account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy można zajść w ciążę przy endometriozie?

Angelika Janowiczlek. Wiktor Trela14.03.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Endometrioza to coraz częściej rozpoznawana choroba. Ponieważ dotyczy ona kobiet w wieku rozrodczym, pojawiają się objawy o wpływ na płodność. Owszem, zmiany w endometrium nie sprzyjają zapłodnieniu. Jednak nie wykluczają macierzyństwa. Sprawdź, czy przy endometriozie można zajść w ciążę.


endometrioza-a-ciaza-objawy
pexels

Polecane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
Spis treści
 1. Endometrioza
 2. Dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę?
 3. Ciąża naturalna przy endometriozie
 4. Zabieg in vitro przy endometriozie
 5. Przebieg ciąży przy endometriozie
 6. Czy leczenie endometriozy zwiększa szansę na ciążę?
 7. Czy endometrioza zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej?

Endometrioza

Jest to choroba ginekologiczna, która ma charakter przewlekły. W jej przebiegu stwierdza się ogniska endometrium (czyli błonę śluzową macicy) w miejscach, w których nie powinno ich być. W prawidłowych warunkach tkanka ta znajduje się wyłącznie w jamie macicy. Przy endometriozie jest ona obecna również w szyjce macicy, w pochwie, a nawet poza narządami płciowymi (np. w pęcherzu moczowym). Dodatkowo tworzą się zrosty lub torbiel endometrialna.

Najbardziej charakterystyczne objawy endometriozy to: ból w miednicy mniejszej, obfite miesiączki, stan zapalny oraz zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Dolegliwości bólowe pojawiają się bez związku z miesiączką. Są one obecne np. w czasie stosunku płciowego. Endometrioza ma również znaczący wpływ na płodność.

Dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę?

Zajście w ciążę przy endometriozie może być znacznie utrudnione ze względu na obniżenie płodności lub niepłodność, która jest skutkiem choroby. Obecnie wiadomo, że problemy z poczęciem dziecka wynikają:

 • ze zmiany charakterystyki endometrium,

 • ze środowiska niesprzyjającemu zagnieżdżeniu się komórki jajowej,

 • z zaburzeń hormonalnych,

 • z zaburzeń cyklu menstruacyjnego i braku owulacji,

 • z niedrożności jajowodów spowodowanej zrostami.

Pamiętaj jednak, że masz szansę na zajście w ciążę przy endometriozie. Choroba nie wyklucza możliwości naturalnego poczęcia. Owszem, proces ten może być utrudniony i wymagać czasu. Ważne jest jednak możliwie jak najszybsze otrzymanie pomocy medycznej i rozpoczęcie leczenia endometriozy.

Ciąża naturalna przy endometriozie

Szanse na naturalną ciążę przy endometriozie zależą od:

 • stopnia zaawansowania choroby,

 • wieku kobiety,

 • stanu jajowodów,

 • rezerwy jajnikowej,

 • parametrów nasienia mężczyzny.

Zdarza się, że aby zostać mamą przy endometriozie, potrzebujesz skorzystać z metod wspomaganego rozrodu. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przy I i II stopniu zaawansowania choroby można zastosować stymulację cyklu oraz inseminację domaciczną. Aby metody te przyniosły oczekiwany efekt, muszą być spełnione następujące warunki: dobra rezerwa jajnikowa, wiek do 35 lat, drożność jajowodów. Niekiedy jedyną szansą na zajście w ciążę przy endometriozie jest in vitro.

Zabieg in vitro przy endometriozie

Skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego przy endometriozie może zostać zaproponowane przez lekarza, jeżeli istnieją ku temu wskazania medyczne. Metoda ta zwykle jest stosowana przy III i IV stopniu zaawansowania choroby, ponieważ w takich przypadkach szanse na poczęcie naturalne są niskie.

In vitro może zostać Ci zaproponowane również w sytuacji, gdy cierpisz na endometriozę I lub II stopnia, ale inne metody nie przyniosły oczekiwanych efektów. Zapłodnienie pozaustrojowe jest wskazane również w przypadku kobiet powyżej 35. roku życia, z niską rezerwą jajnikową lub niedrożnością jajowodów.

Przebieg ciąży przy endometriozie

Ciąża przy endometriozie jest zaliczana do ciąż wysokiego ryzyka. Dzieje się tak ze względu na wyższy odsetek powikłań. Nie oznacza to jednak, że występują one we wszystkich przypadkach. Bardzo ważne jest, aby przez cały czas pozostawać pod opieką lekarza oraz monitorować stan zdrowia i przebieg ciąży.

Przy endometriozie wzrasta ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego. Ale nie tylko. Choroba ta może częściej skutkować cukrzycą ciążową, nadciśnieniem lub stanem przedrzucawkowym.

Czy leczenie endometriozy zwiększa szansę na ciążę?

Podjęcie leczenia endometriozy może wpływać na zwiększenie szans na ciążę. Powinnaś jednak pamiętać, że wpływ na płodność ma wiele czynników. Mają one również znaczenie dla postępowania terapeutycznego.

Laparoskopowe usunięcie zmian chorobowych (m.in. ognisk endometriozy i zrostów) może poprawić płodność. Dzięki zabiegowi zostają przywrócone prawidłowe warunki anatomiczne. Pamiętaj jednak, że nie dzieje się to we wszystkich przypadkach. Dlatego lekarze do każdej pacjentki podchodzą indywidualnie.

Pamiętaj, że dużą rolę w staraniach o dziecko przy endometriozie odgrywa czas. Im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym lepiej. Odkładanie macierzyństwa sprawia, że szanse na zapłodnienie maleją.

Czy endometrioza zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej?

Zapłodnione jajo płodowe przy endometriozie może nie zagnieździć się w jamie macicy. Zamiast tego pozostaje np. w jajowodzie. Wpływ na taką nieprawidłowość mają zrosty, ale też stan zapalny i nieprawidłowości w obrębie endometrium. Ciąża pozamaciczna musi zostać usunięta, ponieważ stwarza ryzyko dla zdrowia i życia kobiety.

Jeśli chorujesz na endometriozę i jednocześnie planujesz zajście w ciążę albo już spodziewasz się dziecka, na pewno ważne jest dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do ginekologa i różnych badań. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc szybko skonsultować się z lekarzem specjalistą i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych.

W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do ginekologa, ale też do 38 innych specjalistów (w tym endokrynologa) oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na e-konsultację lub wizytę stacjonarną w gabinecie to z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ. W ramach tego pakietu zyskasz też możliwość wykonania bez dodatkowych kosztów blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. morfologii, badania moczu czy USG w ciąży.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w tym szczególnym czasie oczekiwania na dziecko.

Źródła
 1. K. Łukaszuk i in., Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP), „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, t. 3, nr 3, s. 112–140.
 2. K. Sroślak, U. Ziętalewicz, P. Pyrcz, Wpływ endometriozy i metod jej leczenia na jakość życia i funkcjonowanie seksualne kobiet – przegląd najnowszych badań, „Przegląd Seksuologiczny” 2017, nr 1, s. 17–24.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.