account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jak zrobić płukankę z soli na gardło? Jakie ma ona właściwości?

Klaudia Gaicka28.02.2023Aktualizacja: 18.10.2023

Płukanka z soli na gardło pomaga leczyć zaczerwienienie i podrażnienie górnych dróg oddechowych. Objawy te najczęściej wywołane są przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Choć metoda płukania gardła roztworem soli ma wielu zwolenników, nie brakuje także jej przeciwników.


plukanka-z-soli-na-gardlo-proporcje-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na wszy
01.06.2022
ocet-spirytusowy-jakie-ma-wlasciwosci
Zdrowie
1 min.
Ocet spirytusowy - jakie ma właściwości?
24.01.2022
Spis treści
  1. Płukanka z soli na gardło – co to jest?
  2. Jak zrobić płukankę z soli na gardło?
  3. Jak działa płukanka z soli na gardło?
  4. Płukanka z soli na gardło – jak ją stosować?
  5. Płukanka z soli na gardło – czy budzi jakieś wątpliwości?
  6. Dodatkowe zastosowanie płukanki z soli
  7. Alternatywne metody dbania o gardło

Płukanka z soli na gardło – co to jest?

Płukanka z soli na gardło to nic innego jak roztwór wody z solą (dowolną NaCl). Metoda polegająca na leczeniu infekcji gardła wodą z solą jest znana od wieków i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Sposób ten zyskał wielu fanów wśród zwolenników medycyny naturalnej, ludowej i alternatywnej. 

Jak zrobić płukankę z soli na gardło?

Niezależnie od nurtu medycyny niekonwencjonalnej płukanka z soli na gardło ceniona jest ze względu na prostotę wykonania. Składniki niezbędne do zrobienia mieszanki można znaleźć bowiem w każdym domu, a do ich obróbki nie jest potrzebna żadna skomplikowana aparatura.

Aby wykonać płukankę z soli na gardło, przygotuj szklankę ciepłej wody i łyżeczkę soli (dowolnej NaCl). Jeżeli zależy Ci na silniejszym działaniu, możesz dodać jej więcej. Jednak ilość ta nie powinna przekraczać jednej pełnej łyżki. Zalecenie to wynika z tego, że płukanie gardła zbyt intensywnym roztworem może wywołać duży dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet spowodować dodatkowe podrażnienie i zaczerwienienie gardła. 

Do przegotowanej wody wsyp sól i całość energicznie mieszaj, dopóki sól nie ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu. Tak przygotowany roztwór jest gotowy do stosowania leczniczego na czerwone gardło.

Jak działa płukanka z soli na gardło?

Sól zawarta w płukance na gardło ma działanie antybakteryjne, dezynfekujące i odkażające. Technologowie żywienia od wieków korzystają z jej właściwości, aby móc na dłużej konserwować żywność. W silnie słonym środowisku bakterie ulegają błyskawicznemu zniszczeniu, dlatego roztwór z soli nie tylko pomaga złagodzić objawy infekcji bakteryjnej gardła, lecz również ją leczy.

Płukanka o odpowiednim stężeniu ma także właściwości przeciwobrzękowe, dzięki czemu chory już w kilka sekund po przepłukaniu gardła odczuwa poprawę. Zastosowanie medykamentu wyraźnie poprawia komfort i umożliwia powrót do pełni zdrowia.

Ogromną ulgę płukanka z soli może przynieść zwłaszcza pacjentom z anginą wirusową lub anginą bakteryjną. Roztwory wodne solne oraz ziołowe (o których przeczytać można więcej w punkcie o alternatywnych metodach) wspierają zachowanie prawidłowego pH jamy ustnej, przez co wpływają na zmniejszenie podrażnienia, zaczerwienienia i stanu zapalnego.

Płukanka z soli na gardło – jak ją stosować?

Przygotowaną płukankę powinno się stosować 3 lub 4 razy dziennie. Powinna mieć ona odpowiednią temperaturę. Zdecydowanie najlepiej zadziała ciepły roztwór, nie może on być jednak na tyle gorący, aby Cię oparzyć. Przed płukaniem należy sprawdzić jego temperaturę termometrem lub, znacznie prościej, palcem (o ile masz pewność, że roztwór Cię nie oparzy).

Płukanka z soli na gardło – czy budzi jakieś wątpliwości?

Wiele osób, także ekspertów ze świata medycznego, ma wątpliwości co do słuszności stosowania płukanki z soli na gardło. Twierdzą oni, że negatywne efekty tej metody mogą być większe niż pozytywne. 

Głównym argumentem przeciwników stosowania roztworu soli na gardło jest to, że NaCl może przyczynić się do podrażnienia i degradacji śluzówki. W czasie przeziębienia górne drogi oddechowe mogą być przesuszone i bardziej wrażliwe. Dodatkowo wskazują oni, że do tej pory badania nie wykazały, jakoby sól miała właściwości przeciwbólowe.

Dodatkowe zastosowanie płukanki z soli

Odpowiednio przygotowaną płukankę z soli możesz wykorzystać nie tylko w przypadku infekcji gardła. Roztwór solny możesz stosować w razie potrzeby łagodzenia zmian w obrębie dziąseł, języka oraz wnętrza policzków. Sól zmienia pH jamy ustnej na bardziej zasadowe. Dzięki temu drobnoustroje, które lubują się w środowisku kwaśnym (czyli większość z nich), nie mogą się rozmnażać.

Płukanka zadziała na zmiany podobnie jak wpływa na gardło – antybakteryjnie, dezynfekująco i odkażająco. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie stanu zapalnego. Płukanka solna wykazuje dodatkowo działanie ściągające. 

Alternatywne metody dbania o gardło

Ze względu na wątpliwości dotyczące stosowania płukanki z soli na gardło możesz wybrać jedną z wielu innych alternatywnych naturalnych metod. Bardzo popularne są np. napary ziołowe, które często zawierają drogocenne olejki eteryczne. Zioła takie jak tymianek, eukaliptus, mięta pieprzowa czy szałwia działają przeciwdrobnoustrojowo. Co ciekawe, zioła bywają efektywne nawet przeciwko niektórym bakteriom, na które nie działają antybiotyki (tzw. bakterie antybiotykooporne).

Płukanki lub napary ziołowe mogą mieć także właściwości nawilżające gardło i krtań. Mowa między innymi o poroście islandzkim, podbiale pospolitym i prawoślazie lekarskim. Związki zawarte w tych roślinach mają właściwości powlekające, łagodzące i przeciwzapalne. Lekarze bardzo często zalecają je nie tylko przy infekcji, lecz również przy chrypce towarzyszącej wielu zawodom. Co ważne, należy pamiętać, że większość ziół można stosować jedynie od pewnego wieku. Dla bezpieczeństwa dziecka przed użyciem jakiegokolwiek medykamentu warto skonsultować się z lekarzem.

Źródła
  1. K. Janicki, Medycyna naturalna, 2004.
  2. E. Jeżewska, W. Kukwa i in., Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia, 2006.
  3. I. Matławska, Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, 2008.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.