account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Czosnek - domowy sposób na kurzajki. Jak go stosować?

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Czosnek znany jest nie tylko z walorów smakowych - stanowi również źródło cennych składników leczniczych. Stosuje się go w przeziębieniach, zwalcza się nim mdłości, a nawet kurzajki. Czy czosnek na kurzajki naprawdę działa? Jak należy go stosować?


czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
pexels.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Spis treści
 1. Kurzajka - co to takiego?
 2. Właściwości czosnku
 3. Jak stosować czosnek na kurzajki?
 4. Czosnek - na co należy uważać?

Kurzajka - co to takiego?

Kurzajka to inaczej brodawka wirusowa, która powstaje na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Ma postać nieregularnej, chropowatej narośli o wielkości od kilku do kilkunastu centymetrów. Kurzajki mogą pojawiać się na całym ciele.Istnieje kilka rodzajów brodawek wirusowych:

 • brodawki zwykłe - to te, które rosną w obrębie palców, dłoni, rąk, łokci lub wokół paznokcia. Mają charakter przewlekły, są bezbolesne. Czasami występują pojedynczo, a czasami w skupiskach;

 • brodawki płaskie - umiejscowione na grzbietach rąk i twarzy, mające znacznie gładszą powierzchnię niż te, które rosną na rękach lub stopach. Są płaskie, często występują w skupiskach;

 • kurzajki na stopach - trochę bardziej uciążliwe, pojawiają się w okolicy paznokcia, na podeszwie stopy i na palcach. Mogą wnikać w głąb skóry, powodując duży dyskomfort. Niektórym sprawiają ból podczas chodzenia;

 • brodawki narządów płciowych - niebezpieczne szczególnie dla kobiet. Mają znamiona kancerogenne, więc należy je kontrolować w gabinecie ginekologicznym. Wirus HPV narządów płciowych może wywoływać raka szyjki macicy.
  Aby ustalić, czy narośl na ciele to na pewno kurzajka, warto skonsultować się z lekarzem. Na szczęście kurzajki mają charakter przejściowy i można je leczyć domowymi sposobami. Jednym z naturalnych środków jest właśnie czosnek.

Właściwości czosnku

Czosnek jest kopalnią witamin i aminokwasów, które mają właściwości lecznicze. Pośród nich znajdziesz:

 • witaminy: A, B1, B2, C, PP;

 • śluzy;

 • saponiny;

 • polisacharydy;

 • związki mineralne: selen, potas, magnez;

 • organiczne związki siarki.
  Najsilniejszy składnik to jednak allicyna. Jest ona związkiem, który aktywuje się, gdy rozgnieciesz lub zmiażdżysz czosnek. To właśnie ona odpowiada za bakteriobójcze właściwości czosnku, dzięki którym uznawany jest on za naturalny antybiotyk. Świetnie sprawdza się w łagodzeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz jako środek odkażający rany. Z tego powodu czosnek jest dobrym środkiem do zwalczania kurzajek i innych wykwitów skórnych.

Jak stosować czosnek na kurzajki?

Wielu pacjentów stosujących czosnek na kurzajki twierdzi, że jest on dosyć skuteczny. Jak zwalczać kurzajki? Najpierw dokładnie umyj zmianę i obszar wokół niej przy użyciu wody z mydłem, a następnie osusz skórę gazikiem. Nałóż na kurzajkę cienki kawałek czosnku i przymocuj go plastrem tak, aby się nie odkleił. Możesz stosować to rozwiązanie na noc (jeśli nie zauważyłeś wcześniej podrażnień) lub na dzień. Opatrunek zmieniaj kilka razy dziennie. Leczenie powinno trwać od 10 do 15 dni. Dzięki czosnkowi brodawka wirusowa zacznie się stopniowo odklejać od skóry, aż w końcu całkowicie odpadnie. W miejscu kurzajki skóra zacznie się szybko regenerować i stanie się ponownie miękka i gładka. Kurzajka powierzchniowa nie powinna zostawiać żadnych blizn.Warto regularnie spożywać czosnek w potrawach - dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia kurzajek w przyszłości. Dzieje się tak dlatego, że czosnek wzmacnia system odpornościowy i pozwala organizmowi lepiej chronić się przed bakteriami i wirusami. Nie powinieneś jednak przesadzać z czosnkiem w diecie, zwłaszcza jeśli przyjmujesz określone leki lub cierpisz na problemy z krzepliwością krwi.

Czosnek - na co należy uważać?

Jak sam widzisz, warto korzystać z mocy czosnku. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest on bezpieczny dla wszystkich, szczególnie w nadmiarze. Może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, zwłaszcza z przeciwbólowymi. Leki tego typu (paracetamol, ibuprofen) są stosowane często przy przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych. Z tego powodu należy uważać i nie jeść czosnku w dużych ilościach, ponieważ może uszkodzić wątrobę lub żołądek. Ponadto kwas acetylosalicylowy w połączeniu z czosnkiem powoduje skutki uboczne. Składnik ten znajdziesz w lekach przeciwzakrzepowych. Dodatkowo czosnek zmniejsza krzepliwość krwi i może podrażniać żołądek.Podczas leczenia kurzajek czosnkiem należy być bardzo ostrożnym. Nieumiejętnie stosowany, może wywoływać oparzenia lub miejscowe zapalenie skóry. Czosnek zawiera związki siarki, które czasami wywołują reakcje drażniące, dlatego pamiętaj, aby stosować go ostrożnie i obserwować skórę podczas leczenia.Choć czosnek ma wiele wspaniałych właściwości leczniczych, należy uważać przy jego stosowaniu, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży. Przyszłe mamy powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ czosnek może drażnić błony śluzowe przewodu pokarmowego.

Źródła
 1. M. Marczyk, Domowe sposoby leczenia. Leki z natury, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2015.
 2. Z. Draelos, P.T. Pugliese, Fizjologia skóry, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2014.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.