account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 2 min.

Uczulenie na płyn do płukania – czym jest spowodowane, jak wygląda i jak sobie z nim radzić?

Katarzyna Grzyś-Kurka28.10.2021Aktualizacja: 18.10.2023

Wkładasz ulubioną koszulkę i niedługo potem na skórze pojawiają się zaczerwienienie i liczne pęcherze. Skóra zaczyna swędzieć i miejscami pękać. Co się dzieje? To typowa reakcja obronna organizmu dotkniętego uczuleniem na płyn do płukania tkanin. Jeśli więc stosujesz od niedawna nowy preparat, możesz mieć pewność, że to znajdujące się w nim alergeny substancji zapachowych wywołały zmiany skórne. Możesz jednak skutecznie radzić sobie z alergią dzięki środkom przepisanym przez lekarza alergologa.


uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
pexels.com

Polecane

objawy-nietolerancji-glutenu-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie
1 min.
Objawy nietolerancji glutenu u dzieci i dorosłych
21.01.2022
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
uczulenia-jakie-sa-rodzaje-i-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenia – rodzaje, objawy, metody łagodzenia
08.12.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
Spis treści
  1. Co jest przyczyną uczulenia na płyn do płukania?
  2. Jak wygląda uczulenie na płyn do płukania?
  3. Jak radzić sobie z alergią na płyn do płukania?

Co jest przyczyną uczulenia na płyn do płukania?

Uczulenie od płynu do płukania ma charakter alergii kontaktowej. Jest to nadwrażliwość organizmu na substancje chemiczne o małej masie cząsteczkowej (hapteny) lub proteiny (białka).

Reakcję immunologiczną wywołuje bezpośredni kontakt skóry z czynnikiem drażniącym. Odczyn zapalny powstaje w momencie, gdy alergen zostanie rozpoznany przez receptory limfocytów. Jednocześnie same przeciwciała nie mają wpływu na odpowiedź obronną, co odróżnia alergię kontaktową od pokarmowej i wziewnej.

Alergia kontaktowa rozwija się u około 40 procent dorosłych i 30 procent dzieci. Obok niklu i tiomersalu (konserwant szczepionek) najczęściej uczulają substancje zapachowe obecne między innymi w płynie do płukania tkanin. Nie jest to jednak jeden rodzaj cząsteczek. Enigmatycznie brzmiąca nazwa „substancje zapachowe” może odnosić się do składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz syntetycznego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r. producenci nie mają obowiązku wyszczególniać substancji zapachowych o niskim stężeniu innych niż 26 silnie alergizujących i wymienionych w Dyrektywie 2003/15/EC Parlamentu Europejskiego. Są to między innymi geraniol, nadający różany aromat, oraz limonen i eugenol o działaniu antyseptycznym.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Jak wygląda uczulenie na płyn do płukania?

Objawy uczulenia na płyn do płukania mają głównie charakter skórny. Zmiany lokalizują się przede wszystkim na głowie i twarzy, a także szyi, za uszami, w dołach pachowych i pachwinowych oraz na rękach. Innymi słowy – wszędzie tam, gdzie tkanina wypłukana w płynie do płukania miała przez dłuższy czas kontakt z ciałem.

W przypadku silnych alergii może dojść do erytrodermii, czyli stanu zapalnego skóry całego ciała, a nawet bezpośrednio zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Ponadto u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry może dojść do zaostrzenia dolegliwości.

Mniej groźnymi, ale dokuczliwymi objawami uczulenia na płyn do płukania są:

Jak radzić sobie z alergią na płyn do płukania?

Osoby uczulone na płyn do płukania powinny zrezygnować ze stosowania preparatów tego typu lub zastąpić je tymi o właściwościach hipoalergicznych. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie alergenów znajdujących się preparatach pielęgnacyjnych i środkach piorących.

Wśród często praktykowanych sposobów na alergię na płyn do płukania jest stosowanie wapnia (zwanego często wapnem na alergię). Niestety, jego skuteczność jest wysoce wątpliwa. Obecnie stosuje się go do łagodzenia uczuleń już tylko w nielicznych krajach. Pamiętaj również, że jeśli przyjmujesz leki antyhistaminowe, wapń może zaburzyć ich wchłanianie. Nie tylko więc nie pomoże w zwalczaniu uczulenia na płyn do płukania, ale wręcz negatywnie wpłynie na leczenie.

Stany zapalne skóry powstałe w wyniku uczulenia na płyn do płukania mogą złagodzić kąpiele w krochmalu. Są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Identyfikacja alergii na płyn do płukania i późniejsze leczenie przebiega analogicznie, jak to ma miejsce przy uczuleniach wziewnych i pokarmowych. Po wykonaniu testów skórnych lub badania krwi lekarz alergolog może zalecić stosowanie odpowiednich medykamentów.

Podstawą leczenia stanów zapalnych wywołanych płynem do płukania jest stosowanie glikokortykosteroidów (działających przeciwzapalnie, immunosupresyjnie i przeciwalergicznie).

Przy łagodnych i ostrych wypryskach możesz stosować miejscowo: aerozole, maści i kremy z mocznikiem (5–10 proc.) i kwasem salicylowym (5–10 proc.) oraz emolienty (preparaty o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym).

U pacjentów opornych na terapię glikokortykosteroidami lekarz może zalecić fototerapię UVB lub fotochemoterapię PUVA po zastosowaniu światłouwrażliwiających leków.

Jeśli wymienione metody są jednak nieskuteczne lub mają niekorzystny wpływ na organizm, wówczas konieczna może okazać się immunoterapia. Nie polega ona jednak na wyeliminowaniu alergii na płyn do płukania, lecz na alergen znajdujący się w substancji zapachowej dodawanej do tego preparatu. Odczulanie polega na regularnym podawaniu antygenu lub antyalergenów w formie szczepionki. Choć leczenie może trwać nawet kilka lat, prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Źródła
  1. R. Śpiewak, Alergia kontaktowa – diagnostyka i postępowanie, „Alergia, Astma, Immunologia” 2007 r., nr 12(3), s. 109–127.
  2. B. Kręcisz i in., Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, „Alergia” 2014, nr 1, 19–24.
  3. K. Miksa i in., Obecność alergenów zapachowych w wybranych kosmetykach, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2016, nr 97(2), s. 161–165.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.