Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Brak odruchu kolanowego – czy to już choroba?

W czasie badania nie udało się wywołać u mnie odruchu kolanowego. Ogólnie jestem zdrowa, a była to rutynowa kontrola u lekarza rodzinnego. Czym może być spowodowany brak odruchu kolanowego?

Odpowiedź

Należy pamiętać, że badanie odruchów głębokich jest tylko niewielką częścią badania neurologicznego. Dostarcza ono wprawdzie ważnych informacji, jednak zawsze należy interpretować je w kontekście objawów, badań laboratoryjnych i nasilenia innych odruchów u danej osoby. Jednostronny brak odruchu kolanowego może świadczyć o uszkodzeniu nerwów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub nerwów obwodowych. Bywa też spowodowany wystąpieniem chorób metabolicznych. Konieczne jest porównanie odruchu kolanowego po obu stronach ciała. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odruch kolanowy jest słaby, czy go nie ma? Warto ponadto spróbować wzmocnić odruchy przed zdiagnozowaniem ich braku. W razie objawów lub wątpliwości zalecana jest konsultacja z neurologiem.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.