account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zapalenie gardła – przyczyny, objawy i leczenie

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Widera14.05.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się dzieci i dorosłych do lekarza pierwszego kontaktu. Infekcja może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Określenie przyczyny schorzenia pozwala dopasować leczenie. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia gardła i kiedy zgłosić się do lekarza.


Zapalenie gardła najczęściej obserwuje się w miesiącach jesienno-zimowych. Ma na to wpływ wiele czynników środowiskowych, jak również sezonowe pojawianie się niektórych patogenów. W tym czasie częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. Infekcje zdarzają się częściej w dużych skupiskach ludzi (np. w przedszkolach, szkołach, zakładach pracy).

zapalenie-gardla-jakie-sa-rodzaje-jak-je-leczyc
pixabay.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny zapalenia gardła?
 2. Wirusowe zapalenie gardła
 3. Bakteryjne zapalenie gardła
 4. Jak lekarz rozpoznaje zapalenie gardła?
 5. Jak wygląda leczenie zapalenia gardła?

Jakie są przyczyny zapalenia gardła?

Zapalenie gardła może mieć podłoże:

 • wirusowe,

 • bakteryjne.

Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną górnych dróg oddechowych. Patogeny przenoszą się z ludzi chorych na zdrowych. Możliwe jest złapanie infekcji od bezobjawowego nosiciela – osoby, która jest zakażona wirusem lub bakterią, ale nie rozwinęły się u niej objawy.

Polecamy

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna

Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?

Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?

Redakcja18.11.2021

Wirusowe zapalenie gardła

Zapalenie gardła spowodowane przez wirusy stanowi większość infekcji zarówno u dzieci, jak i dorosłych (szacuje się, że nawet 85% przypadków). Za zakażenie odpowiadają głównie:

 • rinowirusy,

 • adenowirusy,

 • koronawirusy,

 • wirus Epsteina-Barr,

 • wirusy Coxsackie,

 • wirusy grypy i paragrypy,

 • wirus opryszczki (Herpes simplex

W zależności od rodzaju patogenu objawy wirusowego zapalenia gardła rozwijają się do 6 dni od kontaktu z wirusem. Osoba chora może zarażać innych nawet 1–2 dni przed pojawieniem się u niej pierwszych dolegliwości. Choroba trwa najczęściej od 7 do 10 dni.

Najczęstsze objawy zapalenia gardła o podłożu wirusowym to:

 • ból gardła o lekkim lub umiarkowanym nasileniu,

 • dyskomfort podczas przełykania,

 • ból mięśni i stawów,

 • ból głowy

 • podwyższona temperatura ciała,

 • chrypka,

 • zmęczenie,

 • brak apetytu,

 • kaszel.

Zdarza się, że wirusowe zapalenie gardła przebiega razem z zapaleniem spojówek lub dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (nudnościami, biegunką, wymiotami). Jeżeli za chorobę odpowiedzialny jest wirus opryszczki, można zaobserwować zmiany zapalne i nadżerki w jamie ustnej. W przypadku zakażenia wirusem Epsteina-Barr dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych i migdałków podniebiennych.

Bakteryjne zapalenie gardła

W większości przypadków bakteryjne zapalenie gardła jest spowodowane paciorkowcami. Mowa przede wszystkim o paciorkowcu β-hemolizującym grupy A (Streptococcus pyogenes). Bardzo rzadko za chorobę odpowiadają inne bakterie (m.in. dwoinka rzeżączki, Mycoplasma pneumoniaeChlamydia pneumoniae

Możliwe objawy zapalenia gardła o podłożu bakteryjnym to:

 • silny ból gardła,

 • temperatura ciała powyżej 38°C,

 • obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej gardła,

 • powiększone węzły chłonne,

 • naloty włóknikowe na migdałkach,

 • zmęczenie i osłabienie,

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, nudności, ból brzucha, biegunka).

Bakteryjne zapalenie gardła zwykle zaczyna się nagle, a objawy są znacznie nasilone. Mogą pojawić się już po 12 godzinach od kontaktu z drobnoustrojem. Osoba chora zaraża innych do 24 godzin od rozpoczęcia leczenia celowanego. Choroba trwa zwykle od 5 do 7 dni.

Jak lekarz rozpoznaje zapalenie gardła?

Jeżeli pojawią się objawy wskazujące na zapalenie gardła, idź do lekarza pierwszego kontaktu. Postawi on rozpoznanie na podstawie objawów, wywiadu chorobowego i badania przedmiotowego. Konieczne będzie także wykonanie testów, które pozwolą ustalić przyczynę zapalenia gardła – jest to kluczowe dla przebiegu leczenia.

Do dodatkowych badań można zaliczyć:

 • wymaz z gardła,

 • szybkie testy wykrywające polisacharydowe antygeny Streptococcus pyogenes.

Szybkie testy wykrywające polisacharydowe antygeny Streptococcus pyogenes polegają na pobraniu wymazu z gardła, a następnie na naniesieniu wydzieliny na specjalną kasetkę testową. Wynik można odczytać już po kilku minutach. Ich skuteczność określa się jako bardzo wysoką.

Często zmagasz się z zapaleniem gardła? Możesz zyskać łatwy dostęp do lekarzy i badań, wybierając jeden z pakietów Polisy Zdrowie Welbi (prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego). Ofertę sprawdzisz na Welbi.

Już od 69 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA PLUS możesz mieć dostęp do e-konsultacji oraz wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do e-konsultacji z 14 specjalistami. Natomiast od 119 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA COMPLEX – do wizyt w gabinecie również u specjalistów (a liczba specjalizacji do wyboru rośnie do 29!). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość konsultacji z lekarzem POZ i z aż 39 specjalistami, wybierz pakiet OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie.

Prywatna opieka medyczna zapewni Ci dostęp do badań laboratoryjnych (np. do wymazu z gardła), obrazowych i czynnościowych, szczepień ochronnych przeciwko grypie sezonowej i drobnych zabiegów ambulatoryjnych (np. pędzlowania gardła).

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Jak wygląda leczenie zapalenia gardła?

Leczenie zapalenia gardła zależy od jego przyczyny. Infekcja wirusowa nie wymaga antybiotykoterapii. Działania skupiają się na łagodzeniu objawów choroby. W takim przypadku lekarz zaleci ci stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych i zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa. Powinieneś także odpoczywać i pić dużo płynów, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu

Leczenie zapalenia gardła spowodowanego przez paciorkowce wymaga zastosowania antybiotyków przez 10 dni. Najczęściej wybierane są penicyliny (w razie alergii przepisywane są inne antybiotyki). Dodatkowo możesz w tym czasie stosować leki, które łagodzą dolegliwości bólowe i gorączkę.

Źródła
 1. E. Gowin, W. Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna, 2012, nr 5, s. 83–89.
 2. A. Wawrzyniak, Racjonalna terapia ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, Forum Medycyny Rodzinnej, 2011, t. 5, nr 5, 401–406.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.