account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaki poziom przeciwciał IgM wskazuje na boreliozę?

Marta Szarawarskalek. Agnieszka Żędzian13.12.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Borelioza to jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze. Jej wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie chroni przed powstaniem groźnych powikłań, wśród których wymienić można zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego i zaburzenia neurologiczne. Testy pozwalające na rozpoznanie boreliozy na wczesnym etapie obejmują badania przeciwciał w klasie IgM metodą ELISA i Western Blot. Poniżej przeczytasz o tym, kiedy należy je wykonać i jaki ich poziom potwierdza boreliozę. Dowiesz się również, na czym polegają badania serologiczne i jak interpretować uzyskane wyniki.


borelioza-igm-metoda-western-blot
Pixabay.com

Polecane

jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
plytki-krwi-trombocyty-czym-sa-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Płytki krwi (trombocyty) - czym są? Jakie są normy?
31.10.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest borelioza?
 2. Kto jest szczególnie narażony na boreliozę?
 3. Przeciwciała IgM – początek zakażenia
 4. Przeciwciała IgG – przewlekłe zakażenie
 5. Kiedy wykonać badanie poziomu przeciwciał IgM?
 6. Jak interpretować wyniki IgM i IgG?

Co to jest borelioza?

Borelioza to jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze. Wywołana jest zakażeniem krętkami Borrelia burgdorferi, które wnikają do organizmu na skutek ukłucia przez zakażonego bakteriami kleszcza. Nieleczona borelioza niesie bardzo duże ryzyko rozwoju groźnych powikłań. Osoby, które zostały ukąszone przez kleszcza, w wielu przypadkach nie pamiętają o tym. Aby zdiagnozować boreliozę, należy wykonać badania serologiczne w celu wykrycia specyficznych przeciwciał w klasie IgM i IgG. Pojawiają się one w surowicy krwi na różnych etapach choroby. Boreliozę można rozpoznać tylko wtedy, kiedy pacjent zgłasza charakterystyczne dla tej choroby objawy i dodatkowo miano przeciwciał (ich stężenia) jest podwyższone.

Do objawów wskazujących na boreliozę należą:

 • rumień wędrujący, czyli charakterystyczna zmiana skórna występująca w miejscu, gdzie jest ślad po kleszczu,

 • chłoniak limfocytowy skóry, czyli niebolesny guzek, który można zauważyć na małżowinie usznej lub brodawce sutkowej,

 • zapalenie stawów,

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

 • zapalenie nerwów czaszkowych,

 • przewlekłe, zanikowe zapalenie skóry,

 • zapalenie mięśnia sercowego.

Niektóre z tych objawów mogą występować w bardzo wielu chorobach. Z tego powodu, aby potwierdzić boreliozę, konieczne jest wykonanie badań określających miano przeciwciał IgM i IgG.

Kto jest szczególnie narażony na boreliozę?

Dawniej uważano, że borelioza jest chorobą leśników, rolników, myśliwych i osób wypoczywających w środowisku leśnym. Niestety, kleszcza można spotkać niemal wszędzie. Są obecne w miejskich parkach, ogrodach, nawet na własnym podwórku. Jeśli więc zauważysz u siebie niewielką kropkę na skórze przypominającą pieprzyk, może to być to ślad po ukąszeniu kleszcza. Obserwuj bacznie swoje ciało, czy przypadkiem nie pojawia się rumień wędrujący. Jego obecność to bezdyskusyjny powód, by udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Przeciwciała IgM – początek zakażenia

Przeciwciała IgM pojawiają się w momencie, kiedy organizm człowieka rozpoczyna walkę z infekcją. Substancje te pojawiają się we krwi zazwyczaj po 2–4 tygodniach od zakażenia. Przeciwciała IgM zwane są też wczesnymi. Utrzymują się one we krwi do 6 miesięcy, a następnie zanikają. O początkowym etapie rozwoju choroby świadczą również objawy kliniczne takie jak rumień wędrujący oraz wysypka.

Przeciwciała IgG – przewlekłe zakażenie

Przeciwciała w klasie IgG są charakterystyczne dla późniejszych stadiów choroby. Zazwyczaj wtedy osoba zakażona odczuwa bóle stawów, mięśni, ma problemy neurologiczne.

Przeciwciała IgG, które wytwarza organizm chorej osoby, są bardziej specyficzne niż przeciwciała IgM. Oznacza to, że z większą skutecznością walczą z patogenem, jakim są krętki Borrelia.

O wiele trudniej jest wyleczyć przewlekłą boreliozę. Warto więc obserwować swój organizm i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wczesne wykrycie infekcji i zastosowanie antybiotykoterapii chroni Cię przed przykrymi powikłaniami po ukłuciu przez zakażonego kleszcza.

Kiedy wykonać badanie poziomu przeciwciał IgM?

Badanie na obecność przeciwciał IgM wykonuje się w przypadku podejrzenia boreliozy. Jeśli więc pamiętasz, że ukłuł Cię kleszcz lub zauważasz u siebie ślad po ugryzieniu, koniecznie zgłoś się do lekarza. Podwyższony poziom przeciwciał IgM i zgłoszone objawy uprawniają lekarza do rozszerzenia diagnostyki w kierunku boreliozy. Jeśli choroba będzie potwierdzona, zostanie wdrożone odpowiednie leczenie już na wczesnych etapach rozwoju zakażenia. 

Jak interpretować wyniki IgM i IgG?

Jeśli podejrzewasz u siebie boreliozę, koniecznie umów się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Skieruje Cię on do specjalisty chorób zakaźnych. Powinien on zlecić wykonanie badania poziomu przeciwciał IgM i IgG. Podwyższony poziom IgM może przemawiać za wczesnym etapem zakażenia krętkami Borrelia, ale tylko wtedy, kiedy wskazują na to również objawy.

Uzyskanie ujemnego wyniku IgM, a dodatniego IgG może przemawiać za tym, że zakażenie trwa już dłuższy czas. Białka IgM bowiem stopniowo zanikają już po 6 miesiącach od zakażenia.

Pozytywny wynik w klasie IgG może również sugerować zakażenie krętkami Borrelia w przeszłości.

Specjaliści udowodnili, że badania mogą ujawnić podwyższone miano przeciwciał również w takiej sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu chorób autoimmunologicznych lub jest zakażony krętkiem kiły. W takich sytuacjach badanie przeciwciał nie wskazuje na boreliozę.

Istnieją dwie metody laboratoryjne służące do oznaczania miana przeciwciał – test ELISA i test Western Blot. Drugie z wymienionych badań jest dokładniejsze, a wykonuje się je na zlecenie lekarza chorób zakaźnych. Za jego pomocą można wykryć specyficzne przeciwciała wytwarzane w odpowiedzi na obecność krętków Borrelia w organizmie.

Oprócz badań serologicznych boreliozę można również potwierdzić, wykonując: bezpośrednią ocenę mikroskopową, hodowlę krętków z krwi, badania molekularne metodą PCR, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego u osób z neuroboreliozą i wycinka skóry u osób z przewlekłym zanikowym zapaleniem skóry.

Źródła
 1. R.T. Schoen i in. Challenges in the Diagnosis and Treatment of Lyme Disease, „Current Rheumatology Reports” 2020, nr 22(1), s. 3.
 2. R.T. Schoen, Lyme disease: diagnosis and treatment, „Current Opinion in Rheumatology” 2020, nr 32(3), s. 247–254. 
 3. R.R. Mullegger, Dermatological manifestations of Lyme borreliosis, „European Journal of Dermatology” 2004, nr 14(5), s. 296–309.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.