account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby

Agata Muchowska03.06.2022Aktualizacja: 21.10.2023

Antybiotykoterapia to skuteczny sposób leczenia chorób o podłożu bakteryjnym. Niestety antybiotyki likwidują nie tylko te „złe”, ale też „dobre” bakterie. Może to prowadzić do efektów ubocznych. Jednym z nich jest wysypka. Dowiedz się, jak można z nią walczyć domowymi sposobami.


Wysypka po antybiotyku
pexels.com

Polecane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Spis treści
 1. Skąd się bierze wysypka po antybiotyku?
 2. Wysypka – efekt uboczny antybiotykoterapii
 3. Jak można się pozbyć wysypki po antybiotyku?
 4. Zalety domowych sposobów na wysypkę po antybiotyku

Skąd się bierze wysypka po antybiotyku?

Jeśli chorujesz na infekcję bakteryjną, lekarz może przepisać Ci antybiotyk. Antybiotyki zabijają bakterie i hamują ich namnażanie się. Niestety likwidują nie tylko te „złe”, ale też „dobre” bakterie, odpowiedzialne za wiele procesów w organizmie, również za odporność. Antybiotykoterapia może powodować następujące skutki uboczne:

 • grzybicę pochwy, jamy ustnej,

 • pleśniawki,

 • afty,

 • biegunkę,

 • stany zapalne jelit,

 • powiększenie węzłów chłonnych,

 • wymioty,

 • alergie.

Z obserwacji lekarzy wynika, że alergia na antybiotyki może dotyczyć nawet 10 proc. pacjentów. Najczęstszym jej objawem jest wysypka.

Wzmocnienie organizmu po antybiotyku jest kluczowe, aby uniknąć skutków ubocznych. Podstawą przy antybiotykoterapii jest zażywanie pro- lub prebiotyków. Odbudowują one florę bakteryjną zniszczoną przez lekarstwa i powodują namnażanie się „dobrych” bakterii. Probiotyki możesz kupić w aptece lub wykorzystać te naturalne. Skutecznymi domowymi probiotykami są kefir, maślanka i zsiadłe mleko. Zawierają one bakterie kwasu mlekowego, które poradzą sobie z regeneracją flory bakteryjnej. W domowym leczeniu wysypki po antybiotykach pomogą także produkty bogate w kwercetynę i sole wapnia.

Wysypka – efekt uboczny antybiotykoterapii

Jednym z najczęstszych efektów ubocznych zażywania antybiotyków okazuje się wysypka. Choć nie jest to groźna dla zdrowia i życia dolegliwość, z pewnością powoduje olbrzymi dyskomfort. Wysypka po antybiotyku ma postać swędzących, czerwonych plam, pokrzywki, bąbli lub wyprysków. Objawy te nazywane są tzw. osutkami polekowymi. Często mylimy je z chorobami skórnymi, np. z odrą lub z różyczką. Objawy nie zawsze pojawiają się bezpośrednio po zakończeniu antybiotykoterapii. Czasami występują po kilku dniach, a nawet po tygodniu od zakończenia leczenia.

Wysypka po antybiotyku świadczy o uczuleniu na jakiś jego składnik. Jeśli wystąpi, skontaktuj się z lekarzem, który przepisał Ci antybiotyk. Specjalista zdecyduje, czy przerwać antybiotykoterapię, a jeśli tak, czy zapisze Ci inny antybiotyk, aby doprowadzić leczenie do końca. Możesz także udać się do alergologa, aby wykonał testy i sprawdził, co dokładnie Cię uczuliło. Jeśli nie zażywasz probiotyków albo pomimo ich zażywania cierpisz z powodu wysypki, możesz zastosować domowe sposoby, aby złagodzić dolegliwości. Jednym z nich są okłady z rumianku. Rumianek ma właściwości łagodzące ból, pieczenie i swędzenie. Wystarczy przykładać do skóry saszetkę z ostudzonym naparem, aby szybko poczuć ulgę.

Nasza rada: pamiętaj także, aby zapisać gdzieś nazwę antybiotyku, po którym wystąpiła wysypka. W przyszłości pomoże Ci to uniknąć podobnej sytuacji - lekarz wybierze inny lek.

Jak można się pozbyć wysypki po antybiotyku?

Wysypki po antybiotyku możesz się pozbyć, stosując dostępne bez recepty przeciwhistaminowe lekarstwa na alergię oraz wapno. Najlepsze będzie to z dodatkiem kwercetyny, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Naturalnymi produktami bogatymi w kwercetynę są:

 • kwiat głogu i kasztanowca,

 • cebula,

 • ciemne winogrona,

 • ziele żurawki,

 • ziele czerwca,

 • estragon,

 • czarnuszka,

 • owoce jagodowe,

 • szczaw.

Spożywanie tych produktów powinno złagodzić wysypkę i zmniejszyć świąd. Powszechnie używana w domowym leczeniu wysypki po antybiotyku jest cebula. Wystarczy na zmienione miejsce nałożyć startą cebulę i przytrzymać kilka chwil, aby poczuć ulgę. Zadbaj też, by w Twojej diecie nie zabrakło wapnia. Jego niedobór sprzyja nasilaniu się objawów alergii. Dużą ilość wapnia znajdziesz w produktach mlecznych, które działają też doraźnie. Mają one właściwości chłodzące. Smarowanie zmienionego miejsca kefirem lub maślanką zlikwiduje świąd skóry.

Zalety domowych sposobów na wysypkę po antybiotyku

Podstawową zaletą domowych środków łagodzących wysypkę po antybiotykach jest ich cena, naturalność i ogólnodostępność. Większość produktów znajdziesz w sklepie spożywczym, w zielarni albo w aptece. Są to środki pochodzenia naturalnego, więc nie obciążają organizmu niepotrzebną chemią. Ich skuteczność jest potwierdzona naukowo. Pamiętaj jednak, żeby w razie alergii na antybiotyki skontaktować się z lekarzem.

Choć uczulenie na antybiotyki w większość przypadków nie zagraża zdrowiu i życiu, to jednak zdarza się, że prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego. W tym wypadku potrzebna będzie hospitalizacja. Uczulenie na antybiotyk bywa niebezpieczne, gdy pojawi się w obrębie ust i układu oddechowego. Może bowiem dojść do opuchlizny i problemów z oddychaniem.

Źródła
 1. B. Kamiński, Domowe sposoby leczenia: tysiące wskazówek, które pomogą w codziennych kłopotach ze zdrowiem, Parsons-Walton-Press, Warszawa 2004.
 2. M. Simmonds, M.-J. Howes, J. Irving, Przewodnik po roślinach leczniczych: rośliny lecznicze i domowe sposoby leczenia od A do Z, Alma-Press, Warszawa 2018.
 3. M. Marczyk, Domowe sposoby leczenia: leki z natury, Dragon, Bielsko-Biała 2015.
 4. B. Karpińska, 1001 rad dla zdrowia: domowe sposoby leczenia codziennych dolegliwości, Reader's Digest Przegląd, Warszawa 2008.
 5. M. Evans, Naturalne leki domowe: tradycyjne, bezpieczne i skuteczne sposoby leczenia, Arti, Warszawa 2005.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.