Czosnek - domowy sposób na kurzajki. Jak go stosować?
Czosnek znany jest nie tylko z walorów smakowych - stanowi również źródło cennych składników leczniczych. Stosuje się go w przeziębieniach, zwalcza się nim mdłości, a nawet kurzajki. Czy czosnek na kurzajki naprawdę działa? Jak należy go stosować?
Kurzajka - co to takiego?
Kurzajka to inaczej brodawka wirusowa, która powstaje na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Ma postać nieregularnej, chropowatej narośli o wielkości od kilku do kilkunastu centymetrów. Kurzajki mogą pojawiać się na całym ciele.Istnieje kilka rodzajów brodawek wirusowych:
brodawki zwykłe - to te, które rosną w obrębie palców, dłoni, rąk, łokci lub wokół paznokcia. Mają charakter przewlekły, są bezbolesne. Czasami występują pojedynczo, a czasami w skupiskach;
brodawki płaskie - umiejscowione na grzbietach rąk i twarzy, mające znacznie gładszą powierzchnię niż te, które rosną na rękach lub stopach. Są płaskie, często występują w skupiskach;
kurzajki na stopach - trochę bardziej uciążliwe, pojawiają się w okolicy paznokcia, na podeszwie stopy i na palcach. Mogą wnikać w głąb skóry, powodując duży dyskomfort. Niektórym sprawiają ból podczas chodzenia;
brodawki narządów płciowych - niebezpieczne szczególnie dla kobiet. Mają znamiona kancerogenne, więc należy je kontrolować w gabinecie ginekologicznym. Wirus HPV narządów płciowych może wywoływać raka szyjki macicy.
Aby ustalić, czy narośl na ciele to na pewno kurzajka, warto skonsultować się z lekarzem. Na szczęście kurzajki mają charakter przejściowy i można je leczyć domowymi sposobami. Jednym z naturalnych środków jest właśnie czosnek.
Właściwości czosnku
Czosnek jest kopalnią witamin i aminokwasów, które mają właściwości lecznicze. Pośród nich znajdziesz:
witaminy: A, B1, B2, C, PP;
śluzy;
saponiny;
polisacharydy;
związki mineralne: selen, potas, magnez;
organiczne związki siarki.
Najsilniejszy składnik to jednak allicyna. Jest ona związkiem, który aktywuje się, gdy rozgnieciesz lub zmiażdżysz czosnek. To właśnie ona odpowiada za bakteriobójcze właściwości czosnku, dzięki którym uznawany jest on za naturalny antybiotyk. Świetnie sprawdza się w łagodzeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz jako środek odkażający rany. Z tego powodu czosnek jest dobrym środkiem do zwalczania kurzajek i innych wykwitów skórnych.
Jak stosować czosnek na kurzajki?
Wielu pacjentów stosujących czosnek na kurzajki twierdzi, że jest on dosyć skuteczny. Jak zwalczać kurzajki? Najpierw dokładnie umyj zmianę i obszar wokół niej przy użyciu wody z mydłem, a następnie osusz skórę gazikiem. Nałóż na kurzajkę cienki kawałek czosnku i przymocuj go plastrem tak, aby się nie odkleił. Możesz stosować to rozwiązanie na noc (jeśli nie zauważyłeś wcześniej podrażnień) lub na dzień. Opatrunek zmieniaj kilka razy dziennie. Leczenie powinno trwać od 10 do 15 dni. Dzięki czosnkowi brodawka wirusowa zacznie się stopniowo odklejać od skóry, aż w końcu całkowicie odpadnie. W miejscu kurzajki skóra zacznie się szybko regenerować i stanie się ponownie miękka i gładka. Kurzajka powierzchniowa nie powinna zostawiać żadnych blizn.Warto regularnie spożywać czosnek w potrawach - dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia kurzajek w przyszłości. Dzieje się tak dlatego, że czosnek wzmacnia system odpornościowy i pozwala organizmowi lepiej chronić się przed bakteriami i wirusami. Nie powinieneś jednak przesadzać z czosnkiem w diecie, zwłaszcza jeśli przyjmujesz określone leki lub cierpisz na problemy z krzepliwością krwi.
Czosnek - na co należy uważać?
Jak sam widzisz, warto korzystać z mocy czosnku. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest on bezpieczny dla wszystkich, szczególnie w nadmiarze. Może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, zwłaszcza z przeciwbólowymi. Leki tego typu (paracetamol, ibuprofen) są stosowane często przy przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych. Z tego powodu należy uważać i nie jeść czosnku w dużych ilościach, ponieważ może uszkodzić wątrobę lub żołądek. Ponadto kwas acetylosalicylowy w połączeniu z czosnkiem powoduje skutki uboczne. Składnik ten znajdziesz w lekach przeciwzakrzepowych. Dodatkowo czosnek zmniejsza krzepliwość krwi i może podrażniać żołądek.Podczas leczenia kurzajek czosnkiem należy być bardzo ostrożnym. Nieumiejętnie stosowany, może wywoływać oparzenia lub miejscowe zapalenie skóry. Czosnek zawiera związki siarki, które czasami wywołują reakcje drażniące, dlatego pamiętaj, aby stosować go ostrożnie i obserwować skórę podczas leczenia.Choć czosnek ma wiele wspaniałych właściwości leczniczych, należy uważać przy jego stosowaniu, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży. Przyszłe mamy powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ czosnek może drażnić błony śluzowe przewodu pokarmowego.
- M. Marczyk, Domowe sposoby leczenia. Leki z natury, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2015.
- Z. Draelos, P.T. Pugliese, Fizjologia skóry, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.