Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Czy zaraz po okresie są dni płodne?

Bezpośrednio po zakończeniu miesiączki uprawiałam z partnerem seks bez zabezpieczenia. Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę? Czy zaraz po okresie są dni płodne?

Odpowiedź

Największa szansa na poczęcie dziecka jest podczas owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, która może zostać zapłodniona. Biorąc pod uwagę fakt, że średni czas przeżycia komórki jajowej wynosi 48 godzin, a plemników do 72 godzin (jest to oczywiście uśredniona wartość, ponieważ plemniki mogą żyć nawet 7 dni), uznaje się, że dni najbardziej płodne obejmują okres na 3 dni przed wystąpieniem owulacji i 3 dni po niej. Owulacja występuje 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Jeśli więc cykle u Pani są krótkie, to owszem, istnieje szansa zapłodnienia. Jednak dopiero w kolejnym cyklu (po dniu planowanej miesiączki) można sprawdzić, czy jest Pani w ciąży.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.