account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Glista ludzka – jaką chorobę powoduje? Jak walczyć z tym pasożytem?

Olga Dąbskalek. Agnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 02.04.2024

Glista ludzka to pasożyt, którego żywicielem jest wyłącznie człowiek. Wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Na zakażenie jesteś narażony podczas spożywania niedomytych warzyw i owoców czy wody, które były zanieczyszczone ludzkimi fekaliami. Reakcja na obecność glisty ludzkiej zależy od wrażliwości osobniczej.


Pasożyty, mimo coraz większej wiedzy na ich temat i poprawy warunków sanitarnych, w dalszym ciągu stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Glista ludzka jest jednym z nich. W przebiegu glistnicy objawy chorobowe mogą być wywołane zarówno przez wędrujące larwy, jak i dorosłe nicienie przebywające w jelicie. Sprawdź, jak wygląda cykl rozwojowy glisty i jak z nią walczyć.

glista-ludzka-jakie-sa-objawy-jak-wyglada
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Glista ludzka – co to za pasożyt?
 2. Glista ludzka – jaką chorobę powoduje?
 3. Cykl rozwojowy glisty ludzkiej
 4. Objawy i powikłania zakażenia glistą ludzką
 5. Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka?

Glista ludzka – co to za pasożyt?

Glista ludzka (z łac. Ascaris lumbricoides hominis) to pasożyt należący do rodzaju Ascaris. Jest rozdzielnopłciowa. Samice są dłuższe od samców. Dorosłe żeńskie osobniki mogą osiągać około 40 cm, a męskie do 32 cm. Jak wygląda glista ludzka? Jest bladoróżowa. Ma obły kształt ciała. Wzdłuż niego zaobserwować można cztery podłużne linie – cienkie i białe linie grzbietową i brzuszną oraz brunatne i grubsze linie boczne. Ciało glisty ludzkiej rozpoczyna się od otworu gębowego, który otaczają trzy wargi pełniące rolę narządu czepnego i narządu dotyku, zaś kończą je otwory wydalniczy i odbytowy.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. Twoje dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola, i chcesz mieć możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na zakażenia przez glistę ludzką – rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Jeśli podpiszesz umowę i opłacisz składkę, to już od 69 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość umówienia się na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym, internistą oraz 14 specjalistami.

Na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych.

W ramach wybranego pakietu otrzymasz też dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy przygotowanej przez ubezpieczyciela.

Glista ludzka – jaką chorobę powoduje?

Glista ludzka to czynnik etiologiczny glistnicy. Choroba ta nazywana jest również askariozą. To jedna z częściej występujących robaczyc przewodu pokarmowego, przy czym stanowi głównie problem krajów słabo rozwiniętych. W Polsce przypadki glistnicy są sporadyczne.

Jak można zarazić się glistą? Wymieniane są dwie główne drogi zakażenia – spożywanie wody lub niedokładnie umytych owoców i warzyw, które zostały zanieczyszczone ludzkimi fekaliami. Ryzyko zakażenia występuje też podczas kąpieli w jeziorze, rzadziej w basenie, gdzie woda miała styczność z kałem zakażonej osoby. Na chorobę w największym stopniu narażone są dzieci z powodu nieprzestrzegania zasad higieny.

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej przedstawia się następująco. Dorosłe osobniki żyją w jelicie cienkim. Samice są w stanie złożyć w ciągu doby nawet 200 tysięcy jaj. Jaja glisty ludzkiej wraz z kałem wydostają się poza organizm żywiciela. W ciągu kilku tygodni z jaj rozwijają się larwy. To postać, którą zaraża się kolejny żywiciel. Spożyte wraz z wodą lub pokarmem trafiają do jelita. Tam uwalniają się z osłon jajowych, po czym przedostają się przez ściany jelita do naczyń krwionośnych, które stanowią dla nich sposób na dotarcie do płuc. W pęcherzykach płucnych larwy linieją dwa razy. Kiedy uzyskają 2 mm, rozpoczynają drogę powrotną do jelita. W jaki sposób? Kierują się w górę – przez oskrzeliki, oskrzela, tchawicę, krtań trafiają do górnej części układu pokarmowego, gdzie zostają połknięte, następnie do żołądka i do jelita. Po upływie 8 tygodni osiągają zdolność do rozmnażania się.

Objawy i powikłania zakażenia glistą ludzką

Objawy glisty ludzkiej u dziecka i osoby dorosłej mogą być różnorakie. Zakażenie objawia się przede wszystkim:

 • ogólnym osłabieniem,

 • nadmierną pobudliwością,

 • zawrotami głowy

 • czasem symptomami przypominającymi padaczkę.

Możesz zaobserwować objawy alergiczne, jak:

 • pokrzywka,

 • obrzęki twarzy i rąk,

 • świąd skóry,

 • zapalenie spojówki,

 • suchy kaszel,

 • łzawienie.

Doskwierać ci może również bezsenność i ból brzucha

Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka?

W rozpoznaniu glisty ludzkiej wykonuje się badania kału. Zleca się testy serologiczne na obecność swoistych przeciwciał przeciwko antygenom glisty ludzkiej czy badanie krwi obwodowej na eozynofilię.

Jak się pozbyć tego pasożyta? Podstawę stanowi farmakoterapia. W terapii stosuje się leki przeciwpasożytnicze. Jej efektywność potwierdza wydalenie dorosłej formy pasożyta. Jak natomiast leczyć płucną glistę ludzką u dziecka? W przypadku glistnicy płucnej u dziecka czy dorosłego prowadzi się leczenie objawowe, które ma hamować kaszel i ułatwiać oddychanie. Wówczas nie stosuje się środków przeciwpasożytniczych. Kiedy dojdzie do ograniczenia drożności jelita, konieczny okazać się może zabieg. Wykonuje się laparotomię i usuwa glisty. Podczas leczenia należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Fachowe leczenie wspomagać można fitoterapią. Odrobaczanie z użyciem roślin należy do popularnych rozwiązań. Najlepszy jest piołun na pasożyty

Źródła
 1. P. Akuthota, P.F. Weller, Eosinophilic Pneumonias, „Clinical Microbiology Reviews”, 2012, t. 25, nr 4, s. 649–660.
 2. Z. Dziubek, Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, s. 470-472.
 3. K.G. Ramamoorthy, Anaesthesia and Ascaris pneumonia (Loeffler's syndrome), „Indian Journal of Anaesthesia”, 2015, t. 59, nr 2, s. 125–126.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.