Woda z octem na opuchliznę - czy warto robić takie okłady?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 03.11.2022

Wiele osób sięga po naturalne i domowe sposoby na różne dolegliwości. Pomagają one złagodzić nieprzyjemne objawy, a przy tym są uznawane za bezpieczne. Na tego typu ratunek możesz liczyć nawet wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie obrzęk tkanek. Wystarczy, że wykonasz tzw. kwaśny okład. Sprawdź, jak stosować wodę z octem na opuchliznę.


woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
unsplash.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Czym jest opuchlizna i jakie są jej przyczyny?

Opuchlizna, czyli inaczej obrzęk, jest objawem chorobowym. Charakteryzuje się obecnością płynu w przestrzeniach pozakomórkowych, które w prawidłowych warunkach są wypełnione tylko powietrzem. Tworzy się, gdy dochodzi do zaburzenia procesów, które mają na celu zatrzymanie płynów w naczyniach i zapobieganie ich wydostawaniu się. Przyczyn powstawania opuchlizny jest wiele. Prowadzą do niej reakcje alergiczne, niektóre choroby przewlekłe (np. marskość wątroby, reumatoidalne zapalenie stawów), nagromadzenie sodu w organizmie, zatrzymanie wody lub urazy tkanek. Obrzęk jest jednym z następstw reakcji zapalnej.

Opuchlizna może być uogólniona (występuje na całym ciele) lub miejscowa (jest obecna tylko w określonej części ciała). Często towarzyszą jej inne objawy. Mogą to być: zaczerwienienie i ocieplenie skóry, tkliwość tkanek, ból, a nawet krwiak (zwłaszcza gdy przyczyną opuchlizny jest uraz - skręcenie, złamanie, stłuczenie lub zwichnięcie).

Jeżeli za opuchliznę odpowiada uraz lub choroba stawów, możesz spróbować samodzielnie złagodzić obrzęk. W aptekach dostępne są maści, których substancją czynną jest octanowinian glinu. Wykonuje się z nich okłady na opuchliznę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnął po domowe sposoby. Na opuchliznę dobrze działają okłady chłodzące. Wystarczy, że owiniesz ręcznikiem lub gazą kostki lodu i przyłożysz je do miejsca, w którym występują objawy. Pamiętaj, aby okład stykał się z ciałem maksymalnie przez 5-10 minut. Popularnym sposobem są też okłady z octu wymieszanego z wodą.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Czy woda z octem pomaga na opuchliznę?

Możesz zastanawiać się, czy roztwór wody z octem na opuchliznę jest skuteczny. Metoda ta pomaga wielu osobom. Ma to związek z właściwościami octu.

Ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego. Ma on kwaśny smak, dlatego stosuje się go jako dodatek do potraw, które muszą zostać zakwaszone. Powstaje na skutek fermentacji alkoholu. Ocet wykonuje się z alkoholu etylowego (jest to tzw. ocet spirytusowy), wina gronowego (m.in. ocet jabłkowy), ryżu lub soków owocowych. Każdy z nich ma właściwości prozdrowotne. Odpowiadają za nie substancje zawarte w roztworach, w tym: kwasy (m.in. kawowy, kumarowy, galusowy), flawonole, minerały, witaminy, aminokwasy, katechiny.

Woda z octem działa na opuchliznę, ponieważ substancje zawarte w tej mieszance mają zdolność do zmniejszania stanu zapalnego. Dzięki temu znika nie tylko obrzęk, ale także ból. Ponadto ocet (np. jabłkowy) działa antyoksydacyjnie, co również ma pozytywny wpływ na komórki w organizmie człowieka.

Szczególnie ocet sprawdza się na stłuczenia. Są to urazy polegające na uszkodzeniu wewnętrznych struktur tkanek. Komórki ulegają zgnieceniu, a dodatkowo rozrywają się naczynia krwionośne (niekiedy także nerwy). Opuchlizna jest jednym z głównych objawów stłuczenia. Do urazu dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportu (np. na skutek upadku).

Jak stosować wodę z octem na opuchliznę?

Stosowanie wody z octem na opuchliznę jest bardzo proste. Potrzebujesz:

  • octu (np. jabłkowego, ponieważ zawiera niskie stężenie kwasu),

  • szklanki wody,

  • czystego ręcznika (najlepiej małego) lub gazy.

Przepisy na roztwór wody z octem jest wiele. Możesz wymieszać oba składniki w proporcji 1 : 1. Pamiętaj jednak, że ocet niekiedy powoduje podrażnienia. Lepiej wybrać zatem bezpieczniejszą opcję. Połącz pół szklanki wody z 2 łyżkami octu. Następnie nasącz mieszanką gazę lub ręcznik i przyłóż do opuchniętego miejsca na kilka minut. Roztwór możesz stosować na zimno lub na ciepło (wystarczy, że lekko go podgrzejesz - uważaj, aby nie był zbyt gorący).

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Opuchliznę warto skonsultować z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek działań. Choroby stawów i urazy wymagają odpowiedniego leczenia. Gdy obrzęk pojawił się bez uchwytnej przyczyny, powinieneś wykonać badania i dowiedzieć się, co go spowodowało.

Do lekarza udaj się także wtedy, gdy mimo stosowanego leczenia (zleconego przez lekarza i domowych sposobów) objawy nie ustępują. Może się okazać, że konieczna jest zmiana terapii. Pomocy medycznej szukaj, jeżeli objawy się nasilą lub pojawią się nowe dolegliwości.

Źródła
  1. M. Gajewska, B. Bartodziejska, A. Szosland-Fałtyn, Wykorzystanie procesów fermentacyjnych do opracowania innowacyjnej metody otrzymywania octu jabłkowego o właściwościach prozdrowotnych, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2020, t. 27, nr 3, s. 77-86.
  2. H. Antolak, D. Kręgiel, Kwas octowy składnik żywności funkcjonalnej, „Przemysł Spożywczy” 2015, t. 69, nr 1, s. 41-44.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
Zdrowie
1 min.
Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.