Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Lekarz chorób zakaźnych: kiedy skorzystać z e-wizyty?

Redakcja

03.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Jeśli zależy Ci na konsultacji ze specjalistą chorób zakaźnych, możesz zacząć od teleporady. Jeśli zauważyłeś u siebie podejrzane objawy, rozmowa z lekarzem może rozwiać Twoje wątpliwości lub wstępnie potwierdzić chorobę. Dzięki temu dowiesz się, jakie badania powinieneś wykonać i szybko podejmiesz leczenie. Lekarz chorób zakaźnych online – o czym należy wiedzieć przed telewizytą?


lekarz-chorob-zakaznych-jak-moze-pomoc-ci-online

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
  1. Czym zajmuje się lekarz chorób zakaźnych?
  2. Najczęstsze choroby zakaźne w Polsce – przykłady
  3. Lekarz chorób zakaźnych online – jakie objawy warto zgłosić?
  4. Teleporada z lekarzem od chorób zakaźnych – jak wyglądają konsultacje online?

Czym zajmuje się lekarz chorób zakaźnych?

Lekarz chorób zakaźnych zajmuje się diagnostyką, leczeniem i prewencją chorób zakaźnych oraz pasożytniczych, w tym chorób zakaźnych skóry. Ich sprawcami są bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, dlatego lekarz chorób zakaźnych wykazuje się wiedzą z różnych dziedzin medycyny, w tym dermatologii, mikrobiologii i wenerologii.

Do specjalisty warto się udać w sytuacji, gdy:

  • miałeś kontakt z chorym lub nosicielem patogenów, skażonym sprzętem itd.;

  • dostrzegasz u siebie objawy zakażenia, szczególnie jeśli wróciłeś z regionów tropikalnych;

  • masz zażółcone białka oczu oraz skórę;

  • miałeś kontakt seksualny z osobą zakażoną,

  • podejrzewasz, że w gabinecie dentystycznym, u fryzjera lub kosmetyczki nie przestrzegano zasad higieny.

Najczęstsze choroby zakaźne w Polsce – przykłady

Lista chorób zakaźnych jest bardzo długa. Niektóre z nich przeważnie występują u dzieci, inne u dorosłych, a jeszcze inne wiążą się z podróżowaniem do egzotycznych krajów. Do najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce należą:

  • borelioza,

  • ospa wietrzna,

  • odra,

  • WZW typu B,

  • grypa,

  • SARS-CoV-2 (COVID-19),

  • salmoneloza,

  • rotawirusy,

  • półpasiec,

  • świnka,

  • opryszczka,

  • toksoplazmozęa,

  • różyczkęa.

Każda choroba wywołana mikroorganizmami zalicza się do grupy chorób zakaźnych i wymaga specjalistycznego podejścia. Postępowanie terapeutyczne zależy od czynnika sprawczego. Inne środki stosuje się np. przy zakażeniach bakteryjnych (antybiotyki), a inne przy wirusowych.

Lekarz chorób zakaźnych online – jakie objawy warto zgłosić?

Podczas konsultacji online należy poinformować lekarza chorób zakaźnych o typowych objawach, które mogą wskazywać właśnie na tego typu schorzenia. Niemal zawsze towarzyszy im gorączka. Pozostałe objawy uzależnione są od wielu czynników, zawsze jednak warto zgłosić: biegunki, wymioty, nudności, osłabienie, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia widzenia, utratę apetytu i uporczywy kaszel. Zwraca się uwagę także na wszelkie dolegliwości bólowe: gardła, głowy, brzucha, mięśniowo-kostne.

Choroby zakaźne skóry z wysypką również wymagają konsultacji. Szukając porady u specjalisty chorób zakaźnych, należy opisać rodzaj zmian skórnych (kolor wysypki, konsystencję, zmiany ropne, ewentualne rumienie, obszar występowania) wraz z towarzyszącymi im dolegliwościami (świąd, pieczenie, ból). Lekarz chorób zakaźnych często już po szczegółowym wywiadzie może ustalić wstępną diagnozę. Przykładem jest rumień wędrujący, który może wskazywać na boreliozę. Zwłaszcza jeśli w wywiadzie pacjent wskaże częste spacery po lesie.

Teleporada z lekarzem od chorób zakaźnych – jak wyglądają konsultacje online?

Teleporady są szybkim sposobem na uzyskanie ważnych informacji o swoim stanie zdrowia. Jeśli to możliwe w ramach teleporady, lekarz postawi diagnozę, skieruje na dalsze badania, wystawi zwolnienie lekarskie online bądź poinformuje o konieczności bezpośredniej wizyty w gabinecie. Konsultacje online opierają się na szczegółowym wywiadzie chorobowym, dlatego wcześniej warto przygotować sobie wszelkie informacje na temat wykonanych badań, stanu zdrowia i ewentualnych wyjazdach zagranicznych. Jeśli korzystasz z systemu Welbi, dokumentację medyczną lub też zdjęcia zmienionych chorobowo miejsc, możesz załączyć do zakładki „Moje wizyty” w Panelu pacjenta.

Dbając o odporność (aktywność fizyczna, dieta, unikanie stresu, wysypianie się) i higienę osobistą oraz poprzez szczepienia, jesteśmy w stanie wpływać na spadek liczby zachorowań. Z drugiej strony choroby zakaźne to nadal duże zagrożenie. Masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia? W pierwszej kolejności skorzystaj z teleporady u lekarza chorób zakaźnych – to znacznie usprawni procedurę.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.