Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sposoby na domowe leczenie wrzodów dwunastnicy. Poznaj skuteczne rady

Sylwia Brodniewska

lek. Wiktor Trela

10.05.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Wrzody dwunastnicy i żołądka są dość popularnym schorzeniem układu pokarmowego. Ich przyczyny są różne, jak stres, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Duże znaczenie w leczeniu ma odpowiednio zbilansowana dieta, która może znacząco poprawić jakość życia. Poznaj wszystkie domowe sposoby na wrzody dwunastnicy.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
jak-leczyc-wrzody-dwunastnicy-domowymi-sposobami
pexels

Polecane

woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
  1. Przyczyny wrzodów dwunastnicy
  2. Objawy wrzodów dwunastnicy
  3. Leki na wrzody dwunastnicy
  4. Zioła na wrzody dwunastnicy
  5. Wrzody dwunastnicy – domowe sposoby
  6. Dieta przy wrzodach dwunastnicy

Przyczyny wrzodów dwunastnicy

Wrzody dwunastnicy to jedna z częstszych chorób układu pokarmowego. Są to widoczne ubytki w błonie śluzowej spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Mogą się również pojawić u osób, które długotrwale zażywają niesteroidowe leki przeciwzapalne. Do innych przyczyn można zaliczyć:

  • palenie papierosów,

  • chroniczny stres,

  • spożywanie produktów, które drażnią przewód pokarmowy, jak ocet, mocna kawa, alkohol, ostre przyprawy.

Czynnikami sprzyjającymi występowaniu wrzodów dwunastnicy mogą być niektóre choroby jelit, np. Leśniowskiego-Crohna czy zespół Zollingera i Ellisona. 

Objawy wrzodów dwunastnicy

Objawy wrzodów dwunastnicy najczęściej pojawiają się kilka godzin po spożyciu posiłku lub przed jego zjedzeniem. Charakterystycznym objawem jest ból i ucisk w okolicach brzucha. Często występuje dyskomfort trawienny, a nawet utrata masy ciała. Ta dolegliwość ustępuje po zjedzeniu niewielkiego, lekkiego posiłku. Do objawów mogą należeć również:

  • odbijanie się,

  • brak apetytu,

  • objawy nasilają się po jedzeniu potraw tłustych, pikantnych lub smażonych.

Wrzody dwunastnicy są najbardziej uciążliwe w nocy lub nad ranem, kiedy żołądek jest pusty. Po spożyciu posiłku lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny objawy ustępują. Wszystkie choroby jelit wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Leki na wrzody dwunastnicy

Podstawowym działaniem jest zastosowanie leków na Helicobacter pylori. Wyeliminowanie przyczyny przekłada się na poprawę samopoczucia. Popularny lek łączy w sobie cztery różne substancje aktywne, czyli inhibitory pompy protonowej, preparaty bizmutu, metronidazolu i tetracykliny. Terapia trwa 10–14 dni i przynosi dobre rezultaty. Czasem można zastosować antybiotyki na bazie amoksycyliny czy klarytromycyny, o czym decyduje lekarz. W leczeniu innych chorób układu pokarmowego mogą się sprawdzić również leki rozpuszczające kamienie żółciowe stosowane w kamicy żółciowej. 

Należy pamiętać, że zakażenie tą bakterią nie występuje u wszystkich, dlatego przed włączeniem leczenia konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badań. 

W leczeniu wrzodów dwunastnicy są także stosowane IPP, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego. Rzadko jest konieczne przeprowadzenie operacji. Wskazaniem do niej może być perforacja, krwotok wewnętrzny lub wystąpienie powikłań dotyczących wrzodów. 

Zioła na wrzody dwunastnicy

Wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej sprawdzają się zioła, takie jak:

  • nasiona lnu,

  • liście babki lancetowatej,

  • korzeń prawoślazu,

  • korzeń lukrecji gładkiej,

  • olej rokitnikowy.

Mają one na celu powlekać przewód pokarmowy, dzięki czemu dolegliwości są mniej uciążliwe. Zioła, w zależności od rodzaju, działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, łagodząco, a także przyspieszają gojenie się wrzodów. Ich stosowanie powinno być doraźne. Włączenie ziół do leczenia wrzodów dwunastnicy powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym.

Wrzody dwunastnicy – domowe sposoby

Domowe sposoby na wrzody dwunastnicy mogą być przydatne jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Ważne jest przyjmowanie substancji zmniejszających wydzielanie kwasu solnego. Można sięgnąć po leki dostępne bez recepty, zawierające wapń, magnez i glin. Należy je zażywać o stałych porach, najlepiej na czczo. 

Warto także wyeliminować przyczyny, które mogą wywoływać wrzody dwunastnicy. W pierwszej kolejności należy zerwać z nałogiem palenia papierosów. Podrażnia ono nie tylko przewód pokarmowy, ale również przyspiesza starzenie się skóry, powoduje choroby układu oddechowego czy wiele innych dolegliwości. Równie ważne jest zmniejszenie ilości stresu. Warto wypróbować techniki relaksacyjne, aktywność fizyczną czy wciągające hobby.

Dieta przy wrzodach dwunastnicy

Sposób odżywiania się może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na ludzki organizm. W leczeniu wrzodów dwunastnicy dieta jest bardzo istotna. Nie istnieje żaden uniwersalny jadłospis na wrzody, jednak wprowadzenie kilku zmian może skutecznie poprawić samopoczucie. Na owrzodzenie dwunastnicy źle wpływa spożywanie produktów wzdymających, jak strączki, kapusta, brukselka, gazowane napoje, alkohol i ciężkostrawne, pikantne potrawy. Dieta na wrzody żołądkowe jest bardzo podobna do tej na wrzody dwunastnicy.

W leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy sprawdza się spożywanie rozdrobnionych pokarmów, zup kremów czy smoothies. Zalecane są: nabiał, ryż, drobne kasze, niektóre warzywa i owoce. Posiłki powinny być niewielkie, spożywane w regularnych odstępach czasowych. Podczas jedzenia nie należy się spieszyć, powinno się dokładnie przeżuwać każdy kęs. 

Do przyprawiania potraw należy używać ziół, jak majeranek, bazylia, tymianek, oregano, cząber, pietruszka czy koperek. Jeśli dolegliwości są dość silne, należy zrezygnować ze spożywania surowych warzyw i owoców. Można je zastąpić gotowanymi, w postaci musu czy pulpy. 

Źródła
  1. G. Kołodziej, S. Klasik-Ciszewska, Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, „Medycyna Rodzinna” 2018, t. 21, nr 3, s. 245–251.
  2. I.Kaczmarczyk-Sedlak, A.Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2017.
  3. M. Treben, Choroby żołądka i jelit, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2020.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.