account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Nefropatia cukrzycowa – jak się objawia i jak ją leczyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian09.05.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Nefropatia cukrzycowa to przewlekła choroba, która stanowi powikłanie cukrzycy. Na skutek utrzymującego się wysokiego stężenia glukozy we krwi nerki diabetyków zaczynają nieprawidłowo funkcjonować – najpierw dochodzi do zaburzenia procesu filtrowania, a na dalszych etapach może pojawić się przewlekła niewydolność nerek. Chorzy zmagają się z uciążliwymi objawami, takimi jak chroniczne zmęczenie czy opuchlizna w okolicach kostek i nadgarstków. Celem leczenia nefropatii jest zahamowanie jej dalszego rozwoju. W początkowych stadiach trzeba przede wszystkim ustabilizować poziom glukozy we krwi, a na dalszych etapach konieczna bywa dializoterapia. Sprawdź, jakie znaczenie ma tutaj dieta.


nefropatia-cukrzycowa-objawy-leczenie-dieta
pexels

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
 1. Nefropatia cukrzycowa – co to takiego i skąd się bierze?
 2. Nefropatia cukrzycowa i jej etapy
 3. Nefropatia cukrzycowa – objawy
 4. Nefropatia cukrzycowa – leczenie
 5. Nefropatia cukrzycowa – dieta. Czy jedzenie ma wpływ?

Nefropatia cukrzycowa – co to takiego i skąd się bierze?

Nefropatia cukrzycowa, zwana także cukrzycową chorobą nerek, to przypadłość, która dotyczy diabetyków. Jest to powikłanie cukrzycy, które ma charakter przewlekły. U cukrzyków wysoki poziom glukozy utrzymujący się przez długi czas (hiperglikemia) zazwyczaj występuje razem z nadciśnieniem tętniczym – połączenie to prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerek. Powoli tracą one zdolność do prawidłowego filtrowania i stają się przepuszczalne dla substancji, które nie powinny być wydalane wraz z moczem (np. białko). Co więcej hiperglikemia powoduje zwiększony przepływ krwi przez kłębuszki nerkowe, które z biegiem czasu zaczynają się niszczyć. Nieleczona nefropatia prowadzi do zaawansowanej niewydolności nerek. 

Nefropatia to bezpośrednia konsekwencja cukrzycy, jednak nie każdy diabetyk będzie się z nią zmagał. Istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Należą do nich m.in.: płeć męska, uwarunkowania genetyczne, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu we krwi i dieta zbyt bogata w białko. Ryzyko choroby może zmniejszyć dieta cukrzycowa. Jadłospis na 7 dni pomoże jeść smacznie i utrzymać cukier na optymalnym poziomie.

Nefropatia cukrzycowa i jej etapy

Nefropatia cukrzycowa w dwóch pierwszych stadiach nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Organ pracuje prawidłowo, a chory nie zgłasza dodatkowych dolegliwości. Co prawda w badaniach ogólnych moczu zauważalne są pewne nieprawidłowości – np. pojawienie się mikroalbumin – jednak nie stanowią one wystarczającej przesłanki do postawienia diagnozy. W stadium III praca nerek wyraźnie się pogarsza, a zmiany w moczu pozwalają już na zdiagnozowanie choroby. Stadium IV to, oprócz pogarszającej się kondycji nerek, pojawienie się białka w moczu. Stadium V jest już równoznaczne z niewydolnością organu. 

Pojawienie się symptomów choroby powinno być sygnałem do natychmiastowego działania. W przeciwieństwie do stanu przedcukrzycowego, tej przypadłości nie da się całkowicie wyeliminować, a można jedynie zatrzymać jej dalszy postęp.

Nefropatia cukrzycowa – objawy

Początek nefropatii cukrzycowej przebiega bezobjawowo. Pojawienie się białka w moczu nie pozostawia już wątpliwości co do diagnozy. Choroba daje też objawy, które można – podobnie jak np. stopę cukrzycową – dostrzec gołym okiem. Należą do nich m.in.:

 • zatrzymywanie się wody w organizmie;

 • opuchlizna w okolicy kostek, nadgarstków i oczu;

 • nagłe zwiększenie masy ciała, które nie ma związku z niewłaściwą dietą;

 • częste oddawanie moczu;

 • nadciśnienie tętnicze;

 • chroniczne zmęczenie;

 • płytki oddech;

 • brak apetytu;

 • anemia;

 • skurcze mięśni nasilające się w nocy.

Nefropatia cukrzycowa – leczenie

Nefropatia cukrzycowa to powikłanie hiperglikemii, podobnie jak palec cukrzycowy. Pierwsze objawy choroby to znak, że należy szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Dolegliwości tej nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można zahamować jej rozwój. Od momentu postawienia diagnozy nerki powinny być pod stałą kontrolą lekarza. Chory musi dbać przede wszystkim o ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, stosownie do zaleceń lekarskich. Oprócz tego ważne jest leczenie nadciśnienia tętniczego. We wcześniejszych stadiach choroby wdrażane jest leczenie farmakologiczne, a na późniejszym etapie jedynym wyjściem okazują się dializy.

Nefropatia cukrzycowa – dieta. Czy jedzenie ma wpływ?

Prawidłowa dieta pomaga cofnąć stan przedcukrzycowy. W przypadku rozwoju choroby nadal ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ kontrola nad spożywanymi posiłkami ułatwia regulację poziomu cukru we krwi. Dlatego warto wiedzieć, jakie owoce można jeść przy cukrzycy, aby nawyki żywieniowe nie zniwelowały efektów dotychczasowego leczenia. Chorzy na nefropatię cukrzycową powinni nieco zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe. Nadal powinna być to odpowiednio zbilansowana dieta cukrzycowa, ale dodatkowo trzeba ograniczyć spożycie białka i soli kuchennej. Odpowiedni jadłospis nie wyeliminuje choroby całkowicie, jednak pomoże zatrzymać jej rozwój i znacznie zwiększy komfort codziennego funkcjonowania osoby chorej. Wystarczy wspomnieć, że ograniczenie soli złagodzi dolegliwości związane z zatrzymywaniem się wody w organizmie.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, ponieważ chorujesz na cukrzycę, która może prowadzić do nefropatii cukrzycowej, i chcesz mieć możliwość uzyskania szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na rozwój schorzenia, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach pakietu OCHRONA GOLD możesz uzyskać dostęp nawet do 39 specjalistów (w tym do diabetologa i nefrologa) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. do USG nerek, dobowej zbiórki moczu, poziomu glukozy, kreatyniny.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, z jakich innych usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach miesięcznej składki.

Źródła
 1. J. Grumpecht i in., Wybrane zagadnienia terapii cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2014.
 2. H. Keller i in., Choroby nerek, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2014.
 3. A. Jeznach-Steinhagen, Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 4. E. Pańkowska, Cukrzyca Personalizacja terapii i opieki nad pacjentem, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
 5. I. Radecka i in., Cukrzyca. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby planować zdrowe życie, Wydawnictwo Harde, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?
25.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.