account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zawroty głowy w ciąży – przyczyny, postępowanie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 08.10.2023

Zawroty głowy to fizjologiczna reakcja na hormony ciążowe, które powodują spadek ciśnienia krwi. Dolegliwość ta pojawia się na każdym etapie ciąży i – o ile nie towarzyszą jej inne objawy lub choroby – nie powinna być powodem do obaw. Trzeba jednak na nią uważać, ponieważ nierzadko prowadzi do omdleń i utraty równowagi. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą uniknąć zawrotów głowy. Sprawdź, jakie praktyki warto wprowadzić w życie, aby wyeliminować problem.


zawroty-glowy-w-ciazy
pexels

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
Spis treści
 1. Skąd się biorą zawroty głowy w ciąży?
 2. Kiedy w ciąży występują zawroty głowy?
 3. Zawroty głowy w ciąży – kiedy powinny być powodem do niepokoju?
 4. Zawroty głowy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Skąd się biorą zawroty głowy w ciąży?

Zawroty głowy to jedna z powszechnych – obok mdłości czy zgagi – dolegliwości, które towarzyszą kobietom w ciąży. Mowa o zjawisku fizjologicznym, które nie jest powodem do niepokoju, jednak jego skutki (omdlenie lub upadek) mogą zagrozić przyszłej mamie i dziecku. Zdaniem specjalistów dolegliwość ta ma różne przyczyny. Głównym powodem są hormony ciążowe – w organizmie kobiety zaczyna podnosić się poziom progesteronu, który powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i w efekcie znaczny spadek ciśnienia. Jeśli jest on gwałtowny, mogą pojawić się zawroty głowy. Na dalszych etapach ciąży przepływ krwi w organizmie matki jest utrudniony, ponieważ dziecko ciągle zwiększa swoje rozmiary. Na tym tle dochodzi często do niedotlenienia różnych organów, czego naturalną konsekwencją jest omawiana dolegliwość. Powinna ona minąć pod wpływem odpoczynku lub zmiany pozycji na bardziej komfortową. Wśród innych przyczyn zawrotów głowy w ciąży są:

 • niedobór żelaza (anemia);

 • nagłe spadki cukru, wywołane np. cukrzycą ciążową;

 • nieodpowiednia dieta;

 • niewystarczające nawodnienie organizmu;

 • zmiana środka ciężkości;

 • niedostateczna ilość snu i odpoczynku;

 • zbyt gwałtowna zmiana pozycji, np. z siedzącej na stojącą;

 • nieunormowane ciśnienie krwi.

Kiedy w ciąży występują zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą pojawić się na każdym etapie ciąży. Bywają szczególnie nasilone w pierwszym trymestrze, kiedy organizm kobiety musi zaadaptować się do zachodzących w nim zmian. Omawiana przypadłość jest jednym z pierwszych objawów ciąży obok takich dolegliwości, jak: mdłości, wymioty, wzdęcia czy permanentne uczucie zmęczenia i senności. Te symptomy są całkowicie normalną reakcją organizmu na działanie hormonów ciążowych. 

Problem może pojawić się też w drugim i trzecim trymetrze, gdy dziecko jest już dość duże i uciska na niektóre narządy, powodując ich niedotlenienie. W tym okresie wykonywanie codziennych czynności wymaga od przyszłej mamy dużego wysiłku. Warto pamiętać, że przemęczona kobieta częściej może doświadczać zawrotów głowy.

Zawroty głowy w ciąży – kiedy powinny być powodem do niepokoju?

Szacuje się, że zawroty głowy dotyczą ok. 75% kobiet w ciąży. Choć w literaturze przedmiotu powtarza się informacja, iż jest to typowy objaw, nie należy tracić czujności. Jeśli dolegliwości towarzyszą silny ból głowy, częste wymioty lub utrata wagi, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Bagatelizowanie takich symptomów – podobnie jak w przypadku zawrotów głowy u dziecka – może mieć bardzo przykre konsekwencje. 

Lekarz ginekolog z pewnością zleci dodatkowe badania, które pomogą wykluczyć ewentualne choroby współistniejące, i wykona badanie ultrasonograficzne (USG), aby zobaczyć, czy ciąża przebiega prawidłowo. Każda kobieta w ciąży średnio co miesiąc powinna wykonać pełną morfologię krwi. W przypadku pojawienia się dodatkowych dolegliwości specjalista zleci kolejne badania, a oprócz tego prawdopodobnie zwiększy się częstotliwość wizyt kontrolnych.

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ciąża to czas, kiedy kobieta nie powinna przyjmować żadnych środków farmakologicznych bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Leki zalecane są np. przy nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, które objawia się podwyższonym lub skrajnie obniżonym TSH. Jednak ze zdecydowaną większością dolegliwości – np. z mdłościami w ciąży – trzeba radzić sobie domowymi sposobami. Zaliczają się do nich:

 • regularne picie wody niegazowanej – wystarczy pić ok. 2 l dziennie, aby zapobiec odwodnieniu organizmu oraz gwałtownym spadkom ciśnienia krwi;

 • stosowanie zasad zbilansowanej diety – zdrowy posiłek można uzupełnić słodką przekąską, która pomoże uniknąć gwałtownych spadków cukru. Aby uniknąć zawrotów głowy na spacerze lub podczas zakupów, warto zawsze mieć ze sobą przekąskę i butelkę z wodą;

 • dbanie o aktywność fizyczną – ćwiczenia o umiarkowanej intensywności (spacery, joga, trening funkcjonalny dla przyszłych mam, slow jogging) dotleniają organizm;

 • unikanie gwałtownych ruchów – szczególnie nagłych zmian pozycji;

 • przyjmowanie prawidłowej pozycji leżącej – leżenie na lewym boku lub na plecach odciąża żyłę główną i pozwala uniknąć zawrotów głowy;

 • przyjmowanie pozycji siedzącej – podczas występowania omawianej dolegliwości trzeba jak najszybciej usiąść, aby zapobiec upadkowi;

 • odpowiednia ilość snu w nocy – kobiety wyspane i wypoczęte są mniej narażone na zawroty głowy.

Niektóre dolegliwości ciążowe występują aż do momentu rozwiązania i nie ma sposobów, aby całkowicie je wyeliminować. Można je jedynie łagodzić bez użycia środków farmakologicznych.

Źródła
 1. R. Lesley, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu?, Wydawnictwo Esteri, Wrocław 2020.
 2. A. Lewandowska, Healthy mama. Poradnik zdrowej mamy, Wydawnictwo Słowne, Warszawa 2021.
 3. J. Sarah i in., Ciąża. Instrukcja obsługi, Wydawnictwo Vesper, Czerwonak 2009.
 4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
 5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.