account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Okłady z octu - na co pomagają i jak się je robi?

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 03.11.2022

Okłady z octu to metoda leczenia naturalnego, mająca liczne zastosowania. Niewątpliwie jednymi z bardziej znanych sytuacji, kiedy się po nie sięga, są ugryzienia owadów i urazy, takie jak stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia. Poznaj też inne zastosowania okładów z octu i sposoby ich przygotowywania.


oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
pixabay.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Spis treści
  1. Ocet - dlaczego warto go stosować?
  2. Okład z octu - jakie ma zastosowania?
  3. Okłady z octu - jak je zrobić?
  4. Okłady z wody i octu na grzybicę i łuszczycę
  5. Okłady z octu na piekące oczy

Ocet - dlaczego warto go stosować?

Medycyna naturalna to skarbnica wielu skutecznych rozwiązań. Jednym z bardziej znanych są okłady z octu. Zanim przejdziemy do ich zastosowania i sposobu przygotowania, warto poznać właściwości i działanie octu. Jest to wodny roztwór kwasu octowego. Charakteryzuje się ostrym zapachem i kwaśnym smakiem. Powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Najbardziej znany jest klasyczny ocet spirytusowy, lecz na popularności w ostatnim czasie zyskał ocet jabłkowy, który powstaje w wyniku fermentacji jabłecznika (cydru). W procesie tym uczestniczą bakterie Acetobacter.

W składzie octu jabłkowego znajduje się wiele cennych składników, w tym m.in.: aminokwasy, pektyny, związki polifenolowe, składniki mineralne (np. sód, fosfor, potas, wapń, żelazo i magnez), witaminy (np. C, z grupy B). Nie dziwi zatem, że okłady z octu stosowane są do łagodzenia rozmaitych dolegliwości, a ich wykorzystanie w wielu przypadkach sugerują nawet lekarze. Spośród szeregu właściwości octu na uwagę zasługuje zwłaszcza działanie antybakteryjne, antyseptyczne (czyli odkażające), odchudzające, antynowotworowe, hipoglikemiczne - zwiększa wrażliwość komórek na insulinę i zmniejsza poziom glukozy we krwi. Dzięki temu korzystnie wpływa na odporność organizmu. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o układ krwionośny, to wprowadź do swojej diety ocet, obniża bowiem poziom cholesterolu i trójglicerydów. O occie nie można też zapomnieć w diecie na wątrobę, bo wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn.

Okład z octu - jakie ma zastosowania?

Okłady z octu wskazane są w przypadku ugryzienia owadów, np. meszek, pszczół, komarów. Skutecznie zwalczają towarzyszące im objawy, takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie. Okłady z wody i octu na opuchliznę to kolejne znane ich wykorzystanie. Stanowią ulgę w przypadku urazów typu stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia. Warto przykładać je na kontuzjowane kolano czy kostkę. Polecane są też przy bólu głowy czy w dolegliwościach związanych z zespołem cieśni nadgarstka.

Okład z octu to znana metoda łagodzenia obrzęków łydek na skutek długotrwałego przyjmowania pozycji stojącej, noszenia obuwia na wysokim obcasie, z powodu przewlekłej niewydolności żylnej (zaburzenia odpływu krwi z żył kończyn dolnych) czy zaburzenia funkcjonowania nerek. Opuchnięte kostki lub nadgarstki, bądź też brak spadku masy ciała mimo stosowania diety, mogą świadczyć o zatrzymaniu wody w organizmie. Najczęściej prowadzi do tego nadmiar cukru i soli w diecie. Również wówczas pomogą okłady z octu. Warto po nie sięgnąć także przy podwyższonej temperaturze ciała.

Okłady z octu - jak je zrobić?

Przygotowanie okładów z octu nie jest trudne. Aby je uzyskać, należy w proporcji 1 : 1 wymieszać ocet z wodą. W roztworze tym najlepiej namoczyć bawełnianą ściereczkę i owinąć nią zmienione chorobowo miejsce. Do wody z octem można dodać zioła lecznicze, co jeszcze bardziej podniesie działanie mikstury. W medycynie naturalnej cenione jest połączenie octu z arniką. W tym celu należy wymieszać 25 g kwiatów arniki i 150 ml octu jabłkowego. Po odstawieniu na 2 tygodnie w zacienione miejsce mikstura jest gotowa do stosowania. W sposób szczególny sprawdza się w łagodzeniu siniaków. Warto w tym miejscu nadmienić, że arnika to niewskazane zioło na żołądek. W przypadku gorączki poza okładami, którymi owija się łydki, dobrym sposobem jest nasączenie miksturą bawełnianych skarpet, które następnie nakłada się na stopy.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Okłady z wody i octu na grzybicę i łuszczycę

Okład z octu wspomaga leczenie zakażeń grzybiczych paznokci, wywoływanych z reguły przez dermatofity. Ocet skutecznie zwalcza te drobnoustroje z uwagi na kwaśny odczyn. W przypadku zmian na paznokciach zaleca się okłady z użyciem wacików kosmetycznych. Po namoczeniu w czystym occie przykłada się je na objętą grzybicą płytkę paznokciową i bandażuje, aby nie spadły. Najlepiej stosować je na noc - mikstura będzie miała czas, aby wsiąknąć. Oprócz okładów na grzybicę paznokci zalecane jest moczenie dłoni czy stóp w wodzie z octem.

Okłady z wody i octu łagodzą objawy towarzyszące niezwykle uciążliwej chorobie dermatologicznej, jaką jest łuszczyca. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem na powierzchni skóry suchych łusek. Zmiany najczęściej lokalizują się na skórze głowy, kolanach, plecach, łokciach. Ocet działa pielęgnacyjnie, łagodzi świąd, zapobiega nadkażeniom zmienionej chorobowo skóry. Okłady z octu przywracają prawidłowe pH skóry, co jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z infekcjami i stanami zapalnymi. W przypadku łuszczycy ulgę przyniesie robienie okładów z 1/4 szklanki octu wymieszanej z 3/4 szklanki wody.

Okłady z octu na piekące oczy

Ocet jabłkowy polecany jest do łagodzenia objawów zapalenia spojówek i innych stanów, którym towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie, obrzęk okolicy oczu. W tym celu należy przygotować roztwór o następujących proporcjach: 1 łyżeczka octu jabłkowego na 3 łyżeczki wody. W uzyskanej miksturze macza się waciki, które po delikatnym odciśnięciu kładzie się na powieki. Okłady octowe odkażą, zwalczą bakterie i stan zapalny. Takim samym roztworem warto okładać zmiany skórne przy ospie wietrznej.

Źródła
  1. H. Antolak, D. Kręgiel, Kwas octowy składnik żywności funkcjonalnej, „Przemysł Spożywczy” 2015, nr 69, s. 41-44.
  2. C. Orey, Uzdrawiająca moc octu. Sekrety octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, Wydawnictwo Vital, Białystok 2013.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.