Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
Marzysz o zrzuceniu zbędnych kilogramów przy jednoczesnym unikaniu rygorystycznych głodówek? Zastanawiasz się, w jaki sposób komponować swój jadłospis, jakich składników unikać, a na jakich większe ilości możesz sobie pozwolić? Jeśli przeanalizujesz większość diet układanych przez profesjonalnych dietetyków, z łatwością zauważysz, że jajka są w nich uwzględniane bardzo często. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością w zdrowych, zbilansowanych jadłospisach.
Ile kalorii ma jajko?
Dyskusje o korzyściach lub wadach uwzględniania jajek w zdrowych, zbilansowanych i pełnowartościowych dietach toczą się nieustannie, a specjaliści o sprzecznych poglądach nadal nie wypracowali żadnego satysfakcjonującego kompromisu. Nie ulega jednak wątpliwości, że jajka ze względu na niską kaloryczność i korzystną zawartość (stanowią bogactwo składników odżywczych i witamin) powinny mieć miejsce w diecie każdej osoby pragnącej w zdrowy sposób zrzucić nadprogramowe kilogramy i wysmuklić sylwetkę.
Kaloryczność jajka, jak większości produktów i potraw, jest w pełni uzależniona od jego wagi. Takie średniej wielkości, czyli ważące około 50–60 g jajo, zawiera mniej więcej 86 kcal. Można bez problemu porównać je z kalorycznością, jaką ma 1,5 jabłka, pół plasterka żółtego sera lub pół kromki chleba. Jajko wypada więc bardzo korzystnie. Jest jednak oczywiste, iż jego kaloryczność zmienia się w zależności od obróbki termicznej, jaką zastosujemy.
Ugotowane jajko
Okazuje się, że najmniej kaloryczne jest jajko na miękko. Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii ma jajko na miękko, przychodzimy z pomocą. Porcja ważąca 60 g dostarcza około 88 kcal. Z kolei takie samo jajko ugotowane na twardo zawiera już 93 kcal. Warto również pamiętać o tym, iż białko jajka jest znacznie mniej kaloryczne niż żółtko – 100 g samego białka dostarcza około 36 kcal, z kolei całe jajko ważące 100 g bez żadnej obróbki termicznej to średnio 147 kcal.
Jajko smażone
Jedno jajko ważące 60 g, usmażone na niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego (np. w postaci jajka sadzonego lub jajecznicy) dostarczy z kolei około 110 kcal. Planując jadłospisy uwzględniające dania jajeczne, zwracaj szczególną uwagę na obróbkę termiczną, jaką stosujesz, a także na to, jakiej ilości tłuszczu używasz do przyrządzania jajek. Szczególnie drugi aspekt jest istotny, gdyż kilka dodatkowych gramów masła lub oleju może znacznie podnieść kaloryczność dania (nawet o 50 kcal!). Jest to szczególnie ważne dla osób dbających o linię oraz tych, które powinny ściśle przestrzegać zaplanowanej kaloryczności dań. Tzw. ukryte kalorie często stanowią przyczynę braku efektów diety, a co za tym idzie – spadku energii i motywacji.
Jakie wartości odżywcze ma jajko?
Należy pamiętać, że niska kaloryczność to niejedyne zalety spożywania jajek. Stanowią one przede wszystkim bogate źródło pełnowartościowego białka, które jest głównym i niezbędnym budulcem każdego organizmu ludzkiego.
Ile białka ma jajko? Jajko ważące 60 g dostarcza do organizmu ponad 7 g czystego białka. Wbrew sugerującej nazwie to jednak żółtko jest głównym źródłem tak drogocennego budulca. Oprócz tego jajka zaopatrują organizm w sporą ilość aminokwasów. Te również są niezbędne dla organizmu ludzkiego z tego względu, iż samodzielnie nie jest on w stanie wyprodukować ich w ilości odpowiedniej dla prawidłowego funkcjonowania.
Jajko to solidne źródło wielu witamin, w szczególności A, D, E, K oraz z grupy B. Warto również wspomnieć o dużej ilości minerałów (m.in. fosforu, potasu, wapnia, sodu, żelaza, magnezu, miedzi, selenu i cynku). Żółtko kurze to także cenne źródło beta-karotenu i luteiny, chroniących organizm (a przede wszystkim oczy) przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dostarczanie tych składników w dużej ilości może bardzo korzystnie wpłynąć na jakość widzenia, a także zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej. Jajka to również cenne źródło tłuszczów, w szczególności zdrowych dla organizmu tłuszczów nienasyconych. Jedno jajko jest w stanie dostarczyć nawet 5 g tej substancji (w której skład wchodzą m.in. kwasy z grupy omega-3 i omega-6). Wszystko to sprawia, iż za pomocą jednego jajka możesz z powodzeniem dostarczyć organizmowi wielu korzystnych substancji, minerałów i witamin przy jednoczesnym ograniczeniu kaloryczności dań.
Jakie jajeczne potrawy są najzdrowsze i najmniej kaloryczne?
Dyskutując o drogocennych wartościach jajek, warto zastanowić się nad zdrowymi, niskokalorycznymi potrawami, które je wykorzystują. Ciągłe jedzenie jajek na twardo lub miękko mogłoby po pewnym czasie znudzić się nawet najbardziej zapalonemu fanowi tego produktu.
Jednym z najpopularniejszych jajecznych dań, jakich przygotowanie możesz rozważyć, jest jajecznica. Warto ją urozmaicać, dodając kurki, pomidory i inne warzywa. Dzięki temu będziesz w stanie za każdym razem stworzyć zupełnie nowe danie, które z pewnością szybko ci się nie znudzi. Przy przygotowywaniu jajecznicy warto pamiętać jednak o ograniczaniu tzw. ukrytych kalorii. Staraj się uważnie odmierzać ilość tłuszczu, na jakim będziesz smażyć jajka. W przypadku osób będących na diecie szczególnie polecane są tłuszcze roślinne (np. olej kokosowy), a także niewielkie ilości masła klarowanego. Równie dobrym śniadaniowym pomysłem okazują się jajka sadzone. Je również możesz zestawić z dowolnymi produktami, tworząc w ten sposób niepowtarzalne dania i smaki. Świetną propozycją dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy jest szakszuka, czyli duszone pomidory połączone z delikatnie ściętymi jajkami.
Jak widać, jajka to niskokaloryczne źródła witamin, minerałów i białka. Nie ulega wątpliwości, iż powinny one znaleźć miejsce w każdej zdrowej, zbilansowanej i pełnowartościowej diecie osoby pragnącej zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Dowiedz się więcej z artykułu: Alergia na jajka – jakie są objawy uczulenia? | Welbi.pl
- Pilitowska Z., Pilitowska K., Jajko. Znakomite i nieskomplikowane przepisy z jajkiem w roli głównej, 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.