Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Jak odrobaczyć organizm – wskazania do zabiegu i metody na pasożyty

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 12.01.2022

Odrobaczanie ludzi budzi wiele kontrowersji. Z medycznego punktu widzenia profilaktyczne zabiegi nie są wskazane, a wręcz mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, kiedy na to się zdecydować i jakie metody zastosować, aby pozbyć się chorobotwórczych pasożytów.


odrobaczanie-jak-wyglada-domowe-sposoby
pexels.com

Co to są pasożyty ludzkie? Jak można się nimi zarazić?

Pod hasłem pasożyty kryje się wiele chorobotwórczych organizmów takich jak owsiki, glisty, tasiemce czy lamblie, które pojawiają się w organizmie człowieka z wielu różnych przyczyn. Za ich obecność odpowiedzialne są m.in. niehigieniczne przygotowywanie posiłków, surowe artykułu spożywcze i bliski kontakt z zainfekowanymi zwierzętami. Pasożyty bywają przenoszone również drogą kropelkową, a także przez ugryzienie czy ukąszenie owadów. Bytują ponadto w miejscach publicznych.

Aby odrobaczanie u ludzi było uzasadnione, pasożyty muszą zostać zidentyfikowane. Wykrycie intruzów jest złożonym procesem, ponieważ zagnieżdżają się one w różnych częściach ciała, np. w układzie pokarmowym, oddechowym, nerwowym, mięśniach czy w skórze i nierzadko nie dają charakterystycznych objawów. Do najczęstszych dolegliwości sugerujących obecność pasożytów należą m.in. spadek masy ciała, biegunki, ból brzucha, ból głowy, podatność na przeziębienia, osłabienie organizmu czy zaburzenia snu i koncentracji.

Profilaktyczne odrobaczanie – czy warto?

By postawić diagnozę choroby pasożytniczej, niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, odpowiednich badań z krwi czy kału i dokonanie szczegółowej analizy przypadku. Jeśli więc zmagasz się z nawracającymi zaparciami, trudnościami ze skupieniem w pracy czy niespodziewanie tracisz wagę lub kondycja twojej skóry widocznie się pogorszyła, nie wpadaj w panikę i nie podejmuj odrobaczania na własną rękę, tylko skontaktuj się ze specjalistą i opowiedz mu o swoich obawach. Dolegliwości kojarzone z obecnością pasożytów często występują w przebiegu wielu innych chorób i zaburzeń pracy ustroju, nawet takich jak alergia, niestrawność czy zmęczenie.

Profilaktyczne odrobaczanie organizmu człowieka z medycznego punktu widzenia nie jest wskazane, a wręcz przeciwwskazane i może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia. Innego zdania są środowiska zajmujące się leczeniem niekonwencjonalnym, ale nie daj się zwieść. Wszelkie wątpliwości zawsze możesz przeanalizować z lekarzem rodzinnym.

Jak wygląda odrobaczanie organizmu ludzkiego?

Jeśli wykryto u ciebie pasożyty, należy je unieszkodliwić i usunąć z organizmu. Możesz poddać się badaniom, szczególnie w przypadku, kiedy:

  • masz bliski kontakt ze zwierzętami,

  • ktoś z twojego otoczenia stosował niedawno terapię odrobaczającą lub zażywał tabletki z jajami tasiemca,

  • wróciłeś z rejonu świata, gdzie infekcje chorobotwórczymi organizmami są częste,

  • w przedszkolu twojego dziecka stwierdzono przypadki tzw. robaków,

  • spożywałeś nieprzebadane mięso z nieznanego źródła, np. dziczyznę.

Na odrobaczanie dorosłych, dzieci w wieku szkolnym i młodzieży zalecana jest przede wszystkim farmakoterapia. Środki odpowiednio dobrane do rodzaju pasożytów działają toksycznie zarówno na dorosłe osobniki, jak i na jaja oraz larwy robaków. Kiedy ambulatoryjne leczenie nie przynosi spodziewanych efektów, niezbędna może być hospitalizacja i zmiana leków. Warto pamiętać, że odrobaczanie z wykorzystaniem farmaceutyków nie jest wskazane u kobiet ciężarnych, matek karmiących i dzieci do drugiego roku życia. Jeśli spodziewasz się dziecka lub maluch zaraził się owsikami, zdecyduj się na naturalne odrobaczanie, sprawdź też, jakie są zalecane metody na owsiki w ciąży.

Polecamy

pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.

Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?

Pasożyty kojarzą się z regionami, w których trudno o odpowiednią higienę, np. z Afryką i Azją, więc niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zakażenia pasożytami mogą dotyczyć każdego z nas. Według danych WHO w ciągu ostatnich 10 lat różnymi pasożytami zakaziło się ponad 4,5 miliarda ludzi na całym świecie. Sprawdź, jak wygląda diagnostyka w przypadku podejrzenia zakażenia.

Redakcja19.11.2021

Odrobaczanie naturalne

Naturalne odrobaczanie zacznij od regularnego mycia rąk, dezynfekcji powierzchni roboczych i kontroli zdrowotnej domowych pupili. Zawsze myj owoce i warzywa przed spożyciem. Unikaj też surowego mięsa. Pasożyty możesz ponadto zniechęcić do siebie, eliminując z diety cukier, mleko, białą mąkę i alkohol.

Naturalne odrobaczanie może stanowić uzupełnienie terapii zaplanowanej dla osoby dorosłej i być główną metodą leczenia maluchów. Skutecznie pozbędziesz się pasożytów, stosując napary do picia, oleje do kąpieli, susz, nalewki czy krople i inne przetwory niektórych roślin. Na odrobaczanie polecany jest m.in. orzech włoski i nasiona migdałowca, które oczyszczają krew i jelita, a także liście oliwki zwalczające parazyty z układu sercowo-naczyniowego.

Z kolei piołun polecany jest do leczenia układu pokarmowego. Cenne właściwości wykazują także wrotycz, tymianek, oregano, rumianek, szałwia, goździki, koper włoski, cynamon i hibiskus. Decydując się na domowe odrobaczanie, pamiętaj, że wyciągi roślinne nie są przeznaczone do walki z każdym rodzajem pasożytów. Na zioła oporny jest zwłaszcza tasiemiec.

Źródła
  1. E. Baklayan, Pasożyty. Prawdziwa przyczyna chorób, Vital, Białystok 2016.

  2. B. Lebedewa, Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Vital, Białystok 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
jak-szybko-pozbyc-sie-kataru-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021

Najchętniej czytane

nerwobole-w-ciazy-objawy
Zdrowie
1 min.
Nerwobóle w ciąży – objawy
09.05.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Zdrowie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.