów o działaniu przeciwgrzybiczym i odkażającym. Preparaty te chronią paznokieć przed uszkodzeniami i tworzą na nim film, który ogranicza wnikanie szkodliwych mikroorganizmów. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby konieczne okazać się może oczyszczenie lub usunięcie płytki. Zabieg ten wykonują podolodzy (lekarze specjalizujący się w chorobach stóp) lub dermatolodzy. Następnie odbudowują oni uszkodzony paznokieć. Stosunkowo nowymi sposobami leczenia grzybicy paznokci są laseroterapia i ozonoterapia.
Ważna jest higiena
Kluczowym elementem terapii grzybicy na paznokciach u nóg jest przestrzeganie zasad higieny osobistej:
nie noś cudzego obuwia i nie pożyczaj swoich butów;
dezynfekuj buty; w tym celu używaj gotowych preparatów lub domowych rozwiązań - zasyp proszkiem do pieczenia, przetrzyj wodą utlenioną lub olejkiem eterycznym o właściwościach odkażających, np. tymiankowym, cynamonowym, goździkowym;
nie używaj wspólnego ręcznika i akcesoriów kosmetycznych;
korzystaj ze sprawdzonych salonów pedicure;
kilka razy dziennie myj nogi i dokładnie je osuszaj;
pamiętaj o częstej zmianie skarpet i stosowaniu tylko tych wykonanych z naturalnych materiałów, które zapewniają dobrą wentylację stopy i przeciwdziałają potliwości. Stosuj też talk, by zatrzymać wilgoć, lub dezodoranty, które blokują pocenie się stóp.
Ponadto noś odpowiednie obuwie - wykonane z przewiewnych materiałów, dopasowane i nieuciskające nadmiernie paznokci. Ciasne i mało przewiewne buty sprawiają, że skóra szybciej się maceruje i staje się bardziej podatna na atak grzybów. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z publicznych łazienek, basenów, pryszniców, szatni, łaźni i saun - nie pozwalaj na bezpośrednią styczność stopy z podłożem. Zawsze noś w tych miejscach klapki. W trakcie leczenia grzybicy paznokci u stóp nie używaj żadnych preparatów do upiększania paznokci, tj. lakierów klasycznych, hybrydowych, żelu czy akrylu.
Grzybica paznokci - domowe sposoby
Naturalne rozwiązania pozwalają przyspieszyć proces zdrowienia. Wiele z nich opiera się na użyciu olejków eterycznych, likwidujących grzyby. Świetną bronią do walki z grzybicą paznokci u stóp jest połączenie: 25 ml oleju neem, 3 kropli olejku z lawendy, 5 ml olejku z drzewa herbacianego, 3 kropli olejku pieprzowego, 3 kropli olejku z igieł jodły. W ten sposób uzyskasz serum, którym możesz smarować paznokcie rano i wieczorem.
Kolejnym łatwo dostępnym środkiem na grzybicę paznokci u nóg jest olejek rozmarynowy, który charakteryzuje się dużą aktywnością przeciwko grzybom i bakteriom. Wcieraj go w zmienione chorobowo paznokcie. Możesz też użyć ziela rozmarynu. Przyrządź z niego napar. W tym celu 3 łyżki ziela zalej szklanką wrzątku, odstaw na 10 minut do zaparzenia. Przemywaj nim zajęte przez grzyba paznokcie.
Powszechnie znane są sposoby na grzybicę paznokci u stóp z użyciem sody oczyszczonej, wody utlenionej, czosnku, soku cytrynowego, octu jabłkowego. Ostatni produkt możesz wykorzystać do przygotowania peelingu złuszczającego martwy naskórek, co usprawni leczenie grzybicy. Wystarczy, że wymieszasz z octem gruboziarnistą mąkę ryżową. Mikstura powinna mieć dość gęstą konsystencję. Nakładają ją na paznokieć i jego otoczenie, delikatnie wmasowując.
Jak wyleczyć grzybicę paznokci u nóg? Pomóc może wyciąg z pestek grejpfruta. Produkt ten znany jest z działania odkażającego, hamowania namnażania wirusów, bakterii, grzybów. Możesz skropić nim skarpety i wkładki do butów. Dobrym pomysłem będzie kąpiel stóp. Wystarczy, że dodasz wyciąg do ciepłej wody. Pamiętaj o zachowaniu proporcji - kilkanaście kropli na 1 litr wody. Mocz stopy co najmniej 15 minut 2 razy dziennie. Działanie przeciwgrzybicze wykazuje aloes. Nasącz wacik w soku aloesowym i przecieraj nim paznokcie albo wykonaj okład z miąższu wydrążonego z liścia tej rośliny.
- B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 5, nr 8, s. 599-602.
- L. Piejko, Nowoczesne metody leczenia grzybicy paznokci, „Akademia Paznokcia” 2015, nr 2, s. 65.
- D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego - problem ciągle aktualny, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2011, t.17, nr 4, s. 212-217.
- M. Szymańska, A. Baranowski, D. Płachta, Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, „Biuletyn Wydziału Farmacji AMW” 2007, nr 1, s. 1–12.
- F. Kuros, Terapia podologiczna w przypadku grzybicy dermatofitowej paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 2, nr 8, s. 155–162.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



