account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?

Marta Skrzypeklek. Agnieszka Żędzian10.05.2022Aktualizacja: 12.03.2024

Bóle krzyżowe w ciąży są bardzo dokuczliwe, ale także powszechne. Pojawiają się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jakie są tego przyczyny i w jaki sposób można temu zaradzić?


bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
pexels

Polecane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
Spis treści
  1. Bóle krzyżowe w ciąży – przyczyny
  2. Sposoby na bóle krzyżowe w ciąży
  3. Spanie na boku
  4. Spacery
  5. Aktywne siedzenie
  6. Ćwiczenia
  7. Masaże i dieta
  8. Kiedy bóle krzyżowe w ciąży stają się powodem do niepokoju?

Bóle krzyżowe w ciąży – przyczyny

Ciąża jest pięknym i wyczekiwanym okresem w życiu kobiety, lecz niesie ze sobą wiele dolegliwości. Jedną z najbardziej powszechnych są bóle krzyżowe, czyli w dolnym odcinku kręgosłupa. Jest to związane z przesunięciem się środka ciężkości – w związku z tym, że brzuch wysuwa się coraz bardziej do przodu, kobieta musi się odchylać bardziej do tyłu. Powoduje to inne ustawienie stawów: bioder, kolan, stóp i oczywiście kręgosłupa. Ciążowy ból odcinka lędźwiowego pojawia się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze, ponieważ wówczas waga dziecka jest już znacząca i przyszła mama ma co dźwigać. Czasami bóle krzyżowe pojawiają się we wczesnej ciąży, a dzieje się tak dlatego, że w ramach przygotowań na wzrost dziecka mięśnie brzucha zaczynają się rozluźniać, a miednica przesuwa się do przodu. Dziecko na szczęście rośnie wolno i zdrowy kręgosłup przyszłej mamy może spokojnie poradzić sobie z tą dolegliwością, w szczególności jeśli kobieta wcześniej była aktywna fizycznie. Jeśli ból jest jednak zbyt dokuczliwy, istnieje wiele metod, które pozwolą go uśmierzyć.

Bóle krzyżowe pojawiają się również przed samym porodem. Spowodowane jest to wówczas intensywnym rozciąganiem macicy i jej więzadeł. Dzięki temu dziecku łatwiej jest się przedostać przez kanał rodny. 

Bywa też tak, że ból krzyżowy w ciąży może być jednym z objawów infekcji układu moczowego lub porodu przedwczesnego. Wówczas należy się szybko skontaktować z lekarzem prowadzącym. 

Prócz bólów krzyżowych kobietom w ciąży często towarzyszy uporczywy ból nóg. Wynika to z tego, że dźwigają spory ciężar. Dodatkowo zmniejszona aktywność fizyczna pogarsza pracę mięśni i spowalnia przepływ krwi, przez co nogi stają się mocno obciążone. 

Sposoby na bóle krzyżowe w ciąży

Kiedy bóle krzyżowe stają się nie do zniesiania, na pomoc przychodzi kilka sprawdzonych metod, dzięki którym kobieta poczuje ulgę. 

Spanie na boku

Wiele kobiet spało na brzuchu zanim zaszły w ciąże. Choć w stanie błogosławionym nie jest to niebezpieczne, staje się jednak bardzo niewygodne. W dodatku jest to pozycja, która przyczynia się do eskalacji bólu w odcinku lędźwiowym. Zamiast na brzuchu lepiej spać na boku. Na rynku dostępne są również specjalne poduszki dla ciężarnych kobiet, które w trakcie snu można podłożyć sobie pod brzuch, dzięki czemu odpoczywa cały kręgosłup. 

Spacery

Spacery zawsze są bardzo korzystne dla ogólnego zdrowia. W ciąży należy chodzić jak najczęściej, lecz trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze powinnaś mieć odpowiednie buty: wygodne, płaskie i z antypoślizgową podeszwą. Po drugie musisz zwracać uwagę na sposób, w jaki chodzisz. Świadome chodzenie to patrzenie przed siebie i trzymanie brody równolegle do ziemi. Ramiona powinny być rozluźnione, uda zaangażowane, a mięśnie brzucha napięte, aby kręgosłup był wsparty. Najlepiej będzie, jeśli wyobrazisz sobie, że niesiesz na głowie dużą książkę. 

Aktywne siedzenie

Podczas ciąży kobieta powinna zatroszczyć się o to, jak siedzi. Nie należy mocno rozluźniać się na kanapie –  leżąc w kłębek, wykręcasz sobie tułów i pogłębiasz ból. Postaraj się siedzieć prosto, trzymając obie stopy na podłodze, podpierając krzyż poduszką. Podobnie jak przy spacerze ramiona muszą być luźno, a głowa wyprostowana. Niech wejdzie ci to w nawyk.

Ćwiczenia

Ćwiczenia, o ile wykonywane regularnie, potrafią mieć zbawienny wpływ na bóle krzyżowe w ciąży. Zanim zaczniesz ćwiczyć, zapytaj swojego lekarza, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Najprostszymi i najbardziej skutecznymi ćwiczeniami na wzmocnienie kręgosłupa są: aktywne siedzenie na gumowej piłce, unoszenie rąk oraz nóg w klęku podpartym oraz pływanie. 

Masaże i dieta

Do innych metod radzenia sobie z bólami krzyżowymi w ciąży należą delikatne masaże. Nie musisz od razu wybierać się do fizjoterapeuty, możesz poprosić o to swojego partnera. Ważne jest też utrzymanie odpowiedniej masy ciała – sama ciąża to duże obciążenie dla organizmu, a więc nie dokładaj mu zbędnych kilogramów.     

Kiedy bóle krzyżowe w ciąży stają się powodem do niepokoju?

Zdarzają się bóle krzyża, które mogą być objawem położniczym, jeśli trwają około minuty i powtarzają się w odstępach 10 minut. Mogą być to sygnały skurczów macicy, które we wczesnej ciąży mogą świadczyć o przedwczesnym porodzie. 

Ponadto ból kręgosłupa i odcinka lędźwiowego w ciąży może być niebezpieczny, kiedy towarzyszą mu:

  • ból brzucha,

  • nudności i wymioty,

  • zawroty głowy,

  • nagłe osłabienie organizmu,

  • krwawienie z dróg rodnych,

  • plamienie,

  • skurcze macicy, 

  • gorączka. 

W takim przypadku kobieta musi natychmiast udać się do szpitala, ponieważ może być to oznaką infekcji lub poronienia. 

Jeśli dokuczają Ci w ciąży silne bóle krzyżowe i chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa i innych specjalistów, którzy zdiagnozują podłoże odczuwanych dolegliwości, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie zyskasz nie tylko możliwość konsultacji z ginekologiem, ale również dostęp do nawet 38 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Z lekarzem POZ będziesz w stanie skonsultować się w 24 godziny, a ze specjalistą w ciągu z reguły 3 dni roboczych. Poza tym w ramach pakietu OCHRONA GOLD możesz zyskać dostęp także do drobnych zabiegów ambulatoryjnych i blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (np. USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, posiewu moczu).

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
1. W. Sears, M. Sears, Księga ciąży, tłum.G. Chamielec, Mamania, Warszawa 2014. 2. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań, 2020. 3. G.H. Bręborowicz, Sytuacje kliniczne w położnictwie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2022.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.