Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Glista ludzka – jaką chorobę powoduje? Jak walczyć z tym pasożytem?

Olga Dąbska

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Glista ludzka to pasożyt, którego żywicielem jest wyłącznie człowiek. Wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Na zakażenie jesteś narażony podczas spożywania niedomytych warzyw i owoców czy wody, które były zanieczyszczone ludzkimi fekaliami. Reakcja na obecność glisty ludzkiej zależy od wrażliwości osobniczej.


Pasożyty, mimo coraz większej wiedzy na ich temat i poprawy warunków sanitarnych, w dalszym ciągu stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Glista ludzka jest jednym z nich. W przebiegu glistnicy objawy chorobowe mogą być wywołane zarówno przez wędrujące larwy, jak i dorosłe nicienie przebywające w jelicie. Sprawdź, jak wygląda cykl rozwojowy glisty i jak z nią walczyć.

Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
glista-ludzka-jakie-sa-objawy-jak-wyglada
pixabay.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
 1. Glista ludzka – co to za pasożyt?
 2. Glista ludzka – jaką chorobę powoduje?
 3. Cykl rozwojowy glisty ludzkiej
 4. Objawy i powikłania zakażenia glistą ludzką
 5. Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka?

Glista ludzka – co to za pasożyt?

Glista ludzka (z łac. Ascaris lumbricoides hominis) to pasożyt należący do rodzaju Ascaris. Jest rozdzielnopłciowa. Samice są dłuższe od samców. Dorosłe żeńskie osobniki mogą osiągać około 40 cm, a męskie do 32 cm. Jak wygląda glista ludzka? Jest bladoróżowa. Ma obły kształt ciała. Wzdłuż niego zaobserwować można cztery podłużne linie – cienkie i białe linie grzbietową i brzuszną oraz brunatne i grubsze linie boczne. Ciało glisty ludzkiej rozpoczyna się od otworu gębowego, który otaczają trzy wargi pełniące rolę narządu czepnego i narządu dotyku, zaś kończą je otwory wydalniczy i odbytowy.

Glista ludzka – jaką chorobę powoduje?

Glista ludzka to czynnik etiologiczny glistnicy. Choroba ta nazywana jest również askariozą. To jedna z częściej występujących robaczyc przewodu pokarmowego, przy czym stanowi głównie problem krajów słabo rozwiniętych. W Polsce przypadki glistnicy są sporadyczne.

Jak można zarazić się glistą? Wymieniane są dwie główne drogi zakażenia – spożywanie wody lub niedokładnie umytych owoców i warzyw, które zostały zanieczyszczone ludzkimi fekaliami. Ryzyko zakażenia występuje też podczas kąpieli w jeziorze, rzadziej w basenie, gdzie woda miała styczność z kałem zakażonej osoby. Na chorobę w największym stopniu narażone są dzieci z powodu nieprzestrzegania zasad higieny.

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej przedstawia się następująco. Dorosłe osobniki żyją w jelicie cienkim. Samice są w stanie złożyć w ciągu doby nawet 200 tysięcy jaj. Jaja glisty ludzkiej wraz z kałem wydostają się poza organizm żywiciela. W ciągu kilku tygodni z jaj rozwijają się larwy. To postać, którą zaraża się kolejny żywiciel. Spożyte wraz z wodą lub pokarmem trafiają do jelita. Tam uwalniają się z osłon jajowych, po czym przedostają się przez ściany jelita do naczyń krwionośnych, które stanowią dla nich sposób na dotarcie do płuc. W pęcherzykach płucnych larwy linieją dwa razy. Kiedy uzyskają 2 mm, rozpoczynają drogę powrotną do jelita. W jaki sposób? Kierują się w górę – przez oskrzeliki, oskrzela, tchawicę, krtań trafiają do górnej części układu pokarmowego, gdzie zostają połknięte, następnie do żołądka i do jelita. Po upływie 8 tygodni osiągają zdolność do rozmnażania się.

Objawy i powikłania zakażenia glistą ludzką

Objawy glisty ludzkiej u dziecka i osoby dorosłej mogą być różnorakie. Zakażenie objawia się przede wszystkim:

 • ogólnym osłabieniem,

 • nadmierną pobudliwością,

 • zawrotami głowy

 • czasem symptomami przypominającymi padaczkę.

Możesz zaobserwować objawy alergiczne, jak:

 • pokrzywka,

 • obrzęki twarzy i rąk,

 • świąd skóry,

 • zapalenie spojówki,

 • suchy kaszel,

 • łzawienie.

Doskwierać ci może również bezsenność i ból brzucha

Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka?

W rozpoznaniu glisty ludzkiej wykonuje się badania kału. Zleca się testy serologiczne na obecność swoistych przeciwciał przeciwko antygenom glisty ludzkiej czy badanie krwi obwodowej na eozynofilię.

Jak się pozbyć tego pasożyta? Podstawę stanowi farmakoterapia. W terapii stosuje się leki przeciwpasożytnicze. Jej efektywność potwierdza wydalenie dorosłej formy pasożyta. Jak natomiast leczyć płucną glistę ludzką u dziecka? W przypadku glistnicy płucnej u dziecka czy dorosłego prowadzi się leczenie objawowe, które ma hamować kaszel i ułatwiać oddychanie. Wówczas nie stosuje się środków przeciwpasożytniczych. Kiedy dojdzie do ograniczenia drożności jelita, konieczny okazać się może zabieg. Wykonuje się laparotomię i usuwa glisty. Podczas leczenia należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Fachowe leczenie wspomagać można fitoterapią. Odrobaczanie z użyciem roślin należy do popularnych rozwiązań. Najlepszy jest piołun na pasożyty

Źródła
 1. P. Akuthota, P.F. Weller, Eosinophilic Pneumonias, „Clinical Microbiology Reviews”, 2012, t. 25, nr 4, s. 649–660.
 2. Z. Dziubek, Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, s. 470-472.
 3. K.G. Ramamoorthy, Anaesthesia and Ascaris pneumonia (Loeffler's syndrome), „Indian Journal of Anaesthesia”, 2015, t. 59, nr 2, s. 125–126.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.