Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jak zrobić maseczkę z aspiryny? Czy przynosi ona dobre efekty dla skóry?

Paulina Bulek

28.10.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, znajduje się praktycznie w każdej domowej apteczce. Powszechnie stosuje się ją w infekcjach przeziębieniowych. Znalazła też zastosowanie w kosmetyce jako maseczka na twarz.


maseczka-z-aspiryny-jakie-daje-efekty-jak-ja-zrobic
pexels.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
cwiczenia-na-rozgrzewke-jakie-sa-najlepsze
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na rozgrzewkę - jakie są najlepsze?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak działa maseczka z aspiryny?
  2. Jak zrobić maseczkę z aspiryny?
  3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania maseczki z aspiryny?
  4. Jakie efekty daje maseczka z aspiryny?

Jak działa maseczka z aspiryny?

Kwas acetylosalicylowy, znany jako aspiryna, sprawia, że zrobiona z niego maseczka wysusza i oczyszcza skórę twarzy. Jej działanie często jest porównywane do zabiegów kwasami, które możesz zrobić w gabinecie kosmetycznym. Jest ono jednak dużo słabsze.

Maseczka z aspiryny może pomóc, jeśli zmagasz się z zaskórnikami, krostkami, wągrami czy różnego rodzaju przebarwieniami skóry, np. po przebytym trądziku. Możesz ją również nakładać punktowo na chorobowo zmienione miejsca, np. na opryszczkę.

Teoretycznie maseczkę aspirynową można stosować na każdy rodzaj cery. Musisz zachować jednak szczególną ostrożność, jeśli masz cerę naczynkową, wrażliwą czy suchą. Maseczka może wówczas wywołać silne podrażnienie lub reakcję alergiczną.

Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli masz cerę tłustą, trądzikową lub mieszaną. Regularne stosowanie maseczki może znacząco poprawić stan Twojej skóry i zmniejszyć ilość krostek. Maseczka będzie też doskonałym domowym sposobem na przebarwienia skóry. Tutaj też musisz zachować ostrożność. Jeżeli masz silny trądzik i poważny problem z cerą, lepiej skonsultuj się z dermatologiem i poproś go o dobranie odpowiednich dla Ciebie kosmetyków. Nie zaleca się stosowania aspiryny na otwarte rany i silną postać trądziku.

Jeśli masz cerę mieszaną, możesz nakładać maseczkę z aspiryny tylko na obszary, które są problematyczne, np. na brodę, nos i czoło. Lepiej nie stosuj maseczki na pozostałe obszary skóry, które są raczej suche, by nie doprowadzić do ich przesuszenia i podrażnienia.

Jak zrobić maseczkę z aspiryny?

Najprostszym przepisem na maseczkę z kwasu acetylosalicylowego jest zalanie 3 lub 4 tabletek aspiryny łyżeczką wody. Najlepiej, gdy delikatnie polejesz tabletki wodą i pozwolisz im napęcznieć. Wtedy możesz rozetrzeć aspirynę na gładką masę i tak powstałą papkę nałożyć na twarz. Pozostaw maseczkę na twarzy na mniej więcej 10 minut, a następnie zmyj ją ciepłą wodą.

Aby ulepszyć działanie maseczki, możesz do niej dodać ulubione składniki, np. jogurt naturalny, miód, sok z cytryny czy kilka kropel olejku do pielęgnacji twarzy, np. olejku z awokado.

Miód dodatkowo nawilży skórę i będzie działał na nią antybakteryjnie. Jogurt ma właściwości łagodzące, z kolei sok z cytryny rozjaśni przebarwienia. Możesz zatem zastosować maseczkę z aspiryny i soku z cytryny jako domowy środek na przebarwienia skóry. Natomiast olejek do pielęgnacji będzie działał nawilżająco i odżywiająco.

Jak przy każdych zabiegach pielęgnacyjnych, aby osiągnąć pozytywne efekty, maseczkę z aspiryny trzeba nakładać regularnie, np. raz w tygodniu. Nie przesadzaj jednak z częstotliwością, gdyż kwas acetylosalicylowy ma działanie wysuszające. Jeśli będziesz stosować go zbyt często na cerę tłustą czy mieszaną, to osiągniesz odwrotny efekt do zamierzonego – pobudzisz skórę do dodatkowej produkcji sebum i jej stan się pogorszy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania maseczki z aspiryny?

Pomimo wielu korzyści, jakie niesie stosowanie maseczki z aspiryny, ma ona też przeciwwskazania. Nie powinieneś nakładać jej, jeżeli:

  • masz otwarte rany na skórze,

  • jesteś uczulony na aspirynę,

  • zmagasz się z ciężką postacią trądziku,

  • masz wrażliwą lub suchą skórę,

  • cierpisz na poważne problemy skórne,

  • jesteś w ciąży.

Jeśli wprowadzasz do swojej pielęgnacji nowy kosmetyk, to powinieneś zrobić sobie na niego próbę uczuleniową. Tak samo postępuj w przypadku maseczki aspirynowej. Zanim obłożysz nią całą twarz, nałóż ją punktowo na jakiś niewielki obszar skóry. Odczekaj kilka minut i zmyj. Następnie poczekaj 24 godziny. Jeżeli w trakcie próby ani po zmyciu maseczki nie odczuwasz pieczenia i szczypania, a w ciągu doby od zabiegu na skórze nie pojawi się żadna reakcja uczuleniowa, to możesz zastosować maseczkę z aspiryny na całą twarz.

Jakie efekty daje maseczka z aspiryny?

Aspiryna przyniesie Twojej skórze efekt wygładzenia. Zdezynfekuje ją i zmniejszy pojawianie się na niej wyprysków – jeśli zmagasz się z trądzikiem zaskórnikowym. Jest też doskonałą domową maseczką na wągry. W połączeniu z sokiem z cytryny pozwoli zniwelować przebarwienia na skórze. Ze względu na kwas salicylowy, który znajduje się w składzie aspiryny, maseczka ma działanie złuszczające i zmniejszające ilość zmarszczek. Należy jednak pamiętać, by nie nadużywać maseczki aspirynowej i zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry po zabiegu.

Źródła
  1. E. Metcalf, Druga młodość aspiryny, 2008.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.