Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Poznaj kilka sposobów na nudności

lek. Magdalena Mroczek

30.07.2021

Aktualizacja: 23.09.2021

Mdłości w ciąży są częste i występują u większości kobiet. Jeśli już ich doświadczyłaś, wiesz, że są bardzo nieprzyjemne. Na szczęście nie zagrażają Twojemu dziecku. Jak zwalczać mdłości w ciąży? Jakie środki nie zaszkodzą maluszkowi? Najlepiej zacząć od modyfikacji stylu życia.


mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
unsplash.com

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży dotyczą aż 3 na 4 przyszłych matek. Ich brak jest raczej wyjątkiem. Najczęściej pojawiają się między 6. a 9. tygodniem ciąży, a ustępują między 12. a 16. Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących wymiotów w ciąży i odpowiedzi na nie:

 • Kiedy mdłości w ciąży są najsilniejsze? Najbardziej dokuczliwe mdłości występują między 10. a 16. tygodniem ciąży, potem zazwyczaj tracą na intensywności.

 • Kiedy mijają mdłości w ciąży? Najczęściej między 16. a 20. tygodniem.

 • Jak długo trwają mdłości w ciąży? Niestety u niektórych kobiet mogą występować przez całą ciążę. Dotyczy to jednak nielicznych ciężarnych, częściej tych, które spodziewają się bliźniaków.

Mdłości w różnych trymestrach ciąży

Mdłości w pierwszym trymestrze ciąży

Występują najczęściej. Chociaż charakterystyczne są przede wszystkim o poranku, część kobiet doświadcza ich wieczorami. W tym okresie możesz się jeszcze zastanawiać, czy mdłości poprzedzają miesiączkę, czy już zwiastują ciążę. Mdłości występują przed okresem nawet u 75% kobiet. Jeśli miesiączka się spóźnia, warto wykonać test ciążowy.

Mdłości w drugim trymestrze ciąży

Występują stosunkowo rzadko.

Mdłości w trzecim trymestrze ciąży

Mdłości w 8. i 9. miesiącu ciąży najczęściej spowodowane są problemami z przewodem pokarmowym. Dziecko rozwija się, w związku z czym żołądek ma mniej przestrzeni. Możesz również mieć zaparcia, wzdęcia i zgagę. Co stosować na mdłości w 3. trymestrze ciąży? Jedz częściej, za to mniejsze porcje i ograniczaj pokarmy, które pobudzają układ trawienny (np. chipsy ziemniaczane, pikantne potrawy).

Co powoduje mdłości w ciąży?

Poranne mdłości często spowodowane są przez:

 • podwyższony poziom hormonu ciążowego hCG, którego najwyższe stężenie przypada na okres intensywnego występowania porannych mdłości,

 • rosnące poziomy estrogenu i progesteronu, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego i zmniejszają wydajność trawienia,

 • metaliczny smak, którego wiele kobiet doświadcza podczas ciąży,

 • ostrzejszy węch, na który wpływają hormony ciążowe,

 • zgaga lub choroba refluksowa żołądkowo-jelitowa, które występują częściej podczas ciąży,

 • nadmiar śliny, który może powodować uczucie mdłości.

Mdłości - czynniki ryzyka:

 • ciąża mnoga,

 • wymioty w trakcie poprzedniej ciąży,

 • skłonność do choroby lokomocyjnej,

 • migrenowe bóle głowy,

 • poranne mdłości w rodzinie,

 • nudności podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych zawierających hormony,

 • osłabienie organizmu,

 • otyłość (BMI 30 lub więcej),

 • stres.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Ponieważ w ciąży nie powinno się przyjmować wielu leków, przede wszystkim postaraj się zmodyfikować styl życia. Spróbuj następujących metod:

 • Unikaj zapachów wywołujących mdłości - z powodu bardziej wrażliwego węchu niektóre zapachy mogą nagle stać się obrzydliwe. Otwieraj okna podczas gotowania, do prania używaj bezzapachowego środka.

 • Noś bransoletki do akupresury przeciwko nudnościom. Uciskają one punkt na wewnętrznej części nadgarstka, co u części kobiet skutecznie zwalcza ciążowe nudności. Bransoletki są szeroko dostępne w sklepach z lekami i zdrową żywnością. Niektóre wykorzystują stymulację elektryczną.

 • Odpocznij i się odstresuj. Relaks może pomóc zmniejszyć mdłości. Wypróbuj klasyczne techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, wizualizacja lub joga prenatalna.

 • Działaj powoli - pośpiech nasila nudności w ciąży. Rano pozostań w łóżku przez kilka dodatkowych minut, znajdź czas na ciepły prysznic.

 • Wypróbuj domowe sposoby - zioła na żołądek lub napar z imbiru to tradycyjne środki na mdłości. Imbir zapobiega mdłościom i jest skuteczny w leczeniu przeziębienia. Nie stosuj go w pierwszym trymestrze ciąży i nie przekraczaj dziennej dawki 1 g. Rumianek wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy, siemię lniane zapobiega zaparciom.

Kiedy należy się zgłosić po pomoc?

Łagodne i umiarkowane poranne mdłości nie wpływają negatywnie na zdrowie dziecka. Jeśli zmiany stylu życia nie pomagają, lekarz może zalecić Ci leki. Środkami pierwszego wyboru są zazwyczaj witamina B-6 i doksylamina. Możesz też otrzymać leki przeciwhistaminowe; część z nich jest bezpieczna w ciąży.Kiedy natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza? Brak możliwości przyjmowania jedzenia lub płynów może być niebezpieczny dla zdrowia Twojego i dziecka. Mogą również wystąpić problemy z tarczycą, wątrobą i równowagą płynów, a także osłabienie organizmu. W takiej sytuacji natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Jeśli wraz z porannymi mdłościami pojawi się ciemny mocz, może to świadczyć o infekcji układu moczowego, która wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.Co można stosować na poranne mdłości? Przede wszystkim ważna jest modyfikacja stylu życia. Na szczęście w większości przypadków poranne mdłości mijają same między 16. a 20. tygodniem ciąży.

Źródła
 1. N.A. Nayer, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - postępowanie krok po kroku, „Ginekologia po dyplomie” 2012.

 2. N.M Lee, S. Saha, Nausea and vomiting of pregnancy, „Gastroenterol Clin North Am.” 2011, nr 40, s. 309-334.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Najchętniej czytane

gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
Zdrowie
1 min.
Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
20.08.2021
poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021
dlaczego-sniadanie-jest-wazne-i-nie-powinno-sie-go-pomijac
OdżywianieZdrowie
1 min.
Dlaczego śniadanie jest ważne i nie powinno się go pomijać?
30.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.