Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?

Marta Drzazga

31.05.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Ciąża to czas intensywnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Nic dziwnego, że organizm potrzebuje sporo czasu, aby dojść do pełnej równowagi. Pierwsza miesiączka po porodzie powinna wystąpić nie wcześniej niż 6 tygodni po rozwiązaniu. U młodych mam, które karmią naturalnie, czas ten może wydłużyć się aż do momentu odstawienia dziecka od piersi. Sprawdź, jakie są normy i co warto wiedzieć na temat cyklu menstruacyjnego po porodzie.


miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Kiedy wraca miesiączka po porodzie?

Jednym z pierwszych i najbardziej jednoznacznych objawów ciąży jest zanik miesiączki. Wynika to stąd, że przez 9 miesięcy gospodarka hormonalna wygląda zupełnie inaczej – organizm jest ukierunkowany przede wszystkim na ochronę dziecka i zapewnienie mu optymalnych warunków do rozwoju wewnątrz macicy. Hormony wydzielane są w większej ilości niż przed ciążą i stąd biorą się „hormonalne zawirowania” oraz wynikający z nich brak okresu. Tuż po zapłodnieniu może pojawić się plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem zarodka w jamie macicy. Często jest ono mylone ze skąpym okresem i przypomina raczej krwawienia międzymiesiączkowe. Miesiączka wraz z jej wszystkimi dolegliwościami powróci dopiero po porodzie. 

Powrót miesiączki po porodzie jest uzależniony od wielu czynników i nie ma tutaj sztywnych ram. Przyjmuje się, że pierwszy okres powinien wystąpić nie wcześniej niż 6 tygodni po rozwiązaniu (jest to czas połogu), a czas jego trwania jest uzależniony przede wszystkim od karmienia piersią. Mamy, które karmią naturalnie, dłużej czekają na powrót miesiączki, a te, które podają dzieciom mleko modyfikowane, mogą spodziewać się pierwszego okresu około 8 tygodni po przyjściu dziecka na świat. Pamiętaj, że krew w czasie połogu jest zjawiskiem całkowicie normalnym – przez kilka tygodni organizm oczyszcza się, wydalając tzw. odchody połogowe, których nie należy mylić z krwawieniem menstruacyjnym. 

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie przy karmieniu piersią?

U mam karmiących niemowlęta piersią wzrasta poziom prolaktyny, która hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za owulację i menstruację. Poziom prolaktyny jest szczególnie wysoki w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy karmienie odbywa się na żądanie, a więc średnio kilkanaście razy na dobę. To właśnie z tego powodu mamy karmiące naturalnie mogą spodziewać się okresu wiele miesięcy po porodzie. Mówi się, że miesiączka u kobiet karmiących piersią powinna wrócić między 6. a 18. miesiącem życia dziecka, jednak nie jest to regułą. Są mamy, które dostają okresu tuż po połogu, ale są też takie, które na pierwszą miesiączkę czekają aż do zakończenia laktacji. Pewne jest, że ograniczenie liczby karmień stopniowo obniża poziom prolaktyny, a konsekwencją tego jest między innymi powrót miesiączki.

Pierwsza miesiączka po porodzie – ile trwa i jak wygląda?

Pierwsza miesiączka po porodzie może znacznie różnić się od tych, które były przed ciążą. Przyjmuje się, że powinna ona trwać 3–8 dni, a poprzedza ją napięcie przedmiesiączkowe (PMS). Pamiętaj, że pierwszy okres po porodzie może być:

 • Nieregularny – organizm powraca do dawnych funkcji stopniowo. Okres powinien ustabilizować się w ciągu około roku po powrocie.

 • Skąpy lub obfity – zdarza się tak, że kobiety, które wcześniej miały bolesne i obfite miesiączki, mają bardziej skąpy okres z niewielkimi dolegliwościami.

 • Bolesny – bolesna miesiączka po porodzie może wynikać na przykład ze zmian, które zaszły w drogach rodnych. Pamiętaj, że zbyt duży ból w czasie menstruacji powinien być powodem do niepokoju.

Brak okresu a ponowne zajście w ciążę

Wiele osób błędnie uważa, że brak okresu po porodzie wyklucza możliwość zajścia w ciążę. Podczas cyklu, w którym nie ma krwawienia menstruacyjnego, może występować owulacja – konieczny element, aby mogło dojść do zapłodnienia. Nie należy więc wierzyć w popularne przekonanie, że karmienie piersią chroni kobiety przed zbyt wczesnym zajściem w kolejną ciążę. Co więcej, nieregularna miesiączka po porodzie znacznie utrudnia obserwację cyklu, dlatego wskazane są raczej inne metody antykoncepcji niż kalendarzyk miesiączkowy.

Miesiączka po porodzie – kiedy do lekarza?

Pierwszy okres po porodzie jest sprawą indywidualną, jednak czasem ciało wysyła sygnały o problemach, które warto skonsultować ze specjalistą:

 • Okres nie wraca – jeśli dziecko już dawno zostało odstawione od piersi, a pierwsza miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawiła, należy skonsultować się z ginekologiem i zbadać poziom hormonów.

 • Miesiączka wraca za wcześnie – warto udać się do lekarza, gdy krwawienie menstruacyjne pojawiło się jeszcze przed zakończeniem połogu.

 • Nasilony ból – jeśli ból w podbrzuszu staje się nieznośny, nie czekaj, aż sam minie. Dolegliwości bólowe mogą mieć związek na przykład ze zmianami w macicy czy jajnikach (torbiele, mięśniaki). Pośrednią przyczyną może też być stres – zależność między stresem a okresem jest znana nie od dzisiaj.

Źródła
 1. N. Miłuńska, 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność, Wydawnictwo Naya, Warszawa 2016.
 2. A. Salvia i in., Miesiączka, chcę wiedzieć!, Wydawnictwo Debit, Katowice 2021.
 3. J. Skrzypczak, Zaburzenia miesiączkowania, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2017.
 4. T. Oleszczuk, Uspokój swoje hormony, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2021.
 5. S. Kitzinger, Karmienie piersią, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1983.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.