account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Choroba kociego pazura – jakie są objawy zakażenia? Czy można je wyleczyć?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian27.10.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Nawet 85% kotów w Polsce może być nosicielami bakterii Bartonella spp. To ona odpowiada za chorobę kociego pazura. Poza kotami jej nosicielami mogą być też króliki, świnki morskie i psy. Dla zwierząt schorzenie jest niegroźne. Jednak u zakażonych nią ludzi mogą niekiedy wystąpić poważne powikłania. Choć jest to choroba rzadko diagnozowana, to warto wiedzieć, jak się może objawiać, by po ugryzieniu przez zwierzę domowe z większą świadomością obserwować reakcję organizmu.


choroba-kocieg-pazura
Adobe Stock

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest choroba kociego pazura?
  2. Jakie są objawy choroby kociego pazura?
  3. Jak przebiega diagnostyka choroby kociego pazura?
  4. Jak wygląda leczenie choroby kociego pazura?

Co to jest choroba kociego pazura?

Choroba kociego pazura (ang. cat scratch disease, CSD) to choroba zakaźna wywołana przez bakterię Bartonella sp. Należy do grupy schorzeń przenoszonych przez zwierzęta, podobnie jak bruceloza, leptospiroza czy wścieklizna.

Najczęściej za przeniesienie patogenu na człowieka odpowiadają koty – stąd nazwa schorzenia, którą wymyślił Robert Debre w 1931 r., sądząc, że to wyłącznie koty są nosicielem patogenów. Jednak jak się okazuje, do zakażenia może też dojść po ugryzieniu bądź zadrapaniu przez psa, świnkę morską i królika. Ponadto odnotowane zostały przypadki zachorowania po zaledwie polizaniu oka przez kota. Wówczas jednak zmiany występowały wyłącznie w obrębie oczodołu, a nie w całym organizmie.

Na szczęście nie jest to często występujące w Polsce schorzenie. Szansa, że Twój pupil zakazi Cię chorobą kociego pazura, wynosi zaledwie 0,05–0,25 na 100 000 osób! Z większym ryzykiem muszą się liczyć mieszkańcy Belgii (0,69/100 000 osób), Holandii (1,25/100 000 osób) i Stanów Zjednoczonych (1,8–9,3/1 000 000 osób). Warto jednak dodać, że choroba często jest mylona z innymi schorzeniami (np. z toksoplazmozą, mononukleozą czy tularemią), dlatego i statystyki te mogą być mocno zaniżone.

Najczęściej, co pewnie Cię nie zdziwi, chorują dzieci. Choroba kociego pazura u dziecka to efekt częstych zabaw ze zwierzętami domowymi. Mało delikatne obchodzenie się z kotem, psem, królikiem albo świnką morską może skończyć się podrapaniem, a nawet ugryzieniem. Tymczasem jest to główna droga przenoszenia bakterii.

Jakie są objawy choroby kociego pazura?

Pierwsze objawy choroby kociego pazura pojawiają się między 3. a 56. dniem od podrapania bądź ugryzienia przez zwierzę domowe. W miejscu, gdzie ciągłość naskórka została przerwana, tworząc bakteriom drogę do zaatakowania organizmu, pojawia się po kilku dniach (rzadziej po kilku tygodniach) niewielka grudka ze strupkiem. Przyznasz, że taki objaw łatwo przeoczyć? Nawet jeśli zauważysz zmianę, możesz ją wziąć za reakcję nadwrażliwości czy alergii albo efekt rozdrapania skóry.

Dopiero po upływie 1–3 tygodni rozwija się miejscowa limfadenopatia. Zwykle utrzymuje się przez kilka miesięcy, po czym samoistnie ustępuje. Na czym polega ta enigmatycznie brzmiąca reakcja? To nic innego, jak powiększenie węzłów chłonnych. Najczęściej zmiana obejmuje węzły pachowe, a nieco rzadziej szyjne i pachwinowe. Gdy dotkniesz takiego guza na szyi, w dole pachowym czy pachwinowym poczujesz ból, a samo zgrubienie będzie się delikatnie przesuwać. Zdarza się, że węzeł chłonny zaczyna ropieć i tworzą się skórne przetoki.

U ponad połowy chorych występują:

  • ból głowy,

  • gorączka,

  • osłabienie,

  • apatia,

  • nocne poty,

  • ból brzucha,

  • nudności,

  • utrata apetytu.

Zaledwie u 10% chorych (głównie u tych z zaburzeniami odporności) limfadenopatia ma postać pozawęzłową. Wówczas mogą się rozwinąć:

  • zapalenie wsierdzia,

  • zapalenie mózgu,

  • rumień guzowaty,

  • zapalenie siatkówki i nerwu wzrokowego,

  • zapalenie wątroby,

  • zapalenie ślinianek,

  • stany zapalne kości,

  • artropatia (upośledzenie budowy stawów),

  • mialgia (bóle mięśniowe).

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

Jak przebiega diagnostyka choroby kociego pazura?

Rozpoznanie choroby kociego pazura u dzieci i osób dorosłych lekarz przeprowadza, opierając się na czterech kryteriach diagnostycznych:

  • wywiad potwierdzający ugryzienie lub podrapanie przez zwierzę domowe albo ukąszenie przez pchłę czy kleszcza,

  • powiększenie węzłów chłonnych,

  • stwierdzenie zmian histopatologicznych w węzłach chłonnych (DNA Bartonella henselae jest obecne w 96% węzłów chłonnych osób zakażonych),

  • obecność przeciwciał dla Bartonella sp. w pobranej próbce krwi (oznaczenie we krwi przeciwciał IgM i IgG).

Jak wygląda leczenie choroby kociego pazura?

Najczęściej choroba kociego pazura ma łagodny przebieg i samoistnie ustępuje. W takim wypadku leczenie ma wyłącznie charakter objawowy. Lekarz może Ci wówczas przepisać środki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. 

Skuteczne są antybiotyki, które jednak nie zawsze muszą być przepisane, gdyż często organizm sam pokonuje patogeny. Niemniej lekarz może zalecić ich przyjmowanie, jeśli poza gorączką występuje leukocytoza (podwyższony poziom białych krwinek, potwierdzony wykonaną morfologią) oraz tworzą się ropnie. Skutecznymi antybiotykami są:

  • azytromycyna,

  • rifampicyna,

  • trimetoprim/sulfmetoxazol,

  • ciprofloksacyna,

  • antybiotyki B-laktamowe,

  • doksycyklina,

  • klarytromycyna.

W przypadku gdy węzeł chłonny ropieje i jego powiększenie utrzymuje się przez długi czas, konieczne może być usunięcie go w całości i poddanie badaniu histopatologicznemu. Pozwoli to wykluczyć chorobę nowotworową.

Źródła
  1. M. Wieczorek, M. Elwertowski i in., Choroba kociego pazura – diagnostyka i leczenie, „Reumatologia” 2011, vol. 49, nr 4, s. 294–297.
  2. K. Mazur‑Melewska, T. Macedulski i in., Różnorodność przebiegu klinicznego choroby kociego pazura, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, nr 8 (2), s. 176–179.
  3. J. Dąbrowska-Bień, M. Pietniczka-Załęska i in., Choroba kociego pazura – problem diagnostyczny, opis przypadku, „Otolaryngologia Polska” 2009, nr 63 (2), s. 154–157.
  4. J. Szaleniec, K. Oleś i in., Choroba kociego pazura – lekceważone schorzenie, „Otolaryngologia Polska” 2009, nr 63 (3), s. 271–273.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.