Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Szałwia na ból gardła – napar czy płukanka?

Marta Drzazga

28.10.2021

Aktualizacja: 31.01.2023

Szałwia to jedno z najpopularniejszych ziół leczniczych, które łagodzi wiele dolegliwości. Jej dobroczynne właściwości są szczególnie cenione w walce z przeziębieniem. Na bazie tej rośliny można przygotować napar lub płukankę. Sprawdź, jak to zrobić i który sposób jest lepszy, aby pozbyć się dokuczliwego zapalenia gardła.


szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie właściwości lecznicze ma szałwia?
  2. Jak działa szałwia na gardło?
  3. Napar z szałwii – jak przygotować, jak stosować?
  4. Płukanka z szałwii – jak przygotować, jak stosować?
  5. Szałwia na gardło – pić czy płukać?

Jakie właściwości lecznicze ma szałwia?

Szałwia od wielu wieków jest uznawana za jedno z najcenniejszych i najskuteczniejszych ziół leczniczych. Już sama nazwa, pochodząca od łacińskiego słowa salvus, wskazuje na lecznicze właściwości tej rośliny, które tłumaczy się jako zdrowy. Wywodzi się z rejonów basenu Morza Śródziemnego, ale jest uprawiana w wielu miejscach świata. Już w starożytności stosowano liście szałwii na kłopoty z pamięcią, problemy ze wzrokiem czy rany po ukąszeniu węża. Dziś zastosowanie szałwii jest bardzo szerokie ze względu na zawarte w niej witaminy A, B, C i minerały, takie jak: wapń, potas, magnez, cynk, żelazo i sód. Napar z liści szałwii pomaga w łagodzeniu następujących dolegliwości:

  • problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego: zgaga, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zatrucia pokarmowe, zaparcia, nudności,

  • przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych

  • wzmożona potliwość,

  • starzenie się skóry – zawarte w szałwii przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za przyspieszenie tego procesu,

  • cera trądzikowa,

  • początkowe stadium cukrzycy i stan przedcukrzycowy,

  • zaburzenia miesiączkowania,

  • zakończenie karmienia piersią – napar z szałwii pomaga łagodnie wyciszyć laktację,

  • długotrwałe napięcie i stres.

Polecamy

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna

Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?

Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?

Redakcja18.11.2021

Jak działa szałwia na gardło?

Liście szałwii działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i antyseptycznie (odkażająco), dlatego często stosuje się je na stany zapalne w jamie ustnej. Preparaty na bazie tej rośliny przynoszą ulgę w bólu zębów, dziąseł, a także pomagają wyleczyć afty, pleśniawki i zapalenie migdałków. Jednak szałwia jest niezastąpiona szczególnie wtedy, gdy dręczy cię przeziębienie i towarzyszące mu zapalenie gardła. Szałwia przynosi ulgę, łagodzi stan zapalny, działa wykrztuśnie i pomaga pozbyć się zalegającej w gardle wydzieliny. Jej skuteczność jest bardzo duża – łagodzi nawet silny ból towarzyszący anginie i pomaga pozbyć się gorączki. Najpopularniejszymi preparatami, które możesz bez problemu przygotować samodzielnie, jest napar lub płukanka z liści tej dobroczynnej rośliny.

ziola-na-gardlo-jakie-stosowac-infografika-welbi

Napar z szałwii – jak przygotować, jak stosować?

Szałwia na gardło bardzo często jest stosowana w postaci naparu. Może to być zwykła herbata w torebkach, ale w sklepach zielarskich bez problemu znajdziesz liście tej rośliny, z których samodzielnie przygotujesz naturalne lekarstwo na ból gardła. Potrzebujesz tylko 2 składników:

  • łyżeczka liści szałwii,

  • pół szklanki (ok. 125 ml) wody.

Łyżeczkę szałwii zalej wrzącą wodą, po czym nakryj szklankę i odstaw na 15 minut. Następnie przecedź i wypij leczniczy napar. Możesz go stosować 1–3 razy dziennie, maksymalnie przez 2 tygodnie. Pamiętaj, że wskazany jest umiar, a szałwia nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią czy osoby przyjmujące leki antydepresyjne.

Płukanka z szałwii – jak przygotować, jak stosować?

Szałwię do płukania gardła można stosować 3–4 razy dziennie. Płukankę przygotowuje się identycznie jak napar do picia, chociaż zaleca się sporządzenie go z dwóch łyżeczek szałwii, aby był bardziej intensywny. Przed wypłukaniem jamy ustnej uważaj, aby napar był odpowiednio ostudzony, bo zbyt wysoka temperatura może podrażnić tkanki. Płucz gardło przez kilka minut – ulga powinna pojawić się szybko. Pamiętaj jednak o nawilżaniu gardła poprzez picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Szałwia wysusza śluzówkę i stosowana w nadmiarze może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Szałwia na gardło – pić czy płukać?

Szałwia na gardło w postaci naparu i płukanki to metody o zbliżonym poziomie skuteczności. Jednak wiele osób zastanawia się, czy wybrać napar z szałwii, czy szałwię do płukania gardła. Jest to zależne od indywidualnych preferencji, ważne jedynie, aby w ramach kuracji zdecydować się na jedną metodę i nie stosować obu naraz. Dobroczynnej szałwii nie powinno się stosować bez ograniczeń.
Oprócz płukanki i picia naparu z szałwii możesz jeszcze wypróbować inhalację z wykorzystaniem tej rośliny. Pamiętaj jednak, że jest zasadnicza różnica między przeziębieniem a grypą. W przypadku tej drugiej dolegliwości naturalna kuracja nie wystarczy i trzeba sięgnąć po pomoc lekarską i sprawdzone środki farmakologiczne.

Źródła
  1. P. Machałek, Magia polskich ziół, Wydawnictwo Znak 2020.
  2. A. Blackthorn, Botaniczne eliksiry, ziołowe napary, magiczne herbaty i ogniste trunki, Wydawnictwo Znak 2021.
  3. S.H. Buhner, Antybiotyki ziołowe, Wydawnictwo Biały Wiatr 2019.
  4. E. Szymańczuk i in., Porównanie działania przeciwdrobnoustrojowego olejków eterycznych z szałwii (Salvia officinalis L.) i oregano (Origanum vulgare L.), „Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych” 2014, Nr 577, s.53–62.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
polipy-odbytu-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Polip odbytu – jak się objawia i jak można go wyleczyć?
17.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.