account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Wstrząśnienie mózgu - czym jest i jakie daje objawy? Jak pomóc poszkodowanemu?

Paulina Kłos-Wojtczak

lek. Agnieszka Widera

31.10.2021

Aktualizacja: 16.10.2023

Wstrząs mózgu, a precyzyjnie - wstrząśnienie, jest chwilowym zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jego skutki mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni, jednak w większości mają charakter przemijający. Jeśli podejrzewasz go u kogoś ze swoich bliskich, powinieneś jak najszybciej udzielić właściwej pomocy.


Wstrząśnienie mózgu zaliczane jest do najczęściej diagnozowanych następstw urazów mózgowo-czaszkowych. W większości przypadków dochodzi do nich na skutek wypadków komunikacyjnych czy jazdy na nartach. Istnieje wiele zawodów, które z racji wykonywanych czynności narażone są na wstrząśnienia mózgu. To m.in.: zawodowi bokserzy, piłkarze i narciarze.

wstrzas-mozgu-jakie-sa-objawy-pierwsza-pomoc
pixabay.com

Polecane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
Zdrowie
2 min.
Siniaki - jakie są przyczyny? Jak je zlikwidować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Jakie są objawy wstrząśnienia mózgu?
 2. Jak diagnozuje się wstrząśnienie mózgu?
 3. Leczenie wstrząśnienia mózgu
 4. Jak pomóc przy podejrzeniu wstrząśnienia mózgu?

Chwilowe zaburzenie funkcjonowania mózgu nie zmienia jego struktury. Co ciekawe, wstrząśnienie mózgu najczęściej diagnozuje się u dzieci do 18. roku życia oraz u dorosłych po 50. roku życia.

Jakie są objawy wstrząśnienia mózgu?

Główny objaw wstrząśnienia mózgu to utrata przytomności. Czas trwania braku świadomości może wynosić od kilku sekund do nawet kilkunastu minut. Zdecydowana większość poszkodowanych nie pamięta chwili wypadku, co jest związane z chwilową niepamięcią. Czasami pojawia się tzw. niepamięć wsteczna, oznaczająca, że chory nie przypomni sobie wydarzeń sprzed zdarzenia, które doprowadziły do wstrząśnienia mózgu. Taki stan najczęściej utrzymuje się około godziny.

Innymi objawami mogącymi wskazywać na wstrząśnienie mózgu są:

 • zawroty i bóle głowy,

 • nudności i wymioty,

 • przyspieszone bicie serca - tachykardia,

 • niepokój,

 • nierówność źrenic,

 • senność,

 • zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi,

 • upośledzenie mowy,

 • spowolnienie ruchów.

Wymienione symptomy na ogół przemijają po upływie około 1-3 dni. W późniejszym okresie ofiara wypadku komunikacyjnego może ponadto doświadczać problemów ze snem, zaburzeń węchu i smaku, problemów z przyswajaniem wiedzy, zmiany osobowości oraz stanów depresyjnych.

Jak diagnozuje się wstrząśnienie mózgu?

Po wypadku komunikacyjnym lub innym zdarzeniu, które spowodowało uraz mózgowo-czaszkowy, poszkodowany musi być poddany bardzo szczegółowemu badaniu lekarskiemu. Pierwsze pytania specjalisty dotyczą okoliczności utraty przytomności. Jeśli pacjent trafia do lekarza w stanie nieprzytomności, ocenia się jego stan w skali GCS (Glasgow). Potwierdzenie nieprzytomności przynosi wynik poniżej 8 punktów. Nie mniej ważne są zeznania świadków zdarzenia, w tym również policji i zespołu karetki pogotowia.

W niektórych przypadkach konieczne okazuje się poszerzenie diagnostyki o badania neurologiczne, radiologiczne i dodatkowe konsultacje ze specjalistami. W rzadkich przypadkach wykonuje się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Istotne jest, aby lekarz upewnił się, czy w wyniku urazu mechanicznego nie doszło do powstania krwiaka mózgu lub złamania podstawy czaszki.

U bardzo małych dzieci, w tym niemowląt, przeprowadzenie typowego obrazowania jest trudnym zadaniem. W takich przypadkach wykonuje się USG przez ciemię przednie (jest ono niezrośnięte w tej grupie wiekowej). Na tej podstawie lekarz może ocenić, czy doszło do pojawienia się krwawienia lub innych nieprawidłowości w mózgu.

Leczenie wstrząśnienia mózgu

Typowym postępowaniem w przypadku diagnozy wstrząśnienia mózgu jest krótkotrwała hospitalizacja. Pacjent musi pozostać pod obserwacją lekarzy i odpoczywać. Niewskazane jest przyjmowanie preparatów na bazie kwasu acetylosalicylowego, który może zwiększyć ryzyko krwawienia i upośledzić procesy krzepnięcia krwi. W większości przypadków chorzy wracają do dawnej sprawności po upływie kilku tygodni.

Powikłania po wstrząśnieniu mózgu zdarzają się stosunkowo rzadko. Czasami jednak dochodzi do rozwoju tzw. zespołu powstrząśnieniowego. Nawet przez kilka tygodni po urazie chory może mieć problem z koncentracją, doświadczać silnych bólów i zawrotów głowy, zapominać niektóre fakty. Nie wolno bagatelizować takich objawów; konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie ich lekarzowi. W poważnych przypadkach może dojść do wylewu krwi do przestrzeni między mózgiem a oponą twardą.

Jak pomóc przy podejrzeniu wstrząśnienia mózgu?

Jeśli jesteś świadkiem groźnie wyglądającego wypadku - reaguj! W pierwszej kolejności wezwij karetkę pogotowia, a w międzyczasie obserwuj parametry życiowe poszkodowanego. Sprawdź, czy oddycha, czy da się wyczuć jego tętno, czy pozostał przytomny. Jeśli odpowiada na twoje pytania, uspokój go, wytłumacz, co się stało i że zaraz otrzyma fachową pomoc. Dobrą praktyką jest spytanie poszkodowanego o choroby przewlekłe. Taka informacja może być cenna dla ratowników medycznych.

Czasami poszkodowani po wstrząśnieniu mózgu nie są skłonni do rozmowy, bywają apatyczni i zdezorientowani. Nie martw się - to typowy objaw, który jest cenną informacją do przekazania dyspozytorom karetki pogotowia.

Pamiętaj, aby nie przenosić poszkodowanego i nie poruszać jego głową. Wyjątkiem jest bezpośrednie zagrożenie życia, np. gdy ofiara wypadku komunikacyjnego leży w pobliżu płonącego samochodu. Staraj się zachować zimną krew. Od twoich decyzji może zależeć zdrowie i życie drugiego człowieka.

Źródła
 1. M. Ząbek. Urazy czaszkowo-mózgowe. Wyd. Lekarskie PZWL, 1994, s. 37-40.
 2. J. Głowacki i Z. Marek. Urazy czaszki i mózgu rozpoznawanie i opiniowanie. Krakowskie Wydawnictwo Medyczne Kraków, 2000, s. 47-57.
 3. R. Hampel. Wstrząśnienie mózgu – problemy kliniczne i orzeczenie. Orzecznictwo Lekarskie, 2010, t. 7, nr 2, s. 127–133.
 4. J. Jakubowski. Kliniczna ocena stanu chorych nieprzytomnych po urazie głowy. Neurotraumatologia, 2000, t. 1, s. 18–20.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.