Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Schodząca skóra po opalaniu - jak sobie z nią radzić?

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 19.10.2023

Schodząca skóra po opalaniu to najczęstszy efekt nadmiernego wystawiania ciała na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wygląda bardzo nieestetycznie i jest dosyć uporczywym problemem. Takim skutkom ubocznym najlepiej zapobiegać i smarować skórę kremem z wysokim filtrem. Kiedy jednak już dojdzie do oparzeń i łuszczenia się skóry, jest kilka sposobów, aby jak najszybciej pozbyć się problemu.


schodzaca-skora-po-opalaniu-co-zrobic
pexels.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
  1. Dlaczego po opalaniu schodzi skóra?
  2. Schodząca skóra po opalaniu - co robić?
  3. Jak przygotować ciało do opalania?

Dlaczego po opalaniu schodzi skóra?

Słońce ma bardzo dobry wpływ na ludzki organizm. Poprawia samopoczucie i dostarcza sporą dawkę witaminy D, której brakuje w klimacie umiarkowanym. Promienie słoneczne łączą się z cholesterolem w Twoich komórkach, dostarczając energię potrzebną do syntetyzowania witaminy D przez Twój organizm. Witamina D ma zbawienny wpływ na układ kostny i odpornościowy, dodaje energii i poprawia nastrój, łagodzi bóle mięśniowe.Leżąc plackiem na plaży, nie zapominaj jednak, że wystawiasz skórę na działanie promieni słonecznych. Aby opalać się odpowiedzialnie, musisz odpowiednio zabezpieczać ciało przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego: fotostarzeniem, poparzeniem i łuszczeniem się skóry, ryzykiem powstawania czerniaka.Gdy dojdzie do oparzenia, skóra zaczyna się łuszczyć. Dzieje się tak dlatego, ponieważ naskórek, a czasami głębsze warstwy skóry, ulegają uszkodzeniu. Zostaje uwolniona melanina, która niszczy warstwę lipidową, stanowiącą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Wówczas naskórek nie spełnia już swojej funkcji i zaczyna się łuszczyć.Schodząca skóra po opalaniu nie jest jedyną przykrą konsekwencją opalania bez odpowiedniej ochrony. Negatywnymi skutkami mogą również być:

  • uszkodzenie lub degradacja włókien kolagenowych w skórze,

  • poparzenie skóry właściwej,

  • powstawanie zmarszczek,

  • utrata elastyczności skóry,

  • trudne do pozbycia się przebarwienia,

  • ryzyko powstawania raka skóry.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio chronić ciało przed promieniami słonecznymi. Schodząca skóra jest oznaką, że nie była odpowiednio zabezpieczona i warstwa ochronna została naruszona.

Schodząca skóra po opalaniu - co robić?

Schodząca skóra wygląda nieestetycznie, dlatego warto szybko się jej pozbyć. Pierwszym odruchem jest często obrywanie skóry, a tego absolutnie nie wolno robić! Skóra powinna schodzić naturalnie. Jedyne co możesz zrobić, to przyspieszyć ten proces, jednocześnie pielęgnując naskórek.Oto kilka sposobów na łuszczenie się naskórka po opalaniu:

  • Nawilżanie: Na samym początku należy odpowiednio nawilżyć skórę. Warto zastosować kosmetyki, które w swoim składzie będą zawierać: panthenol, aloes, alantoinę, masło kakaowe lub masło shea. Takie produkty łagodzą podrażnienia, nawilżają skórę, koją, redukują uczucie swędzenia i pieczenie. Pamiętaj, aby unikać produktów z zawartością mydła lub na bazie olejów, ponieważ mogą podrażniać skórę. Zamiast kosmetyków możesz użyć naturalnych sposobów, takich jak miód czy aloes.

  • Peeling: Peeling może przyspieszyć naturalne złuszczanie naskórka, pamiętaj jednak, by nie wykonywać go od razu! Należy odczekać kilka dni, aż skóra przestanie piec i wówczas możesz co 3 lub 4 dni stosować kosmetyki złuszczające. Dermatolodzy rekomendują peelingi enzymatyczne, czyli takie, które rozpuszczają martwy naskórek, nie podrażniając skóry właściwej. Nie stosuj peelingów mechanicznych, czyli gruboziarnistych, oraz pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu zaraz po zabiegu.

  • Dieta i nawadnianie: Warto zadbać również o nawilżenie od środka - złuszczanie skóry potrwa dłużej, jeśli Twój organizm nie będzie odpowiednio nawodniony. Należy wypijać około 2 litrów wody dziennie, aby przyspieszyć procesy regeneracyjne skóry. Warto również stosować dietę bogatą w antyoksydanty, aby zapobiec fotostarzeniu oraz powstawaniu nieestetycznych plam.

Jeśli skóra została poparzona i powstały bąble, warto zaaplikować bezpośrednio na nią produkty przynoszące ulgę, najlepiej z aloesem lub panthenolem.Sposoby na skórę po opalaniu nie powstrzymają jej łuszczenia się, ale za to sprawią, że będzie odpowiednio nawilżona i zabezpieczona. Najważniejsza w tym wszystkim jest cierpliwość, ponieważ naskórek potrzebuje czasu na pełną odbudowę lipidową.

Jak przygotować ciało do opalania?

Zanim wybierzesz się na plażę, przez kilka tygodni złuszczaj naskórek. Szara i zrogowaciała skóra po zimie niekoniecznie musi chronić Twoje ciało przed szkodliwymi promieniami UV, dlatego warto ją systematycznie usuwać. Dzięki temu opalenizna jest równomierna i zostaje z Tobą na dłużej. Po peelingach trzeba za każdym razem dobrze nawilżać skórę za pomocą balsamu lub mleczka. Zadbaj również o odpowiednią dietę - to, co jesz, ma wpływ na wygląd skóry i jej procesy regeneracyjne. Dieta powinna być bogata w beta-karoten, likopen, witaminę A i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki te: chronią warstwę lipidową skóry, przyspieszają procesy gojenia w razie oparzeń słonecznych, napinają i nawilżają skórę od środka, przeciwdziałają fotostarzeniu i powstawaniu plam oraz sprawiają, że opalenizna będzie widoczna dłużej.Gdy już odpowiednio wcześniej przygotujesz skórę do opalania, najważniejsza przed wystawieniem jej na słońce jest ochrona. Na ciało stosuj kremy z filtrem UVA/UVB, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Im jaśniejsza karnacja, tym większy filtr. Na twarz musisz stosować filtry o wysokiej ochronie - minimum SPF 30, a najlepiej 50. Nikt nie lubi schodzącej skóry z nosa i czoła, a bez ochrony twarz najszybciej narażona jest na niechciane plamy i przebarwienia.

Źródła
  1. W. Placek, Starzenie skóry. Aktualne strategie terapeutyczne, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław, 2013.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.