Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Angelika Janowicz

lek. Agnieszka Widera

17.05.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Ból brzucha jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów u lekarza pierwszego kontaktu. Może mieć on różne przyczyny, jednak nigdy nie powinien zostać zbagatelizowany, ponieważ jest sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niedobrego, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne dolegliwości. Sprawdź, o czym może świadczyć ból brzucha.


Bóle brzucha mają różny charakter i stopień nasilenia. Mogą być tępe, kolkowe, kłujące lub skurczowe, a także łagodne, umiarkowane lub silne. Pojawiają się nagle i szybko narastają, trwają przez dłuższy czas lub nawracają okresowo. Zdarza się, że wywołują je pewne czynności, np. zjedzenie posiłku, zmiana pozycji, wypróżnienie się lub aktywność fizyczna. Niekiedy ból brzucha jest na tyle uciążliwy, że zakłóca codzienne funkcjonowanie i staje się głównym źródłem cierpienia.

Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
bol-brzucha-jakie-sa-rodzaje-i-przyczyny-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
  1. Ból na dole brzucha
  2. Ból brzucha u góry
  3. Ból brzucha – kiedy trzeba udać się do lekarza?
  4. Co może pomóc na ból brzucha?

Ból na dole brzucha

Ból w podbrzuszu mogą zaobserwować u siebie kobiety podczas miesiączki lub na kilka dni przed jej pojawieniem się. Dolegliwości mają charakter skurczowy. Nie są zbyt nasilone i nie trwają przez cały czas. Musisz jednak pamiętać, że bóle w podbrzuszu mogą być spowodowane również innymi dolegliwościami ze strony narządów rodnych. Najczęściej są to choroby jajnika lub endometrioza. Bardzo silny i nagły ból, któremu towarzyszy pogorszenie się samopoczucia, może świadczyć o ciąży pozamacicznej.

Ból w podbrzuszu pojawia się często z powodu infekcji dróg moczowych. Wówczas towarzyszą mu nieprzyjemne dolegliwości podczas oddawania moczu (pieczenie, parcie na pęcherz, częsta potrzeba korzystania z toalety). Jest to również jeden z objawów kamicy nerkowej lub moczowodowej. Ból brzucha jest bardzo silny i ma charakter kolkowy, często promieniuje do pachwiny, towarzyszą mu wymioty, nudności, osłabienie i podwyższona temperatura ciała.

Ból brzucha z prawej strony między pępkiem a kolcem kości biodrowej wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest silny, towarzyszą mu nudności i wymioty, brak apetytu, temperatura ciała do 38°C, zatrzymanie stolca i obrona mięśniowa przy ucisku brzucha.

Ból brzucha u góry

Ból u góry brzucha, czyli w nadbrzuszu, może wskazywać na choroby układu pokarmowego. Jednym z częstych schorzeń jest zatrucie pokarmowe. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się do 6 godzin po spożyciu szkodliwego pokarmu. Zwykle towarzyszą im wymioty, nudności i biegunka.

Bóle brzucha są jednym z objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Schorzenie to charakteryzuje się tworzeniem ubytków w błonie śluzowej któregoś z tych narządów, czemu towarzyszy stan zapalny. Poza dolegliwościami bólowymi pojawiają się także wzdęcia, pieczenie, nudności i wymioty, zaparcia czy brak apetytu. Ból brzucha po jedzeniu wskazuje na wrzody żołądka. Gdy towarzyszy głodowi, można podejrzewać wrzody dwunastnicy.

Ból brzucha w podobnej lokalizacji może być objawem kamicy żółciowej. Jest to choroba, która charakteryzuje się powstawaniem złogów (cholesterolu, bilirubiny i innych składników żółci) w drogach żółciowych. Poza dolegliwościami bólowymi obserwuje się zażółcenie skóry, a także gorączkę i dreszcze. Ból brzucha może promieniować aż do łopatki.

Ból brzucha – kiedy trzeba udać się do lekarza?

Do lekarza trzeba udać się niezwłocznie, gdy:

  • ból brzucha jest bardzo silny,

  • towarzyszy mu nagłe pogorszenie się samopoczucia,

  • towarzyszy mu gorączka,

  • pojawiają się wymioty lub stolec z krwią,

  • towarzyszą mu obfite wymioty,

  • brzuch jest twardy i boli podczas dotykania,

  • dochodzi do utraty przytomności,

  • skóra przyjmie żółty odcień.

Musisz pamiętać, że żadnego bólu brzucha nie możesz bagatelizować, dlatego powinieneś wspomnieć o swoich dolegliwościach lekarzowi prowadzącemu. Najprawdopodobniej otrzymasz skierowanie na szczegółowe badania (m.in. testy laboratoryjne krwi i badanie ultrasonograficzne), dzięki którym możliwe będzie poznanie ich przyczyny, a w razie konieczności wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Co może pomóc na ból brzucha?

Jeżeli ból brzucha jest łagodny lub umiarkowany, możesz spróbować złagodzić go samodzielnie. Jedną z możliwości jest przyjęcie leku o działaniu rozkurczowym. Gdy na coś chorujesz, powinieneś przyjąć środki, które wcześniej zapisał ci lekarz.

Jeśli ból brzucha przebiega z wymiotami lub biegunką, musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W ten sposób zapobiegniesz odwodnieniu i zaburzeniom gospodarki elektrolitowej. Najlepszym wyborem będzie niegazowana i niesłodzona woda. Powinieneś pić ją małymi łykami, ale często. Pamiętaj także o przyjmowaniu lekkostrawnych posiłków.

Jeżeli często cierpisz na ból brzucha po jedzeniu, przyjrzyj się swojej diecie. Przyczyną dolegliwości mogą być tłuste, smażone, ciężkostrawne i wysokoprzetworzone produkty. Wyeliminuj je lub ogranicz ich spożycie. Zwróć uwagę, aby porcje nie były zbyt obfite. Zadbaj także o odpowiednią ilość błonnika w diecie.

Źródła
  1. J. Fibak, Chirurgia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. A. Kurzeja-Mirosław, M. Słomka, K. Celiński, P. Radwan, A. Mądro, Podstawy diagnostyki różnicowej bólów brzucha, Medycyna Rodzinna, 2004, (dostęp 18.02.2021).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.