Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Gdzie może umiejscowić się torbiel w głowie? Czy jest ona groźna?

Angelika Janowicz

lek. Agnieszka Żędzian

16.03.2022

Aktualizacja: 02.05.2023

Torbiel głowy najczęściej jest wykrywana przypadkowo w czasie rutynowych badań, wykonywanych z innego powodu. Zdarza się jednak, że zmiana powoduje objawy. W takich sytuacjach potrzebna jest wdrożenie działań leczniczych. Zobacz, co to jest torbiel i jakie są jej rodzaje występujące w głowie.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
torbiel-w-glowie-przyczyny
pexels

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Torbiel w głowie
 2. Torbiel pajęczynówki
 3. Torbiel szyszynki
 4. Torbiel skórzasta w głowie
 5. Czy torbiel w głowie jest groźna?
 6. Jak można rozpoznać torbiel w głowie?
 7. Leczenie torbieli w głowie

Torbiel w głowie

Nieprawidłowe przestrzenie w tkankach, które są wypełnione płynem, mogą tworzyć się w różnych miejscach w ciele człowieka. Spotykane są również w głowie. Torbiel, bo o niej mowa, może być obecna w oponach mózgu lub w tkance mózgowej u osoby w każdym wieku, nawet u noworodka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecności zmiany. W większości przypadków torbiele głowy nie powodują żadnych objawów. Dolegliwości zwykle zgłaszają pacjenci, u których zmiany są duże, a tym samym powodują ucisk na okoliczne tkanki.

Torbiel może mieć w głowie różną lokalizację. Najczęściej spotykane są zmiany umiejscowione w szyszynce lub w oponie pajęczej. Każda z nich ma inne przyczyny powstawania, a także powoduje inne dolegliwości. To również m.in. od rodzaju torbieli zależy przebieg procesu leczniczego.

Zastanawiasz się, jak wygląda torbiel w głowie? Zmiana przybiera postać ograniczonej przestrzeni płynowej. Jest wyraźnie odgraniczona od zdrowych tkanek i ma cienką ścianę o linijnym przebiegu. Jej obrys jest gładki, a wnętrze wypełnione płynną treścią.

Torbiel pajęczynówki

Do zmian wewnątrzczaszkowych należy torbiel pajęczynówki, zlokalizowana w obrębie opony pajęczej – jednej ze struktur, które otaczają tkankę nerwową. Jest to schorzenie występujące dość rzadko. Torbiele pajęczynówki częściej stwierdza się u mężczyzn. Nie udało się ustalić dokładnej przyczyny powstawania tego typu zmian w głowie. Mogą być one związane z urazami lub zaburzeniami rozwojowymi. W przypadku małych zmian nie obserwuje się żadnych objawów. Większe torbiele powodują: ogólne zmęczenie, zawroty głowy, senność, ból głowy, a niekiedy również zaburzenia czucia, niedowłady i drgawki.

Torbiel szyszynki

Częstym rodzajem torbieli w głowie jest torbiel szyszynki. Nie została poznana jej dokładna przyczyna. Prawdopodobnie jest ona związana z przekształceniami, które zachodzą w tkankach tego narządu w okresie dojrzewania. W większości przypadków torbiel szyszynki nie powoduje żadnych objawów. Dolegliwości, które mogą pojawić się przy dużych zmianach, to: bóle głowy, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem.

Torbiel skórzasta w głowie

Bardzo rzadkim typem torbieli w głowie jest torbiel skórzasta, która powstaje z komórek listka ektodermalnego. W życiu płodowym rozwijają się z niego m.in. naskórek i jego pochodne (m.in. włosy). Torbiele skórzaste w głowie są obecne już podczas narodzin. Z czasem rosną, ale proces ten jest bardzo wolny. Z tego powodu w większości przypadków przebiegają bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy osiągają duże rozmiary. Objawy zależą od tego, w którym miejscu mózgu obecna jest torbiel.

Infografika o torbielach

Czy torbiel w głowie jest groźna?

Torbiele w głowie to w większości przypadków zmiany o łagodnym charakterze. Oznacza to, że nie mają charakteru nowotworowego i nie powodują przerzutów do innych narządów. Jednak zdarza się, że pozostawiają powikłania. Pęknięcie torbieli skutkuje aseptycznym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, wodogłowiem, udarem mózgu, a nawet zgonem. Niebezpieczny jest również wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, do którego prowadzą duże torbiele. Z tego powodu powinieneś stosować się do zaleceń lekarza i zgłaszać się regularnie na badania kontrolne, które pozwalają na podjęcie szybkiej interwencji medycznej, jeżeli jest taka potrzeba.

Jak można rozpoznać torbiel w głowie?

Torbiele w głowie można rozpoznać w czasie badań obrazowych. Najczęściej wykonywane są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Dzięki nim lekarz może określić rodzaj zmiany, a także jej rodzaj i dokładną lokalizację. Większość torbieli w głowie jest wykrywana przypadkowo. Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do neurologa, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu diagnostycznym.

Leczenie torbieli w głowie

Sposób leczenia torbieli w głowie zależy od kilku czynników. Zwykle nie podejmuje się żadnych działań terapeutycznych w przypadku małych zmian, które nie dają żadnych objawów. Konieczne są jednak regularne kontrole. Pozwalają one ocenić zachowanie się zmian (np. ich wzrost oraz tempo tego procesu).

W przypadku torbieli w głowie lekarz może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii. W takich sytuacjach stosowane są leki, które mają na celu złagodzenie objawów. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu torbieli.

Źródła
 1. A. Baranowska-Bik, W. Zgliczyński, Guzy szyszynki, „Postępy Nauk Medycznych” 2015, nr 12, s. 846–851.
 2. M.L. White, J.M. Das, Arachnoid Cyst, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563272/ (dostęp 11.02.2022).
 3. G. Wójcik, J. Piskorz, D. Kaczmarek-Płecha, Pęknięta wewnątrzczaszkowa torbiel skórzasta – opis przypadku, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2015, t. 11, nr 3, s. 128–131.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.