account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Widera17.05.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Ból brzucha jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów u lekarza pierwszego kontaktu. Może mieć on różne przyczyny, jednak nigdy nie powinien zostać zbagatelizowany, ponieważ jest sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niedobrego, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne dolegliwości. Sprawdź, o czym może świadczyć ból brzucha.


Bóle brzucha mają różny charakter i stopień nasilenia. Mogą być tępe, kolkowe, kłujące lub skurczowe, a także łagodne, umiarkowane lub silne. Pojawiają się nagle i szybko narastają, trwają przez dłuższy czas lub nawracają okresowo. Zdarza się, że wywołują je pewne czynności, np. zjedzenie posiłku, zmiana pozycji, wypróżnienie się lub aktywność fizyczna. Niekiedy ból brzucha jest na tyle uciążliwy, że zakłóca codzienne funkcjonowanie i staje się głównym źródłem cierpienia.

bol-brzucha-jakie-sa-rodzaje-i-przyczyny-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Ból na dole brzucha
 2. Ból brzucha u góry
 3. Ból brzucha – kiedy trzeba udać się do lekarza?
 4. Co może pomóc na ból brzucha?

Ból na dole brzucha

Ból w podbrzuszu mogą zaobserwować u siebie kobiety podczas miesiączki lub na kilka dni przed jej pojawieniem się. Dolegliwości mają charakter skurczowy. Nie są zbyt nasilone i nie trwają przez cały czas. Musisz jednak pamiętać, że bóle w podbrzuszu mogą być spowodowane również innymi dolegliwościami ze strony narządów rodnych. Najczęściej są to choroby jajnika lub endometrioza. Bardzo silny i nagły ból, któremu towarzyszy pogorszenie się samopoczucia, może świadczyć o ciąży pozamacicznej.

Ból w podbrzuszu pojawia się często z powodu infekcji dróg moczowych. Wówczas towarzyszą mu nieprzyjemne dolegliwości podczas oddawania moczu (pieczenie, parcie na pęcherz, częsta potrzeba korzystania z toalety). Jest to również jeden z objawów kamicy nerkowej lub moczowodowej. Ból brzucha jest bardzo silny i ma charakter kolkowy, często promieniuje do pachwiny, towarzyszą mu wymioty, nudności, osłabienie i podwyższona temperatura ciała.

Ból brzucha z prawej strony między pępkiem a kolcem kości biodrowej wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest silny, towarzyszą mu nudności i wymioty, brak apetytu, temperatura ciała do 38°C, zatrzymanie stolca i obrona mięśniowa przy ucisku brzucha.

Ból brzucha u góry

Ból u góry brzucha, czyli w nadbrzuszu, może wskazywać na choroby układu pokarmowego. Jednym z częstych schorzeń jest zatrucie pokarmowe. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się do 6 godzin po spożyciu szkodliwego pokarmu. Zwykle towarzyszą im wymioty, nudności i biegunka.

Bóle brzucha są jednym z objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Schorzenie to charakteryzuje się tworzeniem ubytków w błonie śluzowej któregoś z tych narządów, czemu towarzyszy stan zapalny. Poza dolegliwościami bólowymi pojawiają się także wzdęcia, pieczenie, nudności i wymioty, zaparcia czy brak apetytu. Ból brzucha po jedzeniu wskazuje na wrzody żołądka. Gdy towarzyszy głodowi, można podejrzewać wrzody dwunastnicy.

Ból brzucha w podobnej lokalizacji może być objawem kamicy żółciowej. Jest to choroba, która charakteryzuje się powstawaniem złogów (cholesterolu, bilirubiny i innych składników żółci) w drogach żółciowych. Poza dolegliwościami bólowymi obserwuje się zażółcenie skóry, a także gorączkę i dreszcze. Ból brzucha może promieniować aż do łopatki.

Ból brzucha – kiedy trzeba udać się do lekarza?

Do lekarza trzeba udać się niezwłocznie, gdy:

 • ból brzucha jest bardzo silny,

 • towarzyszy mu nagłe pogorszenie się samopoczucia,

 • towarzyszy mu gorączka,

 • pojawiają się wymioty lub stolec z krwią,

 • towarzyszą mu obfite wymioty,

 • brzuch jest twardy i boli podczas dotykania,

 • dochodzi do utraty przytomności,

 • skóra przyjmie żółty odcień.

Musisz pamiętać, że żadnego bólu brzucha nie możesz bagatelizować, dlatego powinieneś wspomnieć o swoich dolegliwościach lekarzowi prowadzącemu. Najprawdopodobniej otrzymasz skierowanie na szczegółowe badania (m.in. testy laboratoryjne krwi i badanie ultrasonograficzne), dzięki którym możliwe będzie poznanie ich przyczyny, a w razie konieczności wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Co może pomóc na ból brzucha?

Jeżeli ból brzucha jest łagodny lub umiarkowany, możesz spróbować złagodzić go samodzielnie. Jedną z możliwości jest przyjęcie leku o działaniu rozkurczowym. Gdy na coś chorujesz, powinieneś przyjąć środki, które wcześniej zapisał ci lekarz.

Jeśli ból brzucha przebiega z wymiotami lub biegunką, musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W ten sposób zapobiegniesz odwodnieniu i zaburzeniom gospodarki elektrolitowej. Najlepszym wyborem będzie niegazowana i niesłodzona woda. Powinieneś pić ją małymi łykami, ale często. Pamiętaj także o przyjmowaniu lekkostrawnych posiłków.

Jeżeli często cierpisz na ból brzucha po jedzeniu, przyjrzyj się swojej diecie. Przyczyną dolegliwości mogą być tłuste, smażone, ciężkostrawne i wysokoprzetworzone produkty. Wyeliminuj je lub ogranicz ich spożycie. Zwróć uwagę, aby porcje nie były zbyt obfite. Zadbaj także o odpowiednią ilość błonnika w diecie.

Źródła
 1. J. Fibak, Chirurgia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 2. A. Kurzeja-Mirosław, M. Słomka, K. Celiński, P. Radwan, A. Mądro, Podstawy diagnostyki różnicowej bólów brzucha, Medycyna Rodzinna, 2004, (dostęp 18.02.2021).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.