account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieSkładniki odżywcze 1 min.

Mikrogram a miligram, czyli podstawowe jednostki małych miar

Redakcja

17.01.2024

Aktualizacja: 19.01.2024

W świecie nauki i medycyny, precyzja jest kluczowa. Dlatego istnieje wiele jednostek miar, które pomagają nam dokładnie określić różne wielkości. Dwie z tych jednostek, mikrogram (µg) i miligram (mg), są często używane do mierzenia bardzo małych ilości substancji. Chociaż mogą wydawać się skomplikowane, zrozumienie tych jednostek jest kluczowe dla wielu dziedzin, w tym farmakologii, chemii i biologii.


Jednostki miar
pexels.com

Polecane

sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
maka-razowa-co-to-jest-do-czego-jest-stosowana
Odżywianie
2 min.
Mąka razowa - co to jest? Do czego jest stosowana?
24.01.2022
Spis treści
 1. Jakie są różnice między 1 µg a 1 mg?
 2. Czym jest mikrogram?
 3. Czym jest miligram?
 4. Jak przeliczyć mikrogramy na miligramy?
 5. Zamiana jednostek
 6. Jak konwertować podstawowe jednostki miar?
 7. Jak dokonać konwersji ręcznie?
 8. Nasz ekspert radzi:

Jakie są różnice między 1 µg a 1 mg?

1 µg to jednostka miary używana do określania bardzo małych ilości masy. Z kolei miligram (mg) jest większą jednostką miary stosowaną do określania mas mniejszych niż 1 gram. Obie jednostki są jednostkami podstawowymi, a w życiu codziennym możesz się z nimi stykać, sprawdzając dawki popularnych leków, takich jak aspiryna czy witamina D.

Czym jest mikrogram?

µg to jednostka pochodna masy międzynarodowego układu jednostek miar SI. 1 µg to jednostka miary równa jednej milionowej grama (0,000001 g). Jest to bardzo mała jednostka masy, która jest przydatna do określania substancji chemicznych w bardzo małych ilościach. W niektórych dziedzinach, na przykład w farmacji, mikrogramy są zapisywane jako mcg.

Ciekawostka: czy wyobrażasz sobie ile jest mcg w jednym kilogramie (kg)?!

Czym jest miligram?

Miligram (mg) to jednostka miary równa tysięcznej części grama (0.001 g). Jest to większa jednostka niż mikrogram i jest używana do określania większych ilości masy, takich jak dawki leków, składniki odżywcze w żywności itp. Miarę tę używa się często także w laboratoriach badawczych.

Jak przeliczyć mikrogramy na miligramy?

Przeliczanie tych niewielkich jednostek miar jest stosunkowo proste, ale wymaga zrozumienia stosunku między nimi. Aby przeliczyć 1 µg na 1 mg, należy zastosować odpowiedni wzór oraz dokonać konwersji jednostek miary. Poniżej znajdziesz kroki do wykonania tej konwersji.

Zamiana jednostek

Aby przeliczyć µg na mg, pamiętaj że 1 mg = 1000 µg.

Przykład 1: jeśli chcesz przeliczyć 1 mikrogram na miligramy, pomnóż tę wartość przez 0.001, co da Ci wynik 0.001 mg.

Przykład 2: jeśli chcesz przeliczyć 30 mikrogramów na miligramy, pomnóż tę wartość przez 0.001, co da Ci wynik 0.03 miligrama (mg).

Jak konwertować podstawowe jednostki miar?

Przeliczanie jednostek miar między mikrogramami i miligramami może być proste, jeśli użyjesz kalkulatora, lub bardziej skomplikowane, jeśli chcesz policzyć takie zadanie ręcznie. Możesz również skorzystać ze strony internetowej z dostępnym kalkulatorem online. Wtedy odpowiedzi na takie pytania, jak co to jest konwersja lub wskaźnik konwersji, znajdziesz właśnie w kalkulatorze. Wystarczy, że wpiszesz ilość mikrogramów (µg) i wybierzesz opcję konwersji, a kalkulator wyświetli wynik w miligramach (mg).

Jak dokonać konwersji ręcznie?

Jeśli wolisz dokonać konwersji ręcznie, możesz skorzystać z tabeli konwersji jednostek miar, które są dostępne w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz liczbę mikrogramów (µg), a tabela pokaże Ci odpowiadającą wartość miligramów (mg). Jeśli potrzebujesz dokładności do jednej milionowej, możesz posłużyć się przelicznikiem jednostek miary.

Nasz ekspert radzi:

Pewnie nie stykasz się z tymi jednostkami na co dzień, a zazwyczaj kiedy coś Ci dolega, bo właśnie w miligramach (mg) najczęściej wyrażane są dawki leków. Jeden lek, jak chociażby popularne leki przeciwbólowe, mogą mieć różne dawki a także maksymalną dawkę, którą możesz spożyć na dobę i której nie należy przekraczać. Np. wybrany suplement diety nie może być stosowany w dawce większej niż xx mg na dobę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do dawkowania leków, skonsultuj je z farmaceutą lub lekarzem.

 • Możesz umówić e-wizytę za pośrednictwem Welbi TUTAJ

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.