account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Gdzie może umiejscowić się torbiel w głowie? Czy jest ona groźna?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Żędzian16.03.2022Aktualizacja: 13.10.2023

Torbiel głowy najczęściej jest wykrywana przypadkowo w czasie rutynowych badań, wykonywanych z innego powodu. Zdarza się jednak, że zmiana powoduje objawy. W takich sytuacjach potrzebna jest wdrożenie działań leczniczych. Zobacz, co to jest torbiel i jakie są jej rodzaje występujące w głowie.


torbiel-w-glowie-przyczyny
pexels

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Torbiel w głowie
 2. Torbiel pajęczynówki
 3. Torbiel szyszynki
 4. Torbiel skórzasta w głowie
 5. Czy torbiel w głowie jest groźna?
 6. Jak można rozpoznać torbiel w głowie?
 7. Leczenie torbieli w głowie

Torbiel w głowie

Nieprawidłowe przestrzenie w tkankach, które są wypełnione płynem, mogą tworzyć się w różnych miejscach w ciele człowieka. Spotykane są również w głowie. Torbiel, bo o niej mowa, może być obecna w oponach mózgu lub w tkance mózgowej u osoby w każdym wieku, nawet u noworodka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecności zmiany. W większości przypadków torbiele głowy nie powodują żadnych objawów. Dolegliwości zwykle zgłaszają pacjenci, u których zmiany są duże, a tym samym powodują ucisk na okoliczne tkanki.

Torbiel może mieć w głowie różną lokalizację. Najczęściej spotykane są zmiany umiejscowione w szyszynce lub w oponie pajęczej. Każda z nich ma inne przyczyny powstawania, a także powoduje inne dolegliwości. To również m.in. od rodzaju torbieli zależy przebieg procesu leczniczego.

Zastanawiasz się, jak wygląda torbiel w głowie? Zmiana przybiera postać ograniczonej przestrzeni płynowej. Jest wyraźnie odgraniczona od zdrowych tkanek i ma cienką ścianę o linijnym przebiegu. Jej obrys jest gładki, a wnętrze wypełnione płynną treścią.

Torbiel pajęczynówki

Do zmian wewnątrzczaszkowych należy torbiel pajęczynówki, zlokalizowana w obrębie opony pajęczej – jednej ze struktur, które otaczają tkankę nerwową. Jest to schorzenie występujące dość rzadko. Torbiele pajęczynówki częściej stwierdza się u mężczyzn. Nie udało się ustalić dokładnej przyczyny powstawania tego typu zmian w głowie. Mogą być one związane z urazami lub zaburzeniami rozwojowymi. W przypadku małych zmian nie obserwuje się żadnych objawów. Większe torbiele powodują: ogólne zmęczenie, zawroty głowy, senność, ból głowy, a niekiedy również zaburzenia czucia, niedowłady i drgawki.

Torbiel szyszynki

Częstym rodzajem torbieli w głowie jest torbiel szyszynki. Nie została poznana jej dokładna przyczyna. Prawdopodobnie jest ona związana z przekształceniami, które zachodzą w tkankach tego narządu w okresie dojrzewania. W większości przypadków torbiel szyszynki nie powoduje żadnych objawów. Dolegliwości, które mogą pojawić się przy dużych zmianach, to: bóle głowy, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem.

Torbiel skórzasta w głowie

Bardzo rzadkim typem torbieli w głowie jest torbiel skórzasta, która powstaje z komórek listka ektodermalnego. W życiu płodowym rozwijają się z niego m.in. naskórek i jego pochodne (m.in. włosy). Torbiele skórzaste w głowie są obecne już podczas narodzin. Z czasem rosną, ale proces ten jest bardzo wolny. Z tego powodu w większości przypadków przebiegają bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy osiągają duże rozmiary. Objawy zależą od tego, w którym miejscu mózgu obecna jest torbiel.

Infografika o torbielach

Czy torbiel w głowie jest groźna?

Torbiele w głowie to w większości przypadków zmiany o łagodnym charakterze. Oznacza to, że nie mają charakteru nowotworowego i nie powodują przerzutów do innych narządów. Jednak zdarza się, że pozostawiają powikłania. Pęknięcie torbieli skutkuje aseptycznym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, wodogłowiem, udarem mózgu, a nawet zgonem. Niebezpieczny jest również wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, do którego prowadzą duże torbiele. Z tego powodu powinieneś stosować się do zaleceń lekarza i zgłaszać się regularnie na badania kontrolne, które pozwalają na podjęcie szybkiej interwencji medycznej, jeżeli jest taka potrzeba.

Jak można rozpoznać torbiel w głowie?

Torbiele w głowie można rozpoznać w czasie badań obrazowych. Najczęściej wykonywane są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Dzięki nim lekarz może określić rodzaj zmiany, a także jej rodzaj i dokładną lokalizację. Większość torbieli w głowie jest wykrywana przypadkowo. Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do neurologa, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu diagnostycznym.

Leczenie torbieli w głowie

Sposób leczenia torbieli w głowie zależy od kilku czynników. Zwykle nie podejmuje się żadnych działań terapeutycznych w przypadku małych zmian, które nie dają żadnych objawów. Konieczne są jednak regularne kontrole. Pozwalają one ocenić zachowanie się zmian (np. ich wzrost oraz tempo tego procesu).

W przypadku torbieli w głowie lekarz może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii. W takich sytuacjach stosowane są leki, które mają na celu złagodzenie objawów. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu torbieli.

Źródła
 1. A. Baranowska-Bik, W. Zgliczyński, Guzy szyszynki, „Postępy Nauk Medycznych” 2015, nr 12, s. 846–851.
 2. M.L. White, J.M. Das, Arachnoid Cyst, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563272/ (dostęp 11.02.2022).
 3. G. Wójcik, J. Piskorz, D. Kaczmarek-Płecha, Pęknięta wewnątrzczaszkowa torbiel skórzasta – opis przypadku, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2015, t. 11, nr 3, s. 128–131.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.