Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Właściwości i zastosowanie octu winogronowego

Agata Muchowska24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Dzięki octowi winogronowemu nie tylko poprawisz smak potraw, ale także pozbędziesz się niektórych dolegliwości. Odpowiednio stosowany poprawia trawienie, obniża cholesterol, a nawet pomaga zrzucić kilka kilogramów.


ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Ocet winogronowy - jakie ma właściwości?
  2. Ocet winogronowy: zastosowanie dla zdrowia
  3. Jak zrobić ocet z winogron?

Ocet winogronowy - jakie ma właściwości?

Ocet winogronowy, jak sama nazwa wskazuje, produkowany jest z winogron. Fermentacji z wykorzystaniem bakterii kwasu octowego podlegają zarówno winogrona białe, jak i czerwone. Pierwsze informacje o wykorzystywaniu octu winogronowego pochodzą już ze starożytności. Służył on wówczas do konserwowania i przyprawiania potraw. Znano też jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Nasi przodkowie wykorzystywali go jako naturalny lek. Nie bez powodu, bowiem ocet winogronowy:

  • reguluje metabolizm,

  • przyspiesza przemianę materii,

  • działa bakterio- i grzybobójczo,

  • hamuje procesy starzenia,

  • reguluje poziom cukru we krwi,

  • obniża ciśnienie,

  • redukuje poziom cholesterolu,

  • wspomaga trawienie.
    Zawarte w occie winogronowym składniki przyśpieszają metabolizm i regulują przemianę materii. Powodują namnażanie enzymów trawiennych, dzięki czemu szybciej spalisz kalorie. Już jedna łyżka stołowa przed posiłkiem wystarczy, aby pożegnać się z nieprzyjemnymi objawami niestrawności, takimi jak wzdęcia, gazy bądź uczucie ciężkości w żołądku. Ocet winogronowy zawiera resweratrol, czyli silny antyoksydant. Dzięki niemu ocet likwiduje przebarwienia i spowalnia procesy starzenia się skóry. To jednak nie wszystko. Regularnie stosowany skutecznie obniży ciśnienie oraz wyrówna poziom cholesterolu we krwi. Pomoże także, gdy borykasz się z nawracającą grzybicą paznokci. Zobacz, dlaczego jeszcze warto mieć ocet w domu.

Ocet winogronowy: zastosowanie dla zdrowia

Ocet winogronowy to nie tylko smaczny i esencjonalny dodatek do potraw. To także skuteczny naturalny lek. Dzięki niemu w domowym zaciszu zwalczysz bądź złagodzisz objawy wielu dolegliwości. Pomoże Ci ponadto zadbać o zdrowe włosy i cerę. Wystarczy stosować go regularnie. Pamiętaj jednak, że ocet winogronowy w zbyt dużych ilościach może działać drażniąco. Ważne, żeby pić nie więcej niż łyżkę przed każdym posiłkiem. Jeśli zaś chcesz zastosować okłady z octu, musisz go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Taką miksturę możesz używać na stłuczenia, urazy i obrzęki. Ocet z winogrona wykazuje właściwości delikatnie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi stłuczenia i zapobiega powstawaniu siniaków. Wystarczy przez kilka minut przykładać roztwór do obolałego miejsca, żeby poczuć wyraźną ulgę. Ocet winogronowy sprawdzi się w profilaktyce miażdżycy. Zawarte w nim składniki utleniają szkodliwy cholesterol, dzięki czemu ocet redukuje ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. To jednak nie wszystkie jego dobroczynne właściwości. Doskonale sprawdzi się ocet winogronowy na odchudzanie. Wszystko dlatego, że zawiera składniki, które regulują poziom insuliny we krwi. Dzięki temu łatwiej kontrolować poziom cukru. Codzienna porcja octu skutecznie obniży ciśnienie krwi, przez co zmniejszy się ryzyko zachorowania na udar bądź wylew.Jeśli natomiast zauważyłeś u siebie objawy grzybicy paznokci, mocz regularnie przez dwa tygodnie stopy lub dłonie w wodzie z octem. Ocet bowiem stanowi dla grzybów i bakterii niekorzystne środowisko. Nie mogą się w nim rozmnażać, więc ostatecznie umierają. Ocet z winogron pozwoli także dłużej utrzymać młodą skórę. Zawarte w nim antyutleniacze redukują namnażanie się wolnych rodników, ponadto wygładzają zmarszczki i wybielają przebarwienia.

Jak zrobić ocet z winogron?

Ocet winogronowy to tania i ogólnodostępna alternatywa dla produktów farmaceutycznych. Możesz go kupić w niemal każdym sklepie, jednak także wykonać sam w domowym zaciszu. Zatem jak zrobić ocet winogronowy? Przepis nie jest trudny, będziesz się jednak musiał uzbroić w cierpliwość, bowiem proces produkcji może trwać nawet 3 tygodnie.

  • Aby samodzielnie zrobić ocet winogronowy, potrzebujesz obrane z kiści i rozgniecione owoce.

  • Następnie zalej je letnią wodą z dodatkiem cukru, przelej do naczynia i nakryj ściereczką.

  • Naczynie z roztworem ustaw w ciepłym miejscu

  • Po 2-3 tygodniach przecedź ocet przez sito i rozlej do butelek.
    Jeśli masz własne winogrona w ogródku, dzięki samodzielnej produkcji octu zaoszczędzisz pieniądze i wykorzystasz owoce. Możesz zrobić zarówno ocet z winogron białych, jak i czerwonych. Ocet obniży cholesterol, wyleczy grzybicę paznokci, pomoże przy niestrawności, a przy tym doskonale wzbogaca smak potraw. W trosce o swoje zdrowie wprowadź go do codziennej diety.

Źródła
  1. C. Orey, Uzdrawiająca moc octu. Sekrety octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, Vital 2013.
  2. D.B. Neal, Leczenie przez jedzenie, Znak 2021.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
pestka-awokado-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze
Odżywianie
1 min.
Czy można jeść pestkę z awokado?
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.