Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co to jest stan przedcukrzycowy? Dieta, aktywność fizyczna, leczenie

Sylwia Brodniewska lek. Agnieszka Żędzian09.05.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Stan przedcukrzycowy to sygnał informujący, że poziom glukozy na czczo jest powyżej normy. Nie daje on żadnych charakterystycznych objawów, dlatego jego diagnoza często bywa trudna. Regularne wykonywanie badań jest ważne i pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Sprawdź, co warto jeść, ile ćwiczyć i jakie badania wykonać, aby zdiagnozować stan przedcukrzycowy.


jak-odwrocic-stan-przedcukrzycowy-co-to-jest
pexels

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest stan przedcukrzycowy?
  2. Kto jest narażony na stan przedcukrzycowy?
  3. Czy można cofnąć stan przedcukrzycowy?
  4. Jak odwrócić stan przedcukrzycowy?
  5. Stan przedcukrzycowy – dieta

Co to jest stan przedcukrzycowy?

O stanie przedcukrzycowym mówi się, kiedy poziom cukru we krwi jest nieznacznie podniesiony. Najczęściej jest on diagnozowany podczas profilaktycznych badań z krwi sprawdzających poziom glukozy. Do poszerzenia diagnostyki czasem jest zalecany test doustnego obciążenia glukozą, znany również pod nazwą „krzywa cukrowa”. Stan przedcukrzycowy diagnozuje się, jeśli wynik badania wykonanego na czczo mieści się w wartościach 100–125 mg/dl. Można go również stwierdzić, jeśli poziom cukru po dwóch godzinach od wypicia roztworu glukozy wynosi 140–199 mg/dl.

Nie należy go ignorować, ponieważ z czasem może rozwinąć się w cukrzycę II typu, która wiąże się z przykrymi konsekwencjami, jak stopa cukrzycowa, inaczej palec cukrzycowy. Pierwsze objawy są bardzo charakterystyczne, dlatego nie warto ich lekceważyć. Sam stan przedcukrzycowy nie daje konkretnych objawów, ale warto zgłosić się na badania, jeśli występują:

  • nadmierna senność,

  • duża ochota na słodycze,

  • zwiększone uczucie pragnienia,

  • częste oddawanie moczu,

  • ciągłe zmęczenie.

Mogą one świadczyć o stanie przedcukrzycowym, insulinooporności lub innych chorobach. Warto pamiętać, że objawy cukrzycy są bardzo podobne, dlatego regularne wykonywanie badań może pozwolić na wykrycie tej choroby. 

Kto jest narażony na stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy może dotknąć wiele osób, a czynniki zachorowalności są zbliżone do cukrzycy typu II. Są na niego narażone w szczególności osoby, u których występują:

  • otyłość,

  • zbyt wysoki poziom złego cholesterolu,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • urodzenie dziecka powyżej 4 kg,

  • zespół policystycznych jajników (PCOS),

  • niewielka lub żadna aktywność fizyczna,

  • cukrzyca ciążowa,

  • czynniki genetyczne.

Te osoby w szczególności powinny zwrócić uwagę na swój organizm. Wystąpienie nowych objawów jest informacją, że dzieje się coś złego i warto wykonać badania. Szybka diagnoza daje większe szanse na lepsze samopoczucie lub całkowite wyleczenie. Brak działań może prowadzić do rozwoju nie tylko cukrzycy typu II, ale także innych chorób, jak nefropatia cukrzycowa, która upośledza pracę nerek.

Czy można cofnąć stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy niekoniecznie musi świadczyć o rozwinięciu się cukrzycy typu II. To zaburzenie metaboliczne można cofnąć, wprowadzając kilka zmian do swojego trybu życia oraz diety. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie leków, ale o tym decyduje lekarz. Najczęściej są zalecane osobom, u których nie ma efektów po zmianie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej. O cofnięciu stanu przedcukrzycowego jest mowa, kiedy glikemia na czczo i po posiłkach utrzymuje się w normach laboratoryjnych. 

Jak odwrócić stan przedcukrzycowy?

Wprowadzenie kilku zmian pozwala cofnąć stan przedcukrzycowy. Duży wpływ ma na to dieta, dzięki której uda się stracić zbędne kilogramy. To właśnie nadwaga najczęściej jest odpowiedzialna za to schorzenie. Dobre rezultaty daje połączenie zdrowego jadłospisu z regularną aktywnością fizyczną. Najlepiej dobrać ją do własnych możliwości. Wystarczą codzienne spacery, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, aby móc utracić kilka nadmiernych kilogramów. Zaleca się, aby tygodniowo ćwiczyć przez minimum 150 minut, z przynajmniej jednodniową przerwą pomiędzy bardziej wyczerpującymi treningami. Utrata wagi powoduje nie tylko cofnięcie się stanu przedcukrzycowego, ale również poprawę samopoczucia, zwiększenie pewności siebie i nabranie nowej energii. 

Bardzo ważne jest również regularne wykonywanie badań, aby na bieżąco weryfikować stan zdrowia. W przypadku zdiagnozowania stanu przedcukrzycowego należy je wykonywać co 3–6 miesięcy, aby jak najszybciej wykryć ewentualną cukrzycę typu II. Jednym z badań jest hemoglobina glikowana, która pokazuje średnie stężenie cukru w ostatnich 3 miesiącach. Jest to badanie przedstawiające skuteczność leczenia.  U niektórych osób poza dietą i aktywnością fizyczną zaleca się włączenie leczenia farmakologicznego. Lekiem pierwszego rzutu jest metformina, która normuje stężenie glukozy we krwi. Warto pamiętać, że jest to lek na cukrzycę i tylko lekarz może zadecydować o jego włączeniu do leczenia stanu przedcukrzycowego.

Stan przedcukrzycowy – dieta

Dieta w stanie przedcukrzycowym jest bardzo ważna. Pozwala na jego cofnięcie i zredukowanie masy ciała. Osoby mające niewyrównaną glikemię powinny unikać potraw wysokoprzetworzonych, wysokotłuszczowych i wysokokalorycznych. Chcąc dobrze zadbać o siebie, warto udać się do dietetyka, który przygotuje dietę cukrzycową - jadłospis na 7 dni, dzięki któremu łatwiej będzie można komponować posiłki. Powinny być one bogate w błonnik i zawierać dużą liczbę warzyw. Dobrze zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednią ilość węglowodanów, białka i tłuszczy, pomoże wrócić do zdrowia. Wiele osób zastanawia się, jakie owoce można jeść przy cukrzycy, dlatego wizyta u dietetyka może być kluczowa. Dobrym rozwiązaniem jest dieta śródziemnomorska, DASH czy MIND, które są ułożone tak, aby ograniczać ilość cukrów prostych i węglowodanów i poprawić poziom glikemii. Połączenie diety, aktywności fizycznej i regularnych badań może pozwolić na obniżenie stanu przedcukrzycowego. 

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę w krótkim czasie. 

Diagnoza i leczenie stanu przedcukrzycowego wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbycia wielu konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym diabetolog),

  • dostęp do minimum 190 badań, w tym do diagnostyki laboratoryjnej (np. morfologii, glukozy, glukozy z obciążeniem)

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD coroczny profilaktyczny przegląd stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając jeden z pakietów Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. A.Cichocka, Dieta DASH, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2018.
  2. K. Kistelska-Borkowska, Stan przedcukrzycowy, Wydawnictwo JUT, Szczebrzeszyn 2017.
  3. M. Małecki, Cukrzyca, „Medycyna Praktyczna”, nr 9 (343), 2019, s. 120–123.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Odżywianie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.