Smalec gęsi na zmarszczki – jak działa, efekty, właściwości
Gęsi smalec na twarz to kuracja odmładzająca znana od pokoleń. Naturalny tłuszcz dzięki bogatej zawartości witamin, minerałów i kwasów odżywia, regeneruje i nadaje gładkości skórze. Możesz go nakładać bezpośrednio lub zrobić na jego bazie domowe kosmetyki. Sprawdź, jak na urodę działa smalec gęsi!
Jakie właściwości ma smalec gęsi na twarz?
Smalec gęsi to przetworzony w wysokiej temperaturze tłuszcz sadełkowy gęsi, dzięki czemu pozbawiony jest szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych, głównie wirusów i bakterii, ale wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Znany jest przede wszystkim z walorów smakowych oraz wysokiej temperatury dymienia, dlatego możesz z niego korzystać śmiało w kuchni i z jego pomocą przygotowywać wiele potraw na ciepło, w tym ciast. Mimo że jest tłuszczem kalorycznym, charakteryzuje go wysoka zawartość witamin, mikroelementów i kwasów, dzięki czemu sprawdzi się do celów urodowych. Gęsi smalec na twarz to kuracja odmładzająca znana od pokoleń. Naturalny tłuszcz dzięki bogatej zawartości substancji aktywnych głęboko odżywia, regeneruje i nadaje gładkości skórze. Możesz go stosować zwłaszcza na zmarszczki pod oczami, oznaki zmęczenia, suchość i nadmierne łuszczenie się naskórka. W skład smalcu wchodzą witaminy A i E oraz witaminy z grupy B. Jest on również cennym źródłem tłuszczów nasyconych, a przede wszystkim kwasu oleinowego, czyli kwasu tłuszczowego z grupy omega-9. Ponadto zawiera inne składniki odżywcze niezbędne do poprawy kondycji i zdrowia skóry, jak potas, cynk, żelazo, fosfor i magnez. Smalec z gęsi na twarz możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotowy produkt w sklepie. Regularnie stosuj go bezpośrednio na twarz lub sporządzaj na jego bazie domowe kosmetyki pielęgnacyjne, jak maseczki, peelingi i kremy.
Smalec gęsi na zmarszczki
Smalec z gęsi na zmarszczki już po kilku sesjach w domowym SPA sprawi, że Twoja skóra odzyska blask, elastyczność i miękkość. Poza tym kurze łapki, cienie pod oczami czy inne przebarwienia stają się mniej widoczne. Smalec gęsi spłyca nawet mimiczne linie oraz naturalne bruzdy, jak zmarszczki na czole, które wraz z wiekiem oraz w wyniku różnych czynników środowiskowych pogłębiają się. Smalec gęsi to również cenny kosmetyk na fotostarzenie się skóry i niektóre problemy dermatologiczne. Możesz zastosować kurację tłuszczem sadełkowym na przesuszoną, łuszczącą się cerę nie tylko buzi, ale też innych okolic ciała. Nałóż i wmasuj kolistymi ruchami niewielką ilość smalcu na wybrany obszar, a na koniec zabiegu wklep pozostałość tłuszczu opuszkami palców, jeśli wykonujesz zabieg na twarzy, a dłonią ułożoną w łódeczkę, jeśli opracowujesz uda czy pośladki, czyli większe i mniej wrażliwe na dotyk partie. Pamiętaj o tym również profilaktycznie, np. w sezonie jesienno-zimowym lub kiedy zauważysz nieestetyczne wykwity na czole, policzkach czy szyi i dekolcie. Gęsi smalec na twarz i ciało jest bezpieczny dla każdego typu cery zarówno u pań, jak i panów. Możesz go również polecić swojemu nastoletniemu dziecku na blizny potrądzikowe czy stany zapalne towarzyszące często niedoskonałościom różnego rodzaju na twarzy. Poza tym, że gęsi smalec radzi sobie nawet ze zmarszczkami palacza, możesz go użyć też do leczenia ran i oparzeń, np. w formie okładów u młodszego dziecka.
Domowe zabiegi kosmetyczne ze smalcem
Zastosowanie gęsiego smalcu w domowych zabiegach odmładzających jest bardzo szerokie. Możesz używać tłuszczu w czystej postaci jako balsam do twarzy i ciała. W zależności od okolicy, w którą chcesz wetrzeć produkt, nabierz odpowiednią ilość tłuszczu. Na twarz wystarczy kilka kropel, do ciała z kolei może być potrzeba 2-3 łyżek. Przed masażem rozgrzej nieco dłonie, aby smalec dobrze się rozprowadzał. Kremowanie skóry najlepiej wykonuj wieczorem przed spaniem. Wówczas tłuszcz będzie miał szansę dobrze się wchłonąć. Po zabiegu możesz odczuwać lepkość skóry, dlatego nazajutrz podczas porannej toalety spłucz resztki smalcu i odśwież koniecznie twarz przed nałożeniem makijażu czy przystąpieniem do golenia zarostu. Powszechnie wykorzystuje się smalec gęsi również w połączeniu z innymi naturalnymi składnikami, np. czosnkiem, miodem, olejem kokosowym czy cynamonem. Jednym z cenionych za właściwości przeciwzmarszczkowe i przeciwtrądzikowe jest też nagietek. Możesz dodać dwie garście suszonej lub świeżej rośliny do dwóch łyżek smalcu z gęsi i podgrzewać na małym ogniu do rozpuszczenia tłuszczu i uwolnienia przez nagietka cennych właściwości. Mieszaj co jakiś czas wywar i utrzymuj stałą temperaturę ok. 30-40 minut. Następnie wlej całość do słoiczka lub szklanego pojemnika, najlepiej z wieczkiem, a kiedy balsam ostygnie, wstaw go do lodówki. Przed każdym zabiegiem smarowania ciała wyciągnij smalec z nagietkiem nieco wcześniej, aby tłuszcz stał się bardziej miękki.
- D. Tylkowa, Medycyna ludowa w kulturze wsi Karpat Polskich. Tradycja i Współczesność, PAN, Warszawa 1989.
- D. Sztych, Zastosowanie środków leczniczych pochodzenia zwierzęcego w medycynie ludowej, „Życie Weterynaryjne” 2013, nr 88.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.