account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Problemy z koncentracją – niegroźne roztargnienie czy poważny objaw choroby?

Katarzyna Grzyś-Kurka22.03.2023Aktualizacja: 13.10.2023

Problemy z koncentracją na różnych etapach życia ma większość ludzi. Czasami jest to skutek kilku nieprzespanych nocy, innym razem konsekwencja niedożywienia czy odwodnienia. Bywa jednak i tak, że trudność w skupianiu uwagi to objaw poważnej choroby. W ten sposób daje o sobie znać nadczynność tarczycy, choroba Alzheimera oraz depresja. Nie lekceważ więc utrzymujących się problemów z koncentracją. Chodzi wszak o Twoje zdrowie.


problemy-z-koncentracja-przyczyny-co-robic-sposoby
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Co wpływa na koncentrację i pamięć?
 2. Problemy z koncentracją – przyczyny
 3. Problemy z koncentracją u dziecka
 4. Problemy z koncentracją u nastolatków
 5. Problemy z koncentracją u dorosłych
 6. Jak leczyć problemy z koncentracją?

Co wpływa na koncentrację i pamięć?

Koncentracja jest zdolnością do skupienia na rzeczy, osobie lub wykonywanej czynności. Umiejętność ta rozwija się wraz z wiekiem. Stąd też u małych dzieci czas skupienia trwa nie dłużej niż kilka minut, podczas gdy u dorosłych może utrzymać się powyżej godziny. 

Na zdolność do efektywnego koncentrowania się wpływ mają m.in.:

 • poziom obciążenia stresem,

 • długi i dobrej jakości sen,

 • właściwe nawodnienie organizmu,

 • prawidłowo zbilansowana dieta,

 • aktywność fizyczna,

 • ilość napływających bodźców,

 • kondycja zdrowotna organizmu.

Problemy z koncentracją – przyczyny

Problemy z koncentracją mogą wynikać zarówno z chorób ciała (wówczas są jednym z wielu objawów), jak i być powiązanymi z zaburzeniami natury psychicznej. Dla poprawy zdolności do skupiania uwagi i zapamiętywania kluczowe jest rozpoznanie przyczyny zaobserwowanych zmian i wdrożenie odpowiedniego leczenia lub zmiana codziennych nawyków związanych z dietą, aktywnością fizyczną i odpoczynkiem.

Problemy z koncentracją u dziecka

Koncentracja uwagi u najmłodszych dzieci funkcjonuje nieco inaczej niż u osób dorosłych. Do ukończenia przez malucha trzeciego roku życia mowa jest o uwadze mimowolnej. Skupienie następuje automatycznie po usłyszeniu głośnego dźwięku czy dostrzeżeniu nagłego ruchu.

U dzieci starszych rozwija się uwaga dowolna, która polega na świadomych i celowym skierowaniu uwagi na przedmiot, osobę lub wykonywanie określonej czynności. Nie należy przy tym oczekiwać, że koncentracja ta będzie wielogodzinna. Trzyletni maluch utrzymuje skupieni nie dłużej niż 5–15 min, a sześcioletni do 40 min i to pod warunkiem, że są zainteresowane tym, co robią. Jeśli podejmowana aktywność je nuży – czas skupienia trwa o połowę krócej!

Zgłaszane często problemy z koncentracją i pamięcią u dzieci to wynik nierozumienia sposobu, w jaki funkcjonuje uważność u maluchów. Aby zachęcić dzieci do skupienia, konieczne jest ich motywowanie, wzbudzanie zainteresowania i przedstawianie treści w atrakcyjnej formie. 

Problemy z koncentracją u nastolatków

Problemy z koncentracją i pamięcią u nastolatków to najczęściej efekt niedostatków snu. Zaledwie 7% z nich dobrze ocenia jakość i długość swojego snu, 20% odczuwa senność, a aż 50% stwierdza, że jest niewyspanych. W świetle tych danych przestaje dziwić, że jeden na trzech uczniów drzemie podczas lekcji. 

Jedynym sposobem, aby pomóc nastolatkom uporać się problemami z koncentracją przy nauce, jest zmodyfikowanie rytmu dobowego. Odpoczynek przez czas krótszy niż osiem godzin to zdecydowanie za mało, aby mózg rozwijających się wciąż organizmów był w stanie skupiać się na wykonywanych zadaniach w czasie czuwania.

Problemy z koncentracją u dorosłych

Problemy z koncentracją i pamięcią u dorosłych, podobnie jak u nastolatków, mogą być spowodowane niedostatkami snu, a także przepracowaniem, stresem i nadmiarem bodźców. 

Przyczyną trudności w skupianiu uwagi na wykonywanych zadaniach mogą być niektóre choroby. Zaburzenie koncentracji jest jednym charakterystycznych objawów nadczynności tarczycy. Zwykle występują wówczas też: spadek masy ciała bez wyraźnego powodu, nadpobudliwość i nadmierna potliwość.

Problemy z koncentracją i pamięcią u dorosłych mogą też wynikać z:

 • otępienia starczego,

 • choroby Alzheimera,

 • depresji,

 • chorób naczyniowych mózgu,

 • schizofrenii,

 • zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.

Jak leczyć problemy z koncentracją?

Jeśli zaobserwujesz u siebie problemy z koncentracją i skupieniem, warto przyjrzeć się swojej diecie. Zadbaj o to, aby była ona prawidłowo zbilansowana. To szczególne ważne, gdy zmagasz się z nietolerancjami lub alergiami pokarmowymi oraz stosujesz dietę eliminacyjną. Wartościowe są szczególnie:

 • produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe,

 • produkty pełnoziarniste,

 • warzywa i owoce,

 • rośliny strączkowe,

 • jaja.

Istotne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Zadbaj o to, by każdego dnia wypijać po 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że jeśli ważysz 60 kg – musisz wypić 1,8 l wody. Pamiętaj jednak, że jeśli uprawiasz sport lub panują upały – ilość przyjmowanych płynów powinna być większa, aby uzupełnić wypoconą wodę.

Przy problemach z koncentracją i zapamiętywaniem warto włączyć umiarkowaną aktywność fizyczną do codziennej rutyny. Sprzyja to dotlenieniu mózgu, co stwarza optymalne warunki dla jego efektywnej pracy.

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że pomocne w likwidowaniu problemów z koncentracją i pamięcią jest zadbanie o odpowiednio długi i dobrej jakości sen. Niestety wciąż około 12% populacji zmaga się z bezsennością, co ma bezpośrednie przełożenie na zdolność do zapamiętywania i skupiania się na wykonywaniu zadań.

Warto również zredukować ilość bodźców napływających z otoczenia. Grająca w tle muzyka, włączony telewizor, prowadzone rozmowy, korzystanie ze smartfona – wszystko to rozprasza uwagę i utrudnia skoncentrowanie się na wykonywaniu jednej czynności. Niekiedy zaburzenia koncentracji wymagają wsparcia psychoterapeuty. Szczególnie jeśli są powiązane z łagodnym zaburzeniem funkcji poznawczych. Mogą one wynikać wyłącznie z naturalnego procesu starzenia się mózgu, ale też być powiązane z chorobą Alzheimera, miażdżycą czy depresją. Dlatego diagnostyka i dopasowane na jej podstawie leczenia są tak ważne. Tylko wówczas można całkowicie zlikwidować problem lub zahamować tempo, w jakim choroba postępuje.

Źródła
 1. E. Zielińska, O koncentracji uwagi u dzieci, „Bliżej Przedszkola” 2020, nr 12 231, s. 36–38.
 2. Neal D. Barnard, Żywność dla mózgu, (tłum.) K. Knockenhauer, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
 3. J. Kasperczyk, J. Kasperczyk i in., Jakość snu u śląskich licealistów a ich obowiązki szkolne, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, nr 91(3), s. 428–432.
 4. G. Zwolińska, Leczenie zaburzeń pamięci, uwagi i koncentracji, https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/lista/105922,leczenie-zaburzen-pamieci-uwagi-i-koncentracji, dostęp: 16.12.2022 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.