account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jakie są główne rodzaje aloesu leczniczego i do czego można go wykorzystać?

Marta Wielgosz30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Aloes zawiera wiele składników, które pozytywnie wpływają zarówno na stan urody, jak i na zdrowie. Chętnie stosuje się go w kosmetyce, ziołolecznictwie i w medycynie tradycyjnej. Nie wszystkie jego odmiany mają jednak prozdrowotne właściwości. Jakie są rodzaje aloesu leczniczego i jak można je rozpoznać?


Aloes od wieków stanowi ważny składnik medycyny naturalnej, zwłaszcza chińskiej, arabskiej, afrykańskiej i ajurwedyjskiej. Zawiera wiele cennych substancji, dlatego warto go stosować jako kosmetyk lub suplement diety na różne dolegliwości. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać aloes leczniczy, musisz pamiętać, że prozdrowotne właściwości ma kilka odmian tej niezwykłej rośliny.

jak-rozpoznac-aloes-leczniczy-jak-wyglada
pixabay.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Aloes leczniczy - odmiany, które warto znać
  2. Jak wygląda aloes leczniczy?
  3. Do czego wykorzystuje się różne rodzaje aloesu leczniczego?

Aloes leczniczy - odmiany, które warto znać

Aloes to sukulent z rodzaju Aloe, który należy do rodziny liliowatych. Na świecie istnieje około 400 jego gatunków. Występują one w formie drzew, krzewów, bylin, a czasami nawet lian. Naturalnie rosną przede wszystkim na terenach Afryki i Madagaskaru oraz Półwyspu Arabskiego. W Polsce aloes uprawia się w warunkach szklarniowych. Możesz go hodować również w domu lub w ogrodzie jako roślinę ozdobną.

Mimo wielości odmian tego sukulenta jedynie 29 jego gatunków uznaje się za rośliny o właściwościach prozdrowotnych. Najpopularniejsze rodzaje aloesu leczniczego to aloes zwyczajny (Aloe vera), aloes drzewiasty (Aloe arborescens) i aloes kolczasty (Aloe ferox). Chętnie wykorzystuje się je w medycynie i ziołolecznictwie w postaci liści, żywicy, granulek, a czasami nawet popiołu.

Niezwykłe właściwości aloesu leczniczego wynikają z cennych substancji, które znajdują się w jego liściach. Konkretny skład rośliny zależy od wielu zmiennych, np. gatunku, rodzaju i warunków jego uprawy, pory zbioru czy sposobu pozyskiwania liści. Co do zasady, aloes leczniczy jest jednak bogatym źródłem witamin (m.in. A, C, E i z grupy B), soli mineralnych (m.in. cynku, magnezu, żelaza, wapnia, miedzi i potasu), a także steroli roślinnych, biotyny, przeciwutleniaczy i kwasów organicznych. Wykazuje przy tym działanie m.in. nawilżające, przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.

Jak wygląda aloes leczniczy?

Najbardziej powszechne rodzaje aloesu leczniczego różnią się między sobą pewnymi elementami wyglądu. Wszystkie z nich mają jednak korzystny wpływ na zdrowie i urodę. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać aloes leczniczy, zapoznaj się z charakterystyką poszczególnych gatunków:

  • aloes zwyczajny - najpopularniejszy gatunek aloesu, a przy tym najlepiej przebadany pod kątem właściwości prozdrowotnych. Bez problemu możesz uprawiać go w doniczce. Ma grube, bardzo mięsiste, szarozielone liście, które kształtem przypominają miecz. Mają około 3-7 cm szerokości, a na ich brzegach widoczne są drobne kolce. Gdy roślina jest młoda, tworzy rozetę liści. Z czasem zaczyna rozrastać się krzewiasto, gubiąc dolne elementy. Aloes zwyczajny osiąga maksymalnie 60-100 cm wysokości. Jego kwiaty są zebrane w długie grona i mają żółty kolor;

  • aloes drzewiasty - w warunkach naturalnych dorasta nawet do 5 m wysokości, jednak w Polsce osiąga maksymalnie 1 m. Jego łodyga rozgałęzia się w górnej części, a w dolnej jest pokryta śladami po zmarniałych liściach. Z kolei łodygowe liście mają mieczowaty kształt. Ich górna strona jest lekko wklęsła, a dolna wypukła. Są zielone i mięsiste, a także pokryte woskowatym nalotem. Na ich bokach znajdują się małe kolce o kształcie ząbków. Pędy kwiatowe mają groniasty kwiatostan z licznymi kwiatami o pomarańczowych płatkach;

  • aloes kolczasty (inaczej uzbrojony) - najczęściej osiąga wysokość do 3 m, rzadziej do 5 m. Jego liście układają się w rozetę i wyrastają w pióropuszu na szczycie pnia rośliny. Są masywne, matowe i mają szarozielony kolor. Osiągają nawet do 1 m długości. Na ich brzegach znajdują się gęsto umiejscowione kolce o lekko czerwonym zabarwieniu. Gdy taki aloes kwitnie, jego kwiaty przybierają żółto-pomarańczową lub jaskrawoczerwoną barwę.

Jeśli uprawiasz jedną z odmian aloesu leczniczego w swoim ogrodzie, możesz wykorzystać ją w celach zdrowotnych lub urodowych. Pamiętaj jednak, że korzystne właściwości mają dopiero liście rośliny, która osiągnęła wiek minimum 3 lat.

Do czego wykorzystuje się różne rodzaje aloesu leczniczego?

Wiesz już, jak wygląda aloes leczniczy. Do czego możesz go jednak wykorzystać? Pod tym względem masz wiele możliwości. Możesz stosować:

  • aloes na włosy - świetnie nawilża, wzmacnia, wygładza i nabłyszcza włosy, a także odżywia cebulki. Może również łagodzić swędzenie i stymulować wzrost włosów;aloes na twarz - zapewnia dobre nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, regeneruje naskórek, a także dodaje skórze elastyczności i pomaga w walce z wypryskami,

  • aloes do picia - wspomaga odporność organizmu, poprawia procesy trawienne i pomaga w odchudzaniu,

  • aloes na rany - pomaga w leczeniu oparzeń, redukuje ból i działa przeciwbakteryjnie.

Lecznicze odmiany aloesu mogą świetnie wspomóc Twoje zdrowie, dlatego warto go używać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jeśli Twój organizm źle reaguje na tę roślinę, przerwij jej stosowanie. Niestety, niektórzy ludzie są na nią uczuleni.

Źródła
  1. K. Zamiara, Aloes - jego tajemnicza moc, „Farmacja Polska” 66 (7), Polskie Towarzystwo Farmakologiczne 2010.
  2. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.