Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Helicobacter pylori – objawy i metody diagnostyki zakażenia

lek. Agnieszka Żędzian01.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Zakażenie Helicobacter pylori dotyczy nawet 50% populacji na świecie i może prowadzić do groźnych chorób przewodu pokarmowego. Jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie tym patogenem? Jakie badania pozwolą je wykryć? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym artykule.


jak-rozpoznac-zakazenie-helicobacter-pylori
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
  1. Helicobacter pylori – co to jest?
  2. Zakażenie Helicobacter pylori – objawy
  3. Jak rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori?
  4. Testy nieinwazyjne
  5. Testy inwazyjne

Helicobacter pylori – co to jest?

Helicobacter pylori to Gram-ujemna bakteria, odkryta już w roku 1983, którą jest zakażona prawdopodobnie nawet połowa populacji świata. Do zakażenia nią dochodzi drogą pokarmową oraz podczas stosunków płciowych z osobą będącą nosicielem. Po wniknięciu do żołądka patogen powoduje zwykle przewlekłą reakcję zapalną o niewielkim nasileniu, prowadzącą z czasem u części osób do pojawienia się wrzodów żołądka, dwunastnicy, a nawet gruczolakoraka żołądka. Potwierdzono również związek Helicobacter pylori z chłoniakiem żołądka MALT. Badanie w kierunku H. pylori powinien wykonać każdy, u kogo występują objawy mogące wskazywać na zakażenie.

Zakażenie Helicobacter pylori – objawy

Do najczęstszych objawów zakażenia H. pylori należą: bóle brzucha, nudności, wymioty, dyspepsja. Zwykle są one spowodowane aktywnym zapaleniem błony śluzowej żołądka i/lub chorobą wrzodową. Symptomy mogą dotyczyć także innych narządów – często obserwuje się u zakażonych pacjentów niedokrwistość z niedoboru żelaza, małopłytkowość, zapalenie ucha środkowego czy choroby przyzębia. Niektóre źródła podają, że H. pylori może mieć również związek z zespołem SIDS (syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej).

Jak rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori?

Podejrzewasz u siebie zakażenie Helicobacter pylori i nie wiesz, jakie badania wykonać? Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po badaniu podmiotowym (wywiadzie) i przedmiotowym (obejrzeniu Cię) zadecyduje o ewentualnej konieczności wykonania testu na Helicobacter pylori. Jeśli uzna to za wskazane, skieruje Cię na badanie gastroskopowe lub do gastroenterologa – lekarza specjalizującego się w chorobach przewodu pokarmowego.

Jest wiele badań, które mają na celu wykrycie lub wykluczenie zakażenia Helicobacter pylori. Poniżej przedstawiamy testy pozwalające wykryć ten patogen.

Testy nieinwazyjne

Do badań nieinwazyjnych (bez lub z minimalnym naruszeniem tkanek pacjenta) stosowanych w diagnostyce zakażenia H. pylori należą:

  • Badanie obecności antygenów H. pylori w próbce kału – wysoce czuły, specyficzny i prosty do wykonania test, który pozwala na szybkie otrzymanie wyniku. Umożliwia wykrycie aktualnego zakażenia i często służy do oceny skuteczności leczenia eradykacyjnego. Może dawać wyniki fałszywie ujemne u osób przyjmujących inhibitory pompy protonowej lub antybiotyki.

  • Badanie serologiczne – wykrywające specyficzne przeciwciała przeciwko H. pylori w klasie IgG, wymagające pobrania od pacjenta próbki krwi żylnej. Stanowi często pierwszy przesiewowy test w kierunku zakażenia, nie dostarcza jednak informacji o tym, czy zakażenie jest aktywne, czy przebyte w przeszłości. Do jego ogromnych zalet należą prostota wykonania, niski koszt i wysoka czułość.

  • Test oddechowy – wysoce czuły i specyficzny test pozwalający na wykrycie nie tylko zakażenia H. pylori, lecz także krwawienia z żołądka lub dwunastnicy. Uważa się go za złoty standard rozpoznawania kolonizacji u osób bezobjawowych, w tym także u dzieci. Test oddechowy polega na ocenie stężenia wydychanego węgla przed spożyciem określonej ilości roztworu mocznika i po przyjęciu go – jego wzrost świadczy o obecności w żołądku ureazy, czyli enzymu wydzielanego przez H. pylori.

Testy inwazyjne

Badania inwazyjne wykrywające obecność H. pylori wymagają wykonania badania endoskopowego (gastroskopii) i pobrania materiału do badań bezpośrednio z żołądka. Są wykonywane u osób, u których istnieje podejrzenie zmian spowodowanych zakażeniem (m.in. wrzodów, zapalenia czy raka żołądka), lub w przypadku niepowodzenia leczenia eradykacyjnego. Należą do nich:

  • Test ureazowy – wykonywany w trakcie gastroskopii test pozwalający na uzyskanie wyniku w ciągu kilku minut. Pobrany fragment śluzówki żołądka jest przenoszony do specjalnej kasetki zawierającej mocznik; w przypadku zakażenia H. pylori obecny w próbce enzym – ureaza – powoduje rozkład mocznika i zabarwienie papierka wskaźnikowego.

  • Badanie histopatologiczne – umożliwia bezpośrednie uwidocznienie patogenu pod mikroskopem, ale na jego wynik trzeba niestety czekać około 2 tygodni.

  • Hodowla bakteryjna (badanie mikrobiologiczne) – dość kosztowna, czasochłonna i trudna technicznie metoda, pozwalająca jednak nie tylko na uzyskanie potwierdzenia zakażenia, lecz także na ocenę wrażliwości bakterii na antybiotyki.

  • PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy) – badanie wykonywane rzadko, głównie z uwagi na małą dostępność i wysoki koszt wykonania. Umożliwia m.in. wykrycie antybiotykooporności patogenu.

Pamiętaj, że interpretacji wyniku badania powinien dokonywać lekarz na podstawie całokształtu obrazu klinicznego. W razie konieczności będzie on również w stanie zaordynować najodpowiedniejsze dla Ciebie leczenie.

Przeczytaj także:


Dowiedz się więcej o zakażeniu H. pylori. Przeczytaj, jak dieta może wspomagać leczenie Helicobacter pylori i o tym, czy skuteczne jest leczenie naturalne Helicobacter pylori, w tym leczenie ziołami.

Źródła
  1. N. Parikh, R. Ahlawa, Helicobacter pylori, „StatPearls”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534233/.
  2. A. Abadi, Diagnosis of Helicobacter pylori Using Invasive and Noninvasive Approaches, „Journal of Pathogens”, 2018, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987299/. 
  3. T. Testerman, J. Morris, Beyond the stomach: An updated view of Helicobacter pylori pathogenesis, diagnosis, and treatment, „World Journal of Gastroenterology”, 2014, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4177463/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.