Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 2 min.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Poznaj kilka sposobów na nudności

lek. Magdalena Mroczek

30.07.2021

Aktualizacja: 03.11.2022

Mdłości w ciąży są częste i występują u większości kobiet. Jeśli już ich doświadczyłaś, wiesz, że są bardzo nieprzyjemne. Na szczęście nie zagrażają Twojemu dziecku. Jak zwalczać mdłości w ciąży? Jakie środki nie zaszkodzą maluszkowi? Najlepiej zacząć od modyfikacji stylu życia.


mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
unsplash.com

Polecane

seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
Spis treści
 1. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?
 2. Mdłości w różnych trymestrach ciąży
 3. Mdłości w pierwszym trymestrze ciąży
 4. Mdłości w drugim trymestrze ciąży
 5. Mdłości w trzecim trymestrze ciąży
 6. Co powoduje mdłości w ciąży?
 7. Mdłości - czynniki ryzyka:
 8. Co pomaga na mdłości w ciąży?
 9. Kiedy należy się zgłosić po pomoc?

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży dotyczą aż 3 na 4 przyszłych matek. Ich brak jest raczej wyjątkiem. Najczęściej pojawiają się między 6. a 9. tygodniem ciąży, a ustępują między 12. a 16. Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących wymiotów w ciąży i odpowiedzi na nie:

 • Kiedy mdłości w ciąży są najsilniejsze? Najbardziej dokuczliwe mdłości występują między 10. a 16. tygodniem ciąży, potem zazwyczaj tracą na intensywności.

 • Kiedy mijają mdłości w ciąży? Najczęściej między 16. a 20. tygodniem.

 • Jak długo trwają mdłości w ciąży? Niestety u niektórych kobiet mogą występować przez całą ciążę. Dotyczy to jednak nielicznych ciężarnych, częściej tych, które spodziewają się bliźniaków.

Polecamy

ciaza-o-co-warto-zapytac-ginekologa
Zdrowie

Ciąża – o co zapytać ginekologa? Kiedy warto skorzystać z teleporady

Ciąża to czas kiedy obserwujesz u siebie zmiany w wyglądzie i w samopoczuciu, które budzą wiele wątpliwości oraz pytań – nic w tym dziwnego, przecież z dnia na dzień Twoje ciało ulega niezwykłym przemianom. Działanie hormonów ciążowych, powiększająca się macica, intensywniej pracujące organy wewnętrzne – wszystko to ma wpływ na Twój organizm. Dlatego już od pierwszych tygodni ciąży możesz mieć wiele pytań z serii „czy to normalne” lub „czy powinnam się tym niepokoić”? Jednak zamiast szukać odpowiedzi na forach internetowych, niepokojące objawy i wątpliwości możesz skonsultowa z lekarzem ginekologiem.

Redakcja19.08.2021

Mdłości w różnych trymestrach ciąży

Mdłości w pierwszym trymestrze ciąży

Występują najczęściej. Chociaż charakterystyczne są przede wszystkim o poranku, część kobiet doświadcza ich wieczorami. W tym okresie możesz się jeszcze zastanawiać, czy mdłości poprzedzają miesiączkę, czy już zwiastują ciążę. Mdłości występują przed okresem nawet u 75% kobiet. Jeśli miesiączka się spóźnia, warto wykonać test ciążowy.

Mdłości w drugim trymestrze ciąży

Występują stosunkowo rzadko.

Mdłości w trzecim trymestrze ciąży

Mdłości w 8. i 9. miesiącu ciąży najczęściej spowodowane są problemami z przewodem pokarmowym. Dziecko rozwija się, w związku z czym żołądek ma mniej przestrzeni. Możesz również mieć zaparcia, wzdęcia i zgagę. Co stosować na mdłości w 3. trymestrze ciąży? Jedz częściej, za to mniejsze porcje i ograniczaj pokarmy, które pobudzają układ trawienny (np. chipsy ziemniaczane, pikantne potrawy).

Infografika Poziom beta hCG kiedy zbadać poziom

Co powoduje mdłości w ciąży?

Poranne mdłości często spowodowane są przez:

 • podwyższony poziom hormonu ciążowego hCG, którego najwyższe stężenie przypada na okres intensywnego występowania porannych mdłości,

 • rosnące poziomy estrogenu i progesteronu, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego i zmniejszają wydajność trawienia,

 • metaliczny smak, którego wiele kobiet doświadcza podczas ciąży,

 • ostrzejszy węch, na który wpływają hormony ciążowe,

 • zgaga lub choroba refluksowa żołądkowo-jelitowa, które występują częściej podczas ciąży,

 • nadmiar śliny, który może powodować uczucie mdłości.

Mdłości - czynniki ryzyka:

 • ciąża mnoga,

 • wymioty w trakcie poprzedniej ciąży,

 • skłonność do choroby lokomocyjnej,

 • migrenowe bóle głowy,

 • poranne mdłości w rodzinie,

 • nudności podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych zawierających hormony,

 • osłabienie organizmu,

 • otyłość (BMI 30 lub więcej),

 • stres.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Ponieważ w ciąży nie powinno się przyjmować wielu leków, przede wszystkim postaraj się zmodyfikować styl życia. Spróbuj następujących metod:

 • Unikaj zapachów wywołujących mdłości - z powodu bardziej wrażliwego węchu niektóre zapachy mogą nagle stać się obrzydliwe. Otwieraj okna podczas gotowania, do prania używaj bezzapachowego środka.

 • Noś bransoletki do akupresury przeciwko nudnościom. Uciskają one punkt na wewnętrznej części nadgarstka, co u części kobiet skutecznie zwalcza ciążowe nudności. Bransoletki są szeroko dostępne w sklepach z lekami i zdrową żywnością. Niektóre wykorzystują stymulację elektryczną.

 • Odpocznij i się odstresuj. Relaks może pomóc zmniejszyć mdłości. Wypróbuj klasyczne techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, wizualizacja lub joga prenatalna.

 • Działaj powoli - pośpiech nasila nudności w ciąży. Rano pozostań w łóżku przez kilka dodatkowych minut, znajdź czas na ciepły prysznic.

 • Wypróbuj domowe sposoby - zioła na żołądek lub napar z imbiru to tradycyjne środki na mdłości. Imbir zapobiega mdłościom i jest skuteczny w leczeniu przeziębienia. Nie stosuj go w pierwszym trymestrze ciąży i nie przekraczaj dziennej dawki 1 g. Rumianek wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy, siemię lniane zapobiega zaparciom.

Kiedy należy się zgłosić po pomoc?

Łagodne i umiarkowane poranne mdłości nie wpływają negatywnie na zdrowie dziecka. Jeśli zmiany stylu życia nie pomagają, lekarz może zalecić Ci leki. Środkami pierwszego wyboru są zazwyczaj witamina B-6 i doksylamina. Możesz też otrzymać leki przeciwhistaminowe; część z nich jest bezpieczna w ciąży.Kiedy natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza? Brak możliwości przyjmowania jedzenia lub płynów może być niebezpieczny dla zdrowia Twojego i dziecka. Mogą również wystąpić problemy z tarczycą, wątrobą i równowagą płynów, a także osłabienie organizmu. W takiej sytuacji natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Jeśli wraz z porannymi mdłościami pojawi się ciemny mocz, może to świadczyć o infekcji układu moczowego, która wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.Co można stosować na poranne mdłości? Przede wszystkim ważna jest modyfikacja stylu życia. Na szczęście w większości przypadków poranne mdłości mijają same między 16. a 20. tygodniem ciąży.

Źródła
 1. N.A. Nayer, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - postępowanie krok po kroku, „Ginekologia po dyplomie” 2012.
 2. N.M Lee, S. Saha, Nausea and vomiting of pregnancy, „Gastroenterol Clin North Am.” 2011, nr 40, s. 309-334.
Author lek. Magdalena Mroczek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.