account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Helicobacter pylori – czy leczenie naturalne jest skuteczne?

lek. Agnieszka Żędzian23.08.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori może przebiegać bezobjawowo lub być przyczyną groźnych schorzeń, m.in. wrzodów czy raka żołądka. Gdy zostanie wykryta w organizmie, konieczne jest włączenie leczenia eradykacyjnego, które ma na celu wyeliminowanie patogenu. Z uwagi na wiele działań niepożądanych leków coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród naukowców, jak i pacjentów, cieszą się alternatywne metody leczenia zakażenia tą bakterią. Czy leczenie naturalne jest skuteczne?


helicobacter-pylori-czy-leczenie-naturalne-jest-skuteczne
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest Helicobacter pylori?
  2. Leczenie zakażenia Helicobacter pylori – na czym polega?
  3. Helicobacter pylori – czy naturalne leczenie jest skuteczne?
  4. Rośliny i przyprawy
  5. Miód i propolis
  6. Probiotyki

Czym jest Helicobacter pylori?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy leczenie naturalne zakażenia bakterią Helicobacter pylori ma medyczne uzasadnienie, warto wyjaśnić, czym właściwie jest omawiany patogen i jakie znaczenie ma dla zdrowia człowieka. Helicobacter pylori to bakteria Gram-ujemna, a do zakażenia nią dochodzi drogą pokarmową lub podczas kontaktów seksualnych. Szacuje się, że na całym świecie nosicielem patogenu jest nawet co druga osoba, szczególnie w krajach rozwijających się. Do infekcji dochodzi zwykle we wczesnym dzieciństwie, a brak odpowiedniego leczenia prowadzi do przewlekłego zakażenia.

Helicobacter pylori może być przyczyną przewlekłego lub zanikowego (atroficznego) zapalenia żołądka, wrzodów trawiennych, chłoniaka i raka żołądka, szczególnie u osób dorosłych. Warto wspomnieć, że w Chinach trwają zaawansowane badania kliniczne doustnej szczepionki przeciwko Helicobacter pylori, co stwarza nadzieję na wprowadzenie jej do użytku w ciągu następnych lat.

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori – na czym polega?

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori, czyli tzw. leczenie eradykacyjne, polega na 10–14-dniowym przyjmowaniu określonej kombinacji leków – antybiotyków, inhibitorów pompy protonowej (IPP) i ewentualnie związków bizmutu. Klasyczna potrójna terapia (amoksycylina, klarytromycyna i IPP lub klarytromycyna, metronidazol i IPP) coraz częściej jest zastępowana poczwórną terapią z bizmutem (IPP, metronidazol, tetracyklina i związki bizmutu). Wynika to z rosnącej oporności bakterii na stosowane antybiotyki.

Helicobacter pylori – czy naturalne leczenie jest skuteczne?

Naturalne sposoby leczenia Helicobacter pylori są od lat przedmiotem badań naukowców. Rozpowszechnienie zakażenia tą bakterią w populacji i częste występowanie działań niepożądanych wśród osób poddawanych leczeniu eradykacyjnemu skłoniły naukowców i chorych do poszukiwania alternatywnych lub wspomagających standardowe leczenie metod terapeutycznych.

Rośliny i przyprawy

Badania nad wpływem różnych roślin na Helicobacter pylori trwają już od 1991 r. Obejmują zioła i przyprawy stosowane zarówno w medycynie chińskiej, jak i w innych krajach. Warto tu wspomnieć szczególnie o kilku z nich:

  • Czosnek – znajdujący szerokie zastosowanie jako przyprawa czosnek (Allium sativum) zwrócił uwagę naukowców ze względu na podejrzewaną niższą częstość występowania raka żołądka u osób regularnie go spożywających. Niestety, związek ten nie został potwierdzony w kolejnych badaniach, nie wykazano również jego leczniczego wpływu na zakażenie Helicobacter pylori.

  • Brokuł – od lat używany w medycynie alternatywnej z uwagi na właściwości przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. W badaniach naukowych udowodniono, że związki zawarte w brokułach powodują zmniejszenie kolonizacji Helicobacter pylori, ale nie jej eradykację.

  • Zielona herbata – zachęcające rezultaty w zakażeniu Helicobacter pylori dało regularne picie zielonej herbaty, prawdopodobnie z uwagi na zawarte w niej antyoksydanty. O ile eradykacja patogenu została uzyskana tylko u niewielkiego odsetka osób badanych, o tyle zauważono znaczący wpływ zielonej herbaty na zmniejszenie ilości owrzodzeń i krwawienia z błony śluzowej żołądka.

  • Lukrecja – duże nadzieje wiąże się ze stosowaniem bogatego we flawonoidy ekstraktu z lukrecji, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i według wstępnych badań skutecznie hamuje wzrost patogenu. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań na temat jego skuteczności w eradykacji H. pylori.

Miód i propolis

Właściwości przeciwbakteryjne miodu są powszechnie znane i udokumentowane. Wykazano również jego hamujący wpływ na wzrost Helicobacter pylori, niewystarczający jednak do eradykacji bakterii. Podobne wyniki badań uzyskano w przypadku stosowania propolisu.

Probiotyki

Probiotyki, czyli żywe mikroorganizmy wykazujące pozytywne działanie na organizm podczas stosowania w odpowiedniej ilości, mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia groźnych powikłań związanych z zakażeniem Helicobacter pylori i działań niepożądanych terapii eradykacyjnej. Badacze przypuszczają, że probiotyki mogą również prowadzić do eradykacji patogenu. Konieczne są jednak dalsze badania na ten temat.

Na podstawie dotychczasowych doniesień naukowych można wnioskować, że leczenie naturalne zakażenia Helicobacter pylori jest nieskuteczne, może jednak przynosić pewne korzyści stosowane jako terapia dodatkowa podczas antybiotykoterapii.

Źródła
  1. N. Parikh, R. Ahlawat, Helicobacter pylori, „StatPearls”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534233/.
  2. G. Ayala i in., Exploring alternative treatments for Helicobacter pylori infection, „World Journal of Gastroenterology”, 2014, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3925854/.
  3. H. Shmuely, N. Domniz, C. Yahaw, Non-pharmacological treatment of Helicobacter pylori, „World Journal of Gastrointestinal Pharmacology and Therapeutics”, 2016, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848239/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.