account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Grzybica paznokci u nóg - jak wygląda i jak się jej pozbyć?

Olga Dąbskalek. Agnieszka Widera31.10.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Grzybica paznokci u nóg nie może być leczona na własną rękę. Powinien się jej przyjrzeć lekarz. Stosuj się do jego zaleceń, a dodatkowo wspomagaj się domowymi sposobami. Pomocne będzie na przykład nacieranie chorych paznokci serum z olejków eterycznych. Warto też wykonywać kąpiel w wyciągu z pestek grejpfruta.


Grzybica paznokci uważana jest za najbardziej rozpowszechnioną chorobę dermatologiczną o podłożu infekcyjnym. Może obejmować paznokcie zarówno u rąk, jak i u nóg, przy czym częściej dotyczy kończyn dolnych. Choroba może mieć różną postać, niekiedy obejmuje tylko jeden paznokieć. Grzybica u nóg jest trudna do wyleczenia. Sprawdź, jakimi sposobami można się jej pozbyć.

grzybica-paznokci-u-nog-jak-sie-jej-pozbyc
pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Grzybica paznokci u nóg - jak wygląda i jakie są jej rodzaje?
  2. Jak pozbyć się grzybicy paznokci u nóg?
  3. Ważna jest higiena
  4. Grzybica paznokci - domowe sposoby

Grzybica paznokci u nóg - jak wygląda i jakie są jej rodzaje?

Na początek postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda grzybica paznokci u nóg. Biorąc pod uwagę stopień nasilenia i lokalizację zmian, wyróżniamy takie główne typy grzybicy paznokci u nóg, jak:

  • DLSO (z ang. distal and lateral subungual onychomycosis) - występuje najczęściej; grzyby zajmują płytkę paznokcia od brzegu bocznego lub końca i rozprzestrzeniają się do środka. Objawia się oddzielaniem płytki od łożyska, zmianą barwy paznokcia na żółto-kremową, kruchością, łamliwością, pogrubieniem płytki paznokciowej;

  • SWO (z ang. superficial white onychomycosis) - powierzchowne zakażenie; objawy są lekkie, płytka nieznacznie jest zniszczona, typowe są białe plamki na paznokciach. Temu typowi często towarzyszy grzybica międzypalcowa stóp;

  • PSO (z ang. proximal subungual onychomycosis) - zakażenie zaczyna się od wału okołopaznokciowego. Poprzedza je z reguły uszkodzenie płytki. Występuje często u osób z zaburzeniami odporności i wpisuje się w objawy cukrzycy. Prowadzi do zbielenia oraz wykruszenia bliższej części paznokcia;

  • TDO (z ang. total dystrophic onychomycosis) - zmiany chorobowe obejmują cały paznokieć. Ten typ jest bardzo trudny do wyleczenia. Wiąże się z ryzykiem zakażenia bakteryjnego. Może pojawić się nawet zielona bakteria na paznokciu, czyli pałeczka ropy błękitnej.

Polecamy

co-paznokcie-mowia-o-twoim-zdrowiu
Zdrowie

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.

Redakcja17.08.2021

Jak pozbyć się grzybicy paznokci u nóg?

Grzybica paznokci stóp jest trudna do usunięcia. Lekarz zaleci ci stosowanie preparatów miejscowych, a w przypadku ich nieskuteczności włączy leczenie ogólne doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Pomocna okaże się też codzienna pielęgnacja skóry stóp i paznokci środkami w postaci lotionów, kremów, sprayów, sztyftów, lakierów o działaniu przeciwgrzybiczym i odkażającym. Preparaty te chronią paznokieć przed uszkodzeniami i tworzą na nim film, który ogranicza wnikanie szkodliwych mikroorganizmów. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby konieczne okazać się może oczyszczenie lub usunięcie płytki. Zabieg ten wykonują podolodzy (specjaliści od chorób stóp) lub dermatolodzy. Następnie odbudowują oni uszkodzony paznokieć. Stosunkowo nowymi sposobami leczenia grzybicy paznokci są laseroterapia i ozonoterapia.

Ważna jest higiena

Kluczowym elementem terapii grzybicy na paznokciach u nóg jest przestrzeganie zasad higieny osobistej:

  • nie noś cudzego obuwia i nie pożyczaj swoich butów;

  • dezynfekuj buty; w tym celu używaj gotowych preparatów lub domowych rozwiązań - zasyp proszkiem do pieczenia, przetrzyj wodą utlenioną lub olejkiem eterycznym o właściwościach odkażających, np. tymiankowym, cynamonowym, goździkowym;

  • nie używaj wspólnego ręcznika i akcesoriów kosmetycznych;

  • korzystaj ze sprawdzonych salonów pedicure;

  • kilka razy dziennie myj nogi i dokładnie je osuszaj;

  • pamiętaj o częstej zmianie skarpet i stosowaniu tylko tych wykonanych z naturalnych materiałów, które zapewniają dobrą wentylację stopy i przeciwdziałają potliwości. Stosuj też talk, by zatrzymać wilgoć, lub dezodoranty, które blokują pocenie się stóp.

Ponadto noś odpowiednie obuwie - wykonane z przewiewnych materiałów, dopasowane i nieuciskające nadmiernie paznokci. Ciasne i mało przewiewne buty sprawiają, że skóra szybciej się maceruje i staje się bardziej podatna na atak grzybów. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z publicznych łazienek, basenów, pryszniców, szatni, łaźni i saun - nie pozwalaj na bezpośrednią styczność stopy z podłożem. Zawsze noś w tych miejscach klapki. W trakcie leczenia grzybicy paznokci u stóp nie używaj żadnych preparatów do upiększania paznokci, tj. lakierów klasycznych, hybrydowych, żelu czy akrylu.

Grzybica paznokci - domowe sposoby

Naturalne rozwiązania pozwalają przyspieszyć proces zdrowienia. Wiele z nich opiera się na użyciu olejków eterycznych, likwidujących grzyby. Świetną bronią do walki z grzybicą paznokci u stóp jest połączenie: 25 ml oleju neem, 3 kropli olejku z lawendy, 5 ml olejku z drzewa herbacianego, 3 kropli olejku pieprzowego, 3 kropli olejku z igieł jodły. W ten sposób uzyskasz serum, którym możesz smarować paznokcie rano i wieczorem.

Kolejnym łatwo dostępnym środkiem na grzybicę paznokci u nóg jest olejek rozmarynowy, który charakteryzuje się dużą aktywnością przeciwko grzybom i bakteriom. Wcieraj go w zmienione chorobowo paznokcie. Możesz też użyć ziela rozmarynu. Przyrządź z niego napar. W tym celu 3 łyżki ziela zalej szklanką wrzątku, odstaw na 10 minut do zaparzenia. Przemywaj nim zajęte przez grzyba paznokcie.

Powszechnie znane są sposoby na grzybicę paznokci u stóp z użyciem sody oczyszczonej, wody utlenionej, czosnku, soku cytrynowego, octu jabłkowego. Ostatni produkt możesz wykorzystać do przygotowania peelingu złuszczającego martwy naskórek, co usprawni leczenie grzybicy. Wystarczy, że wymieszasz z octem gruboziarnistą mąkę ryżową. Mikstura powinna mieć dość gęstą konsystencję. Nakładają ją na paznokieć i jego otoczenie, delikatnie wmasowując.

Jak wyleczyć grzybicę paznokci u nóg? Pomóc może wyciąg z pestek grejpfruta. Produkt ten znany jest z działania odkażającego, hamowania namnażania wirusów, bakterii, grzybów. Możesz skropić nim skarpety i wkładki do butów. Dobrym pomysłem będzie kąpiel stóp. Wystarczy, że dodasz wyciąg do ciepłej wody. Pamiętaj o zachowaniu proporcji - kilkanaście kropli na 1 litr wody. Mocz stopy co najmniej 15 minut 2 razy dziennie. Działanie przeciwgrzybicze wykazuje aloes. Nasącz wacik w soku aloesowym i przecieraj nim paznokcie albo wykonaj okład z miąższu wydrążonego z liścia tej rośliny.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. korzystasz z publicznych basenów i saun, które mogą przyczynić się zarażenia grzybicą, i chcesz mieć możliwość uzyskania szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na tę chorobę, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu po opłaceniu pierwszej składki możesz zyskać dostęp nawet do 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do blisko 300 badań, np. badania mykologicznego z posiewem (w pakiecie OCHRONA GOLD).

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz otrzymać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 5, nr 8, s. 599-602.
  2. L. Piejko, Nowoczesne metody leczenia grzybicy paznokci, „Akademia Paznokcia” 2015, nr 2, s. 65.
  3. D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego - problem ciągle aktualny, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2011, t.17, nr 4, s. 212-217.
  4. M. Szymańska, A. Baranowski, D. Płachta, Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, „Biuletyn Wydziału Farmacji AMW” 2007, nr 1, s. 1–12.
  5. F. Kuros, Terapia podologiczna w przypadku grzybicy dermatofitowej paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 2, nr 8, s. 155–162.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.