Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?

Marta Skrzypek

lek. Wiktor Trela

10.05.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Drętwienie opuszków palców to nieprzyjemny objaw, który pojawia się często na samym początku choroby. Jest dokuczliwy i może utrudniać codzienność osobom, które wykonują prace manualne. Jakie mogą być przyczyny drętwienia palców i gdzie szukać pomocy?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
pexels

Polecane

woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Drętwienie opuszków palców
 2. Co oznacza drętwienie opuszków palców?
 3. Inne przyczyny parestezji 
 4. Jak sobie radzić z drętwieniem opuszków palców?

Drętwienie opuszków palców

Drętwienie lub też mrowienie opuszków palców określa się mianem parestezji. To powszechny i dokuczliwy objaw, który ludzie często bagatelizują. Pojawia się najczęściej w czubkach i opuszkach palców rąk oraz nóg. Choć nie jest bolesne, wywołuje silny dyskomfort. Niestety, zdarza się, że samo mrowienie jest powiązane z bólem i wtedy mogą pojawiać się jednocześnie. Samo odczucie ma charakter silny i niespodziewany oraz objawia się jako drętwienie, uczucie wibracji lub pulsacji, oziębienie z zaburzeniem czucia lub uczucie wbijania igieł. W miarę rozwoju schorzenia objaw często obejmuje całe palce, rękę, przedramię i całą kończynę górną lub dolną. Wszystko zależy od tego, jaka jest bezpośrednia przyczyna związana z tym drętwieniem. Są momenty, że pojawia się szybko, nagle – i w ten sam sposób znika. Przykładem może być długotrwały ucisk przedramienia w trakcie snu, powodujący krótkotrwały niedowład ręki, lub zbyt długie trzymanie nogi w jednej pozycji.

Mrowienie lub drętwienie opuszków palców może również wynikać z ucisku nerwów, który jest związany z przewlekłym schorzeniem. Jeśli jest zaawansowane, dochodzi do zaburzeń lub braku czucia w palcach. Powtarzające się parestezje wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej i dokładnej diagnostyki w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia, ponieważ mogą być związane z chorobą.

Co oznacza drętwienie opuszków palców?

Parestezje palców u rąk i nóg powstają z różnych przyczyn. Chwilowy brak czucia i intensywne mrowienie mogą pojawić się w wyniku zmniejszenia przepływu krwi do kończyn oraz ucisku nerwów. Przykładem może być spanie z głową uciskającą rękę lub niedogodna pozycja nóg przez dłuższy czas. Bywa też, że objaw występuje w momencie, kiedy ręce i nogi są wychłodzone ze względu na długotrwałą ekspozycję na zimno.

Drętwienie końcówek palców u rąk i nóg mogą sygnalizować niedobory magnezu, potasu, wapnia, sodu oraz witaminy B12. Jeśli mimo suplementacji objaw nie ustępuje, należy udać się na konsultację lekarską. 

Problem parestezji opuszków palców często wydaje się niewinny, lecz nie należy go bagatelizować. Objaw może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym, zwłaszcza gdy pojawia się często i pozostaje na dłużej. 

Do przyczyn drętwienia opuszków palców należą:

 • ucisk nerwów w kanale kręgowym kręgosłupa szyjnego,

 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, 

 • przepuklina krążka międzykręgowego,

 • urazy w postaci złamania, zwichnięcia, stanów zapalnych kręgów szyjnych i deformacje kręgosłupa,

 • choroby reumatyczne, niszczejące chrząstki stawowe,

 • czyli zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości, np. łokieć tenisisty

 • przykurcz Volkmanna, czyli przykurcz niedokrwienny kończyny, wywołujący silny ból i drętwienie rąk i palców,

 • zespół cieśni nadgarstka, objawiający się bólem nadgarstka i sztywnością palców,

 • schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca lub alkoholizm,

 • choroby autoimmunologiczne, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów lub stwardnienie rozsiane,

 • torbiele, guzki reumatoidalne, zmiany nowotworowe.

Drętwienie opuszków palców u rąk może oznaczać choroby układu sercowo-naczyniowego lub zwiastować zawał serca. Parestezje bywają również powiązane ze stosowaniem niektórych leków.

Inne przyczyny parestezji 

Do rzadko występujących przyczyn drętwienia końcówek palców u rąk i nóg należą choroby zakaźne, takie jak tężec lub wścieklizna. 

Kolejną przyczyną może okazać się tężyczka, czyli nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa, która objawia się silnymi i bolesnymi skurczami mięśni. Powodem jest głównie niedobór wapnia.

Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg pojawia się również w okresie ciąży. Zazwyczaj jest to wynik zatrzymania wody w organizmie, przez co powstaje obrzęk i ucisk na tkankę. Objaw występuje zwykle pod koniec ciąży i ustępuje samoczynnie kilka dni po porodzie. 

Czasami powodem mogą okazać się nerwice lękowe związane z zaburzeniami psychicznymi. Jest to najtrudniej zdiagnozować, ponieważ lekarze długo szukają przyczyn w innych miejscach.  

Jak sobie radzić z drętwieniem opuszków palców?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów, szczególnie jeśli są długotrwałe. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny drętwienia opuszków palców. Niezwykle ważna jest diagnostyka obejmująca kompleksowe badania krwi i urazowe oraz skrupulatny wywiad lekarski. Do badań możemy zaliczyć: RTG, USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. 

Jeśli objawy są krótkotrwałe i rzadkie, można wdrożyć odpowiednią suplementację witaminami. Warto również zmienić dietę i zacząć więcej się ruszać. 

Źródła
 1. Jr R.B. Dewey, R. Elble, G.S. Gronseth, R.A. Hauser, E.D. Louis, W.G. Ondo, K.L. Sullivan, W.J. Weiner, Praktyczne wytyczne dotyczące leczenia drżenia samoistnego, tłum. T.A. Zesiewicz, R. American Academy of Neurology, Wydanie polskie 5/2005.
 2. A. Piekarczyk, L. Olejniczak, S.O.S dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych, Wydawnictwo M, Kraków 2020.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
wysypka-od-slonca-jak-wyglada-jak-ja-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wysypka od słońca - jak wygląda? Jak ją leczyć?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.